Magazín
Maliňáka prišli podporiť manželka a dvaja synovia
dátum: 30.10.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Na Tatranskom pohári v Poprade (26. 10.) nemal slovenský reprezentant Ľuboš Maliňák rovnocenného súpera v kategórii klasická kulturistika nad 175 cm. Jednoznačným víťazstvom si vybojoval nomináciu na svetový šampionát "klasikov", ktorý sa uskutoční 15. – 18. 11. v rakúskom St. Pőltene.

V strede je víťaz Tatranského pohára v klasickej kulturistike nad 175 cm – Ľuboš Maliňák. Foto: fitexpres.sk

Tatranský pohár

Po pretekoch vyžarovala z Maliňáka dobrá nálada, pôsobil uvoľnene a spokojne. "Nominačná súťaž je vždy, dá sa povedať, povinnou jazdou. Kto chcel štartovať na MS, musel ju absolvovať a na nej uspieť, aby dokázal, že si zaslúži nomináciu a môže reprezentovať svoju vlasť na šampionáte. Na Slovensku som vo svojej kategórii jednotkou a som rád, že som to potvrdil. Snažil som sa tu predstaviť v dobrej forme, ale naše MS sú až o tri týždne, a tak bude priestor na ďalšie zlepšenie a skvalitnenie. Budem pokračovať v tvrdej príprave a prísnej diéte. Tréningový split netreba meniť. Už sa bude len pritvrdzovať. Tým, že budem vyšťavenejší, bude to ťažšie, ale treba to vydržať. Som rád, že mi zamestnávateľ vychádza v ústrety. Pracujem v Centre voľného času v Liptovskom Mikuláši. Keď potrebujem jeden až dva dni voľno, lebo niekedy je to naozaj kritické, tak mi to umožní. Napríklad pred pár dňami sme organizovali majstrovstvá Slovenska v cezpoľnom behu, čo bola veľká súťaž, ktorá si vyžadovala veľké pracovné nasadenie. Lenže, keď človek ide na nulkách (sacharidy), ledva preplieta nohami, preto som veľmi rád, že som si mohol vtedy vybrať dovolenku a sústrediť sa len na Tatranský pohár."

Podpora v hľadisku

Maliňáka v hľadisku športovej haly na ZŠ Komenského podporili jeho najbližší, manželka Monika a ich deti, ktoré po vyhlásení výsledkov prišli hneď za svojim otcom. Obaja, starší deväťročný Gregor i o dva roky mladší Teodor nám povedali to isté. "Bola to pekná súťaž, som rád, že oco vyhral."

Napätie, nervozita

Diéta je v závere prípravy krutá, nie každý ju zvláda bez problémov. Maliňák má s týmto obdobím svoje skúsenosti. "Napätie je, to je vždy v príprave, ale za tie roky, čo sa venujem tomuto športu, sme na to zvyknutí. Moja manželka je tolerantná, vie, ako sa budem správať a ja tiež už viem, čo od seba môžem očakávať, čo zo mňa môže vyjsť. Snažím sa to korigovať. Už ma to neprekvapuje ako pred rokmi, keď som bol dosť prekvapený zo svojej reakcie. Je to teraz lepšie, som menej nervózny. Výhodou je to, že na rozdiel od vlaňajška, keď som nemal žiadneho sponzora, v tomto roku ma sponzoruje internetový predajca, spoločnosť BodyWorld, ktorá mi poskytuje kvalitné doplnky výživy v adekvátnom množstve, čo trochu odľahčilo náš rodinný rozpočet. Aj touto cestou jej za to veľmi pekne ďakujem. Minulý rok som to mal ťažšie aj z toho pohľadu, že moja manželka absolvovala školenia, prednášky a semináre, keďže končila štvorročné štúdium anglického jazyka. Nebolo to jednoduché, starať sa o deti a popri tom sa pripravovať na súťaž... Momentálne je to po psychickej stránke lepšie."   

Cieľ medaila na MS

Maliňák je skúsený pretekár, má 38 rokov, preteká za VTJ Technika Liptovský Mikuláš, jeho trénerom je Ľubomír Hečko. Je úradujúcim svetovým šampiónom v klasickej kulturistike nad 180 cm, keď vlani zvíťazil na MS v Sofii. Okrem toho je dvojnásobným vicemajstrom sveta, trojnásobným majstrom Európy a dvojnásobným vicemajstrom Európy.  "Často dostávam otázku, či ako obhajca trofeje nebudem na "svete" pod tlakom. Tvrdím, že nie. Ja už titul majstra sveta mám a nikto mi ho nezoberie. Pod tlakom budú tí, ktorí ho ešte nemajú a túžia po ňom. Na šampionát pôjdem s ambíciou dosiahnuť čo najlepší výsledok, získať medailu, ale treba si uvedomiť, že v mojej kategórii bude veľa "klasikov", ktorí budú chcieť vyhrať. Pôjdem si to tam užiť. Teším sa na to, ako si ma všetci budú obzerať tak, ako som si ja predtým obzeral šampióna. Pre obhajobu urobím maximum, ale ak to nevyjde, nebudem tak sklamaný ako vtedy, keď som bol na MS dvakrát štvrtý (2007, 2009) a dvakrát druhý (2006, 2010). Svoju formu chcem dotiahnuť do absolútnej pripravenosti. Pokúsim sa opäť získať medailu pre Slovensko. Spokojný a šťastný budem s akoukoľvek medailou, to hovorím celkom úprimne. Chcem potvrdiť príslušnosť k absolútnej svetovej špičke."   

Ľubomír Chochula

Foto: fitexpres.sk