Magazín
ČIERNY PANTER: SHAWN RAY
dátum: 22.04.2018 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Prvých súťaží sa zúčastnil už ako tínedžer a keďže na nich vyhrávať, jeho prirodzene vyššie sebavedomie ešte rástlo až ho mnohí začali považovať za veľmi arogantného. Jeho konečným cieľom bol jedného dňa získať titul Mr. Olympiu.

!!! Kupuj športové oblečenie značky GORILLA WEAR cez e-shop TU

V predaji aj v kamennom Mozolani Fitness Shope ZOC Max!!!

Život a sútažné začiatky Shawna Rayna

Ray sa narodil 9. septembra 1965 v kalifornskom Fullertone. K posilňovaniu si pričuchol už ako mladý chlapec a v mieste kde vyrastal, nebolo v tom čase problém dostať sa do kontaktu s kulturistikou. Činky po prvýkrát dvíhal hlavne preto, aby sa zlepšil v americkom futbale. Keď videl, že mu jeho futbalová kariéra milióny nezarobí, venoval svoju energiu kulturistike. Prvých súťaží sa zúčastnil už ako tínedžer a keďže na nich vyhrávať, jeho prirodzene vyššie sebavedomie ešte rástlo až ho mnohí začali považovať za veľmi arogantného. Jeho konečným cieľom bol jedného dňa získať titul Mr. Olympiu a bol presvedčený o tom, že to dokáže. Vzormi mu boli Chris Dickerson, Bob Paris a Francois Benfatto. Svoj prvý titul medzi mužmi získal v roku 1987, kedy sa stal ako dvadsaťdvaročný celkovým víťazom Mr. California. Zaistil si profesionálnu kariéru a štvrtým miestom na Night of Champions si vyslúžil aj pozvánku na Olympiu. Na nej zažil svoj debut o rok neskôr a obsadil 13. miesto. Už nikdy potom neobsadil na súťaži horšiu ako piatu priečku. 

Profesionálna kariéra a škandál z dopingom

Už v roku 1988 začal budovať svoj hviezdny imidž a bol zahrnutý do prvých dokumentov. Neskôr ich pridal ešte viac. Už vtedy si vyslúžil prezývku „Cukrík“, pretože sa o seba poctivo staral a záležalo mu na tom, ako ho ľudia vnímajú. Neustále sa predstavoval v magazínoch o posilňovaní a mnohí verili, že ho čaká veľká budúcnosť. Na pódia sa vrátil v roku 1990 a bol to jeho najhorší rok v kariére. A paradoxne pri ňom získal titul na Pro Ironman, Arnold Classic a skončil tretí na Mr. Olympia. Renomé mu však pokazil dopingový škandál, do ktorého bol zapletený spolu s ďalšími kulturistami po Arnold Classic, z ktorého ho dodatočne diskvalifikovali. Stal sa vôbec prvým kulturistom, o ktorého preukázali doping. Zo súčasného ponímania nešlo o nič veľké či nečakané, ale vtedy sa o tom veľmi písalo. IFBB začala s dopingovými kontrolami a odnieslo si to niekoľko borcov, vrátane niekdajšie Mr. Olympiu Samira Bannouta. Teraz už však vieme, že sa to bez steroidov v profesionálnej kulturistike nedá zvládnuť. Ray sa zo škandálu spamätal a naďalej robil na pódiách problémy najväčším esám kulturistiky. Počas svojej kariéry zdolal aspoň raz každého svojho súpera, s výnimkou Leeho Haneyho a Doriana Yatesa. Aj preto si vyslúžil druhú prezývku – „Zabijak obrov“. Samozrejme mu k tomu pomohlo aj to, že so 170 cm patril k nižším pretekárom. Na Olympii v roku 1991 skočil piaty a opäť vyhral Arnold Classic. Ten triumf si uchoval, keď zvládol prejsť cez antidopingovú kontrolou. V ďalších rokoch sa už sústredil len na Olympiu, no svoj cieľ ani raz z ďalších desiatich štartov nedokázal naplniť. Najbližšie bol k nemu v rokoch 1994 a 1996, kedy skončil druhý. Nikto mu však už nevezme, že v 12 rokoch v rade sa dostal do finále. Ray sa naposledy Olympie zúčastnil v roku 2001, kedy obsadil štvrté miesto. Vtedy ho nahnevalo, že sa na súťaži predstavili Kevin Levrone a Jay Cutler, ktorí skončili pred ním. Levrone pritom nebol registrovaný v IFBB a Cutler neprešiel testami na diuretiká. To, že nikdy nevyhral vytúženú Olympiu, ho nakoniec nemrzelo. „Vedel som totiž, prečo to tak bolo,“ povzdychol si. 

Shawnova bilancia na Olimpii a pár zaujmavostí

Mr. Olympia 1988 – 13. miesto
Mr. Olympia 1990 – 3. miesto
Mr. Olympia 1991 – 5. miesto
Mr. Olympia 1992 – 4. miesto
Mr. Olympia 1993 – 3. miesto
Mr. Olympia 1994 – 2. miesto
Mr. Olympia 1995 – 4. miesto
Mr. Olympia 1996 – 2. miesto
Mr. Olympia 1997 – 3. miesto
Mr. Olympia 1998 – 5. miesto
Mr. Olympia 1999 – 5. miesto
Mr. Olympia 2000 – 4. miesto
Mr. Olympia 2001 – 4. Miesto

Váha: súťažná – 97 kg, mimosúťažná – 105 kg

Záujmy: Box, Basketbal, Gymnastika, Tenis, UFC zápasy, Hudba

Obľúbený interpreti: Luther Vandross, Sade, Andrea Bocelli, Toni Braxton, Marih Carey, Tupac, Aerosmith

Obľúbená farba: fialová

Obľúbené jedlo: Japonská kuchyňa, Koláčiky s bielou čokoládou a makadamovými orechmi, stejk, mrkvový koláč

Obľúbené miesto: Hawaii, Viedeň, Florida

Obľúbená posilka: Golds Gym, Las Vegas

Obľúbený športovec: Muhammad Ali

Obľúbené auto: Lamborgini Diablo

Obľúbený film: Scarface

Tréningové princípy Shawna Rayna

Kulturistika a svalový rast nie je nič zložité! Platia pravidlá, ktoré tu boli už roky. Základným pravidlom je stresovať svaly, tým že ich vystavíte odolávaniu váham na činkách. A ak k tomu pridáte postupné zvyšovanie váh alebo opakovaní – ste kulturista. Nič viac , nič menej – nie je to žiadna veda a nič komplikované. Bohužiaľ dnes vďaka kadejakým časopisom sa kulturistika stala „informačným biznisom“, kde každý chce priniesť nejakú prevratnú správu podporenú štúdiou, ktorá mnohokrát je financovaná práve nejakým výrobcom. Samotný cieľ – kulturistika sa potom stáva rukojemníkom týchto spoločností, ktoré sa snažia hlavne robiť biznis. Neskúsení užívatelia sú potom po prečítaní mnohých “zázračných noviniek“ ešte viac zmätení ako predtým. Počas svojej kariéry som sa držal základných princípov, ako boli napríklad : maximálna kontrakcia, zhadzované váhy a iné. Jednoducho nekomplikujte svoje tréningy niečím, čo vám nepasuje, ak vám niečo funguje a telo na to reaguje – cvičte tak!

 

 

Tréningový split

Prsia,biceps

Bench press 3x8-12

Bench pres hore hlavou 3x8-12

Rozpažovanie z jednoručkami 3x15-20

Rozpažovanie na kladkách 3x15-20

Kliky 2x do zlyhania

Striedavé bicepsové zdvihy z jednoručkami 3x8-12

Bicepsove zdivy na scottovej lavičke 3x8-12

Koncentrované zdvihy na kladke 3x12-15

Bicepsové zdvihy v sede z vytáčaním 3x15-20

 

Chrbát,triceps

Pullover 3x8-12

Veslovanie na kladke 3x8-12

Zdvihy na hrazde podhmatom 3x8

Prítahy T osy 3x8-12

Bench press na úzko 3x8-12

Francúzke tlaky spoza hlavy 3x8-12

Sťahovanie lana na kladke 3x12-15

 

Nohy, lýtka, brucho

Drepy 3x8

Hacken drepy 3x8-12

Zákopávanie 3x12-15

Výpady z jednoručkami 3x20 na jednu nohu

Výpony na stroji 3x20

Výpony v sede 3x20-25

Výpony na legpresse 3x20

Dvíhavnie nôh vo vise 3x do zlyhania

Skracovačky 3x do zlyhania

 

Ramená

Military press 3x8

Arnoldove tlaky 3x8

Rozpažovanie z jednoručkami 3x12-15

Tlaky na stroji 3x8

Zapažovanie na stroji 3x12-15

Stláčanie trapézov s veľkou činkou 3x do zlyhania