Magazín
Kulturistické dozvuky Tatranského pohára
dátum: 29.10.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Tatranský pohár v Poprade (podujatie sa konalo 26. 10.) bol dôležitý najmä z toho hľadiska, že to boli pre kulturistov a klasických kulturistov nominačné preteky na majstrovstvá sveta. Absolútnym víťazom, ako sme už písali, sa stal Igor Kočiš. Po súťaži sme oslovili nielen jeho, ale aj ďalších troch kulturistov.

Na snímke je Igor Kočiš.

IGOR KOČIŠ (víťaz kategórie do 85 kg a absolútny triumf): Vôbec som nemal istotu, že vyhrám absolutku. Pred Petrom Tatarkom mám rešpekt, poznáme sa dlhšie, on býva na nominačke vždy výborne pripravený. Formu som ladil do poslednej chvíle, ale ešte stále mám rezervy, na ktorých musím popracovať. Na svetovom šampionáte budem štartovať v kategórii do 70 kg. V Poprade som mal 76 kg, takže musím ešte stiahnuť šesť kilogramov. Je to na prvý pohľad dosť, ale už mám s tým skúsenosti, veď minulý rok som potreboval za 24 hodín zhodiť 5 kg, a tak by to nemal byť veľký problém. Pokiaľ sa nevyskytnú nejaké zdravotné komplikácie, svalovú hmotu by som si mal udržať a forma by mala byť minimálne taká dobrá ako vlani. Teraz budem trénovať každý deň (v nedeľu 3. 11. je zraz v Dome športu v Bratislave, 4. 11. slovenská výprava odletí do Maroka, kde sa uskutočnia MS – pozn. red.), pričom príjem sacharidov budem znižovať. Buď pôjdem na nule alebo to bude 50 g. Trénujem jednofázovo. Ak by už mali byť dve fázy, tak ráno aeróbna aktivita a večer silový tréning, lebo keby to malo byť spolu, vysilovalo by ma to. Čo sa týka tréningového splitu, rozdeľujem si to tak, aby som väčšie svalové partie precvičil viackrát a menšie aspoň raz týždenne. Na MS v Maroku budem obhajovať svetové prvenstvo. Minimálnym cieľom je zisk medaily, ale určite sa vynasnažím zabojovať znovu o svetový titul.

Najväčšie úspechy Kočiša: 6x titul svetového šampióna do 70 kg (2001, 2002, 2003, 2005, 2011, 2012)

 

Na snímke sú zľava: strieborný Tomáš Tabačiar, zlatý Peter Tatarka a bronzový Rakúšan Martin Dudas. 

PETER TATARKA (víťaz kategórie nad 85 kg, v absolutke 2. miesto): Veľmi ma prekvapila jedna disciplína v tom súboji o absolútneho víťaza, konkrétne mám na mysli voľné pózovanie s nejakou hudbou. Vôbec som netušil o čo ide. Prišiel som na pódium, nikto mi nepovedal, čo mám robiť, jednoducho pustili hudbu a ja som pózoval. Bral som to s humorom, ľudia sa bavili a tlieskali. Inak so svojou formou nie som veľmi spokojný. Hoci som normálne odvodňoval, váha mi klesla na 93 kg, pričom vlani týždeň a pol pred vrcholom sezóny som mal o kilo viac. Na MS v Maroku chcem štartovať v kategórii do 95 kg. Budem jesť veľa mäsa, chcem svalovú hmotu udržať na dobrej úrovni. Ako je dobrým zvykom, posledný týždeň pred odchodom na vrcholné preteky zvyknem trénovať vo fitku u Peťa Kokošku a nebude tomu inak ani teraz. Budú to kvalitné tréningy, ale doma na Orave si doprajem aj viac oddychu a spánku, keďže sa nebudem musieť starať o klientov ako v Prahe, kde robím v jednom fitnescentre osobného trénera. Teraz sa už maximálne sústredím na MS, na ktorých by som chcel po prvý raz postúpiť do finále. Dúfam, že sa mi to podarí.

Najväčší úspech Tatarku: v roku 2012 absolútny majster Európy

PETER KOKOŠKA (druhý v kategórii do 85 kg): S výsledkom na Tatranskom pohári som spokojný. Pre mňa bolo dôležité, akú som mal formu a nie umiestnenie. Porazil ma Igor Kočiš, ktorý je vynikajúcim pretekárom. Do štartu MS budem musieť popracovať na kvalite. Verím, že sa dokážem zlepšiť a formu správne načasovať. Ako povedal Peťo (Tatarka – pozn. red.), budeme trénovať spolu. Ak máme súbežnú prípravu a obaja sa pripravujeme na preteky rangu ME alebo MS, potom vždy počas záverečného týždňa on trénoval u mňa. Myslím si, že nás to oboch poháňa dopredu, navzájom si pomáhame. Tatarka je pretekár s krásnou symetriou, stavbou tela i perfektnou tvrdosťou. Verím, že bude na MS úspešný a splní si svoj sen. Takisto ako v jeho prípade je aj mojím cieľom postúpiť do finále na MS v Maroku. Vlani sa mi to na svetovom šampionáte v ekvádorskom Guayaquile nepodarilo. Dúfam, že teraz to bude lepšie a zmestím sa do najlepšej šestky.

Najväčší úspech Kokošku: v roku 2010 titul majstra Európy do 75 kg

Na snímke sú zľava: strieborný Peter Kokoška, zlatý Igor Kočiš a bronzový Miroslav Škadra.

MIROSLAV ŠKADRA (tretí v kategórii do 85 kg): Budem sebakritický, nebol som spokojný so svojou formou. Nechcem, aby to znelo ako výhovorka, ale faktom je, že v príprave ma zabrzdili zdravotné problémy - bol som prechladnutý a dvakrát ma seklo v krížoch. Napriek veľkej snahe nebol ten výsledok na Tatranskom pohári taký, aký som si želal. Držať deväť mesiacov diétu nie je jednoduché. Na súťaži som mal 72,5 kg, ale ešte musí ísť váha dole, lebo na "svete" budem štartovať v kategórii do 70 kg. Tento posledný týždeň bude rozhodujúci. Nebudem prijímať žiadne sacharidy ani tuky, len bielkoviny a každý deň až do nedele (3. 11.) si naordinujem dvojfázový tréning. Mojou slabinou sú nohy, hoci ich naozaj nezanedbávam, žiaľ vydržia dosť veľa. Po sezóne bude priestor na to, aby som v tréningu nôh niečo zmenil. Mojím cieľom je urobiť maximum pre to, aby som bol na MS v Maroku pripravený čo najlepšie, minimálne tak dobre ako na tohtoročných ME, kde som mal životnú formu. Rád by som na "svete"uspel, ale zopakovať výbornú fazónu je vždy ťažšie pre každého pretekára. Budem sa snažiť zo všetkých síl, ale až čas ukáže, či tie faktory, ktoré o tom rozhodujú, mi budú naklonené.

Najväčší úspech Škadru:  v roku 2013 majster Európy do 70 kg

Ľubomír Chochula

Foto: fitexpres.sk