Magazín
Viete si vybrať správny olej?
dátum: 25.11.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Lifestyle
Chcete vedieť, ako si pripravíte svoje jedlo zdravo a chutne? Pridaním primeraného množstva oleja dodáte svojmu jedlu nielen vláčnosť, ale aj chuť. Zatiaľ čo niektoré oleje zvládajú teplo lepšie, iné v procese tepelnej úpravy strácajú pôvodnú chuť a nutričné hodnoty.

 

Oleje vhodné na varenie

Pri výbere správneho oleja existuje veľa možností ako si vybrať. Môžete vyberať podľa chuti, výživovej hodnoty, tepelnej odolnosti oleja, financií a podobne. Prvá vec, na ktorú pri varení pamätajte je, že olej vplyvom vysokého tepla oxiduje, čo vedie k vzniku karcinogénov a ďalších nezdravých látok. Preto olej pri vysmážaní a iných tepelných úpravách nikdy neprepaľujte! Ak olej vplyvom tepla začne meniť farbu, znamená to, že sa vplyvom vysokej teploty rozkladá.

Kokosový olej

Jeden z najviac unikátnych olejov, ktorý je takmer celý zložený z nasýtených tukov. Užívanie kokosového oleja je spájané so znížením celkovej hladiny cholesterolu, ale môže mať aj iné, zdraviu prospešné účinky, ako je zvýšenie energie a podpora zdravého tráviaceho ústrojenstva. Tento olej vydrží teplotu, ktorá sa používa pri väčšine receptov. „Panenský“ kokosový olej je takmer úplne bez vône. Je vhodný nielen do polievok, ale aj na dusenie mäsa a k pečivu.

Červený palmový olej

Má vysoký obsah nasýtených tukov, čo z neho robí výborný olej na varenie. Má tiež vysoký pomer dobrých tukov, ktoré majú podobné zdravotné účinky ako pri olivovom oleji. Jeho výhodou je vysoká tepelná odolnosť a stálosť živín, ktoré obsahuje.

Avokádový olej

Olej tepelne stály do teploty 510 °C . Presne takúto teplotu vydrží avokádový olej a pritom je stále plný zdravých tukov. Preto má univerzálne použitie na varenie, smaženie a pečenie. Jednoducho, na všetko, na čo si len spomeniete. Taktiež je vhodný do dressingov. Ako všetky oleje v tejto skupine, aj avokádový olej je výborný v rámci prevencie srdcovo-cievnych ochorení.

Mandľový olej

Tento olej plný zdravých tukov (najmä omega-3 mastných kyselín). Je vhodný na všetky druhy varenia a taktiež je často kvôli svojej chuti pridávaný do dezertov.

 

Oleje nevhodné na varenie

Hroznový olej

Tento olej má nízky obsah nasýtených mastných tukov, ale vplyvom tepla, svetla a vzduchu môže veľmi ľahko zoxidovať, preto je veľmi háklivý na tepelné spracovanie. Je dobrým zdrojom vitamínu E a kyseliny olejovej.

Púpalkový olej

Tento olej je dobrým zdrojom omega-3 mastných kyselín, ale nie je vhodný na tepelnú úpravu.

Ľanový olej

Ďalší z olejov, ktorý je dobrým zdrojom omega-3 mastných kyselín, ale nie je vhodný na tepelnú úpravu. Primiešajte si ho do hotového jedla, prípadne vmiešajte do zálievky na šalát.

Konopný olej

Je plný zdravých mastných kyselín, ktoré môžu znížiť riziko vzniku cukrovky. Je však citlivý na teplo, preto nie je vhodný na tepelnú úpravu, ale skôr sa hodí na šalátové zálievky.

Olej z lieskových orieškov

Je zdrojom vitamínu E a zdravých mononenasýtených tukov. Je príliš jemný na varenie, ale skvelé sa hodí napríklad do varenej ryže alebo ovsených vločiek. Zmiešaný s citrónovou šťavou je skvelý na cestoviny a na pečenú alebo dusenú zeleninu.

 

Zdravé oleje pre stredné teploty a studenú kuchyňu

Niektoré oleje sú dobré pre náš organizmus, ale majú nižší bod dymivosti. To znamená, že vplyvom vyšších teplôt živiny, ktoré obsahujú, oxidujú a stávajú sa pre nás škodlivé. Niektoré z nich môžu obsahovať alfatoxíny, ktoré sú škodlivé pre naše zdravie. Tieto toxíny tvoria huby, ktoré parazitujú najmä na semenách, orechoch a arašidoch. Kupujte preto iba kvalitné oleje a pri kúpe najmä arašidového oleja sa informujte, či je získaný zo surových, divokých arašidov, ktoré sú zväčša bez alfatoxínov.

Extra panenský olivový olej

Olivový olej je výborným zdrojom mononenasýtených mastných kyselín, ktoré pomáhajú znížiť hladinu cholesterolu v krvi. Pri teplotách nad 200 °C môžu oxidovať, čo však nemusí byť dobré pre vaše telo. Nie je preto moc vhodný na tepelnú úpravu. Viac sa hodí na dusenú zeleninu a studené šaláty.

Olej z vlašských orechov

Tento olej je plný omega-3 mastných kyselín. Používa sa na pečenie a varenie pri nízkych až stredných teplotách, prípadne na studené šaláty. Svojou jemnou orechovou príchuťou sa skvelo hodí do omáčok, šalátov a marinád.

Sézamový olej

Najvhodnejší je pre ľahké opekanie, prípadne na pečenie pri nízkych teplotách. Má výbornú jemnú chuť. Často je spájaný so zníženým rizikom srdcovo-cievnych ochorení a krvného tlaku.

Arašidový olej

Z tohto oleja môžete používať aj jeho rafinovanú verziu, najmä na ľahké opekanie alebo výrobu omáčok. Aj napriek vysokému obsahu omega-6 mastných kyselín, používajte tento olej opatrne. Výborne sa hodí na prípravu rýb a ázijskú kuchyňu.

Lukáš Richtárech

(s použitím zahraničných zdrojov)