Magazín
Rozhovor so šéfom SAKFST po MS v Maroku
dátum: 14.11.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Prezident Slovenskej asociácie kulturistiky, fitness a silového trojboja Milan Čížek je s rokom 2013 veľmi spokojný. Za úspech považuje aj účinkovanie slovenských kulturistov na majstrovstvách sveta v Marakéši.

Na snímke je šéf SAKFST Milan Čížek. Foto: Eastlabs

Vlani Slovensko na MS v Ekvádore získalo dva svetové tituly a jedno striebro, teraz na MS v Maroku len jeden bronz...
To je síce pravda, ale to, čo sa nám podarilo v Ekvádore, to sa nedá zopakovať každý rok. V minulosti som zažil už aj také MS, na ktorých Slovensko zostalo bez medaily, dokonca na niektorých MS nemalo bývalé Československo žiadneho pretekára ani vo finále. Treba si uvedomiť, že nám odišli dvaja vlaňajší medailisti. Máme uzšiu základňu. Nie je jednoduché nahradiť dvoch špičkových pretekárov, Čambal (vlani zlato) a Solár (vlani striebro) boli dlhé roky lídrami našej reprezentácie. Ešte chcem povedať, že MS sú úrovňou niekde inde ako ME. Naším cieľom bol na MS v Maroku zisk minimálne jednej medaily a to sme splnili.

Postaral sa o to Peter Tatarka, ktorý si v kategórii do 100 kg vybojoval bronz...
Myslím si, že Tatarka má potenciál na to, aby išiel v šľapajach spomínaných dvoch borcov. Vzhľadom na to, že mal na MS v Maroku váhovú rezervu, dosiahol veľmi dobrý výsledok, ktorý korešpondoval s jeho formou. Na bronzovú medailu vyzeral v semifinálovej i finálovej časti. Ak priberie 2 až 3 kg kvalitnej svalovej hmoty, môže byť v tejto kategórii neporaziteľný.  

Na snímke v strede je Peter Tatarka.

Šesťnásobný majster sveta Igor Kočiš skončil až piaty a v kategórii do 70 kg neobhájil titul z vlaňajška...
Kočišovi to tentoraz nevyšlo, hoci po semifinále bol na druhom mieste. Rozdiely medzi jednotlivými pretekármi boli vo finále minimálne. Druhý náš zástupca v sedemdesiatke Miroslav Škadra sa do finále neprebojoval. Druhý raz v tomto roku štartoval na vrcholnej súťaži. Myslím si, že odviedol svoj štandard. Aj vzhľadom na jeho pracovné povinnosti (slúži ako profesionálny vojak – pozn. red.), nemal takú dobrú formu ako na májových ME, ktoré vo svojej kategórii vyhral. Je to perspektívny pretekár. Práve v nižších kategóriách je veľmi veľká konkurencia. Do popredia sa tlačia Aziati, Arabi a bude pre nás čoraz ťažšie dosahovať v nich medailové umiestnenia.

Peter Kokoška túžil po finále, ale znovu sa mu to nepodarilo...
Po prvý raz na MS štartoval v kategórii do 80 kg. Ak ešte nejaké kilo svalovej hmoty priberie a zlepší kvalitu, môže byť v osemdesiatke platným pretekárom do budúcnosti.

Krst ohňom zažil Tomáš Tabačiar, ktorý iba nedávno prestúpil z klasickej kulturistiky do kulturistiky...
V kategórii do 85 kg mu chýbalo málo, jeden alebo dva body, aby sa dostal do finálovej šestky. Konečné ôsme miesto zodpovedalo jeho forme. Do budúcna musí popracovať na svojich nedostatkoch a vo väčšej miere zvýrazniť svoje prednosti, ktorými je kvalita svalstva. Nehovorím, že by mu kvalita na súťaži chýbala, ale nebol lepší ako ostatní.

Váhoví kulturisti majú svoj tohtoročný vrchol za sebou, „klasikov“ MS, ktoré sa uskutočnia 16. – 17. 11. v rakúskom St. Pőltene, ešte len čakajú...
Na MS v klasickej kulturistike sme nominovali troch pretekárov – Michal  Kertés (do 168 cm), Andrej Varga (do 175 cm), Ľuboš Maliňák (nad 180 cm). Horúcim kandidátom na medailu bude obhajca prvenstva Maliňák. Verím, že sa od Tatranského pohára (bol 26. 10.) ešte zlepšil. Ale nebude to mať jednoduché, lebo aj v jeho kategórii je to stále ťažšie a dobre pripravených „klasikov“ zo sveta z rok na rok pribúda.  

Rok 2013 vám priniesol veľa radosti zo športových úspechov vašich reprezentantov...
Rovnako ako vlani, tak aj teraz môžeme byť maximálne spokojní. Dokonca nie všetkých našich medailistov sa nám podarí zmestiť na zoznam najlepších umiestnení, ktorý každoročne predkladáme na ministerstvo školstva. Naši pretekári boli v roku 2013 veľmi úspešní. Najmä v kulturistike a fitness, ale aj v silovom trojboji sme mali vcelku dobré, povedal by som štandardné výsledky.    

Ľubomír Chochula

Foto: Eastlabs