Magazín
LEGENDÁRNY SERGIO OLIVA: THE MYTH
dátum: 16.01.2018 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Cesta na vrchol svetoznámeho kulturistu ktorý v roku 1967 postavil zo stoličiek všetkých nadšencov kulturistiky. Legendárny Sergio Oliva, ktorý právom dostal prezývku The Myth.

!!! Kupuj športové oblečenie značky GORILLA WEAR cez e-shop TU

V predaji aj v kamennom Mozolani Fitness Shope ZOC Max!!!

 

Sergio Oliva sa narodil 4. júla 1941 na Kube, kde aj dospieval. Svoje nadanie na šport odhalil už ako mladý chlapec, keď zistil, že je obdarený väčšou silou, obratnosťou a rýchlosťou ako kamaráti v jeho veku. Prelom, keď sa šport pre Olivu stal viac než zábavou, sa stal v roku 1959.

Emigrácia
Na Kube v tom období bol šport jednou z možností, ktorou sa dalo posunúť na vyššiu úroveň života. Sergio sa preto rozhodol naplno sa venovať vzpieraniu. Vďaka svojmu výnimočnému talentu sa prepracoval až do kubánskej reprezentácie a v roku 1961 odcestoval na Jamajku na Panamerické olympijské hry, na ktorých mal veľkú šancu získať medailu v kategórii do 90 kg. Avšak Oliva videl v tomto omnoho väčšiu príležitosť. Rozhodol sa využiť možnosť, ktorá sa mu už nikdy nemusela naskytnúť, a naspäť na Kubu sa už nevrátil. Emigroval. Po príjazde na Jamajku jeho kroky viedli rovno na americký konzulát, kde spoločne s ostatnými kubánskymi vzpieračmi požiadal o politický azyl. Potom z Jamajky hneď odcestoval do amerického Miami, kde sa živil ako opravár televízorov a vykladač tovaru. Neskôr sa zamestnal ako policajt a na tejto pozícii zotrval viac ako 25 rokov.

Prvý titul
Na Miami sa vtedy mladý Sergio prvýkrát stretol s kulturistikou. Začal trénovať v pivničnej posilňovne pri Duncan YMCA, ktorú zariadil víťaz AAU Mr. America Bob Gajda. Ten väčšinu vybavenia urobil svojpomocne so zváraných trubiek, pričom v dvoch miestnostiach bolo toľko jednoručiek, kotúčov a ručně vyrobených strojov, koľko sa tam vtedy mohlo len zmestiť. A práve vďaka Bobovi Gajdovi bolo Duncan YMCA koncom 60-tych rokoch jednou z najlepších posilňovní sveta. Bol to práve Bob Gajda, ktorý odhalil kulturistické nadanie a potenciál Olivu, a preto ho vzal pod svoje krídla. Sergiovo telo reagovalo doslova bleskovo a už po krátkom čase trénovania koncom roku 1963 na Mr. Young Chicagoland vybojoval svoj prvý kulturistický titul.

Tri triumfy na Olympii
V roku 1966 vyhral v absolútnom hodnotení IFBB Mr. World. V tom istom roku sa zúčastnil aj prestížnej súťaže IFBB Mr. Olympia, kde sa musel zmieriť s prehrou a skloniť hlavu pred špičkovým kulturistom Larrry Scottom. Prehra ho neodradila, práve naopak ešte ho viac motivovala, aby na sebe makal, tvrdšie a húževnatejšie. Sergio bol nielen veľký bojovník, ale aj veľký človek. Senzačne zvíťazil na IFBB Mr. Universe 1967 a následne dosiahol tri víťaazstvá na IFBB Mr. Olympia (1967, 1968 a 1969). Neporaziteľný Sergio vtedy pokoril Arnolda Schwarzeneggera, ktorému sa na Olympii podarila odplata v rokoch 1970 a 1972. Oliva teda sošku Sandowa získal trikrát, mohol aj viac, ale prehra v roku 1972 ho poznačila a sklamala.

Incident s manželkou
Rok 1984 bol pre Sergia Olivu zlomový, hoci oprášil súťažné plavky, comeback mu nevyšiel a skončil na 8. mieste na IFBB Mr. Olympia. O rok neskôr obsadil na Olympia znovu 8. miesto. Žiaľ, jeho kariéru predčasne ukončila nešťastná udalosť z 24. júla 1986, keď bol Sergio postrelený svojou vtedajšou manželkou. Hoci sa hovorí, že Olivu zasiahlo päť rán, pravda je trocha iná. Autor článku, ktorý vyšiel v júli 1986 v novinách Chicago Sun Times, sa totiž zmienil iba o jednej rane. Tu je časť článku z novín od autora, ktorý vtedy o tejto udalosti písal: „Sergio Oliva, chicagský strážnik a svetoznámy kulturista, bol včera postrelený a vážne zranený, zrejme svojou manželkou.“ „Bol to typ nejakej domácej hádky,“ povedal vedúci vyšetrovateľ Ed Wodnicki. „Ona hovorí, že sa len bránila“, dodal. Niekoľko minút po streľbe Arlene Oliva (29) doviezla svojho manžela do nemocnice, kde bola po ošetrení niekoľkých modrín prepustená.

Jablko padlo pod strom
Sergia Olivu prezývali The Myth. Túto prezývku si vyslúžil od kulturistu a súčasne aj spisovateľa Ricka Wayna. Oliva spochybňoval túto prezývku, ale každý, kto ho videl v roku 1967 na akcii Montreal World´s Fair musel povedať, že bol jednoducho neuveriteľný. Bol jediným Hispáncom v histórii, ktorý vyhral Olympiu. A nemusí byť posledným Olivom, komu sa to podarilo, Sergio Oliva junior totiž nasleduje svojho slávneho otca v jeho kulturistických stopách.

Angažmán vo filmoch
Sergio Oliva si zahral úlohu v mexickom wrestlingovom filme El Poder Negro (Black Power), kde stvárnil siláka, ktorý bojoval s kriminalitou a snažil sa presadzovať spravodlivosť. V roku 1977 si zahral už v druhom mexickom filme Los Temibles (The Fearful Ones).

Tréning legendy
Samotný tréning zahŕňal v sebe niektoré veľmi zaujímavých kombinácii. Z tých, ktoré stoja najviac za zmienku, sú napríklad vysoký objem svalovej práce, 5 sérii po 5 opakovaní, super série, antagonistický tréning a v neposlednom rade filozofia odtrénovať každú svalovú partiu dvakrát za týždeň.

Pondelok (hrudník a chrbát):
Tlak na lavičke veľkou činkou v supersérii so zhybmi podhmatom:
1. superséria: tlak na lavičke 90 kg 8 op., zhyby podhmatom 15 op.
2. superséria: tlak na lavičke 100 kg 8 op, zhyby podhmatom 15 op.
3. superséria: tlak na lavičke 120 kg 8 op, zhyby podhmatom 10 op.
4. superséria: tlak na lavičke 135 kg 8 op, zhyby podhmatom 10 op.
5. superséria: tlak na lavičke 145 kg 8 op, zhyby podhmatom 8 op.
6. superséria: tlak na lavičke 160 kg 8 op, zhyby podhmatom 8 op.
7. superséria: tlak na lavičke 175 kg 8 op, zhyby podhmatom 5 op.
Rozpažovanie s jednoručkami 35 kg: 5 sérii po 15 opakovaní v supersérii s kľukmi na bradlách.

Utorok (ramená, bicepsy, tricepsy):
Ramenný tlak veľkou činkou 90 kg: 5×15 (vždy najprv série, potom opakovania).
Bicepsové zdvihy veľkou činkou 90 kg: 5×5.
Francúzsky tlak veľkou činkou 90 kg: 5×5.
Bicepsové zdvihy na Scottovej lavičke veľkou činkou 70 kg: 5×10.
Bicepsové zdvihy na Scottovej lavičke s jednoručkou 27 kg: 5×5.
Francúzsky tlak v sede jednoručkou 27 kg: 5 sérii po 5 opakovaní v supersérii so stlačovaním kladky.

Streda (brucho a nohy):
Sed-ľahy 10×50.
Zdvihy nôh 5×20.
Vytáčanie s tyčou za hlavou 5×200.
Drep 135 kg 5 opakovaní, 180 kg 5 opakovaní, 200 kg 5 opakovaní, 215 kg 5 opakovaní, 225 kg 4 opakovania.
Výpony lýtok v stoji 135 kg: 10×8.

Štvrtok (hrudník, ramená, chrbát):
Tlak na lavičke veľkou činkou 90 kg 5 opakovaní, 100 kg 5 opakovaní, 120 kg 5 opakovaní, 135 kg 5 opakovaní, 145 kg 5 opakovaní, 160 kg 5 opakovaní, 175 kg 5 opakovaní.
Tlak na ramená za hlavou 115 kg: 5 sérii po 5 opakovaní v supersérii s veslovaním na prístroji 90 kg: presné počty opakovaní neuvedené.
Tlak na ramená s jednoručkami v sede 35 kg: presné počty opakovaní neuvedené.
Kľuky na bradlách s telesnou hmotnosťou 5×8.

Piatok (ramená, bicepsy, tricepsy, chrbát):

Ramenný tlak veľkou činkou 90 kg: 3×5.

Bicepsové zdvihy veľkou činkou 90 kg: 3×5.

Francúzsky tlak veľkou činkou 90 kg: 3×5.
Tricepsové extenzie na Scottovej lavičke veľkou činkou 90 kg: 3×5.
Tricepsové extenzie na Scottovej lavičke s jednoručkou 23 kg: 3 série po 5 opakovaní v supersérii s tricepsovým stlačovaním kladky: presné počty opakovaní neuvedené.
Zhyby na hrazde za hlavou 5×5.
Zhyby s rukami blízko k sebe 5 sérii po 5 opakovaní v supersérii s tricepsovými extenziami na kladke: presné počty opakovaní neuvedené.

Sobota (brucho a nohy):
Sed-ľahy 5×10.
Zdvihy nôh 5×10.
Vytáčanie s tyčou za hlavou 5×50.
Drep 135 kg: 3×3, 180 kg: 2×3 , 115 kg: 3×20.
 

Dovetok
Sergio Oliva zomrel 12. 11. 2012 v Chicagu vo veku 71 rokov. Príčinou smrti bolo pravdepodobne zlyhanie obličiek. Jeho smrť sa dotkla celého kulturistického sveta a dostalo sa mu rozlúčky, ako sa na legendu patrí.

Autor: Peter Benko, osobný tréner Mozolani Fitness (s použitím zahraničnej literatúry)
Foto: Gene Mozee, Jimmy Caruso a www.gmv.com.au