Magazín
Rozhovor s repre-trénerom kulturistov
dátum: 28.10.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Po Tatranskom pohári sme sa porozprávali s reprezentačným trénerom Slovenska Ľubomírom Hečkom o tejto súťaži, nominácii kulturistov i "klasikov" na majstrovstvá sveta i o tom, aké ciele budeme mať na blížiacom sa kulturistickom svetovom šampionáte, ale okrajovo sme sa dotkli aj skvelého úspechu na JMS v Mongolsku.

Na snímke v čiernom tričku je Ľubomír Hečko. Foto: Ľubomír Chochula.

Koho nominačná komisia SAKFST nominovala na MS?

Na MS v kulturistike mužov (4. – 8. 11. ) nás v Maroku (Marakéš) budú reprezentovať Igor Kočiš, Miroslav Škadra (obaja do 70 kg), Peter Kokoška (do 75 kg), Tomáš Tabačiar (do 85 kg) a Peter Tatarka (do 100 kg). Na MS v klasickej kulturistike (15. – 18. 11. v rakúskom St. Pőltene) sme nominovali Michala Kertésa (do 168 cm), Andreja Vargu (do 175 cm) a Ľuboša Maliňáka (nad 180 cm).

Ako sa vám páčil Tatranský pohár?

Nebol som spokojný s pripravenosťou niektorých reprezentantov. Mňa i komisiu uspokojili Peter Tatarka a Ľuboš Maliňák. Ostatným sme vytkli nepripravenosť a povedali sme im, čo by mali do začiatku MS odstrániť. V nedeľu 3. novembra budeme mať zraz v Dome športu a na druhý deň odlietame do Maroka.

Zaujímavé je, že Kočiš v súboji o absolútneho víťaza porazil mohutnejšieho Tatarku...

Môj názor je taký, že ho nemal poraziť, ale nerád by som to kritizoval. Bolo to rozhodnutie poroty, ktorá rozhodla v pomere 3:2. Čiže bolo to o jednom hlase. Keby som ja rozhodoval, tak v absolutke by som dal na prvé miesto Tatarku.

Vlani sme na kulturistických MS v Ekvádore získali dva svetové tituly (Igor Kočiš i Marián Čambal) a jedno striebro (Rastislav Solár). Nadviažeme na to v Maroku?

Určite sa chceme vrátiť domov zo svetového šampionátu s medailami. Očakáva sa to od šesťnásobného majstra sveta Kočiša, ale aj od Tatarku, ktorý bol vlani absolútnym majstrom Európy. Konečne by si mohol na medailu siahnuť aj Peter Kokoška, ktorý na "svete" vždy končí šiesty-siedmy. Uvidíme, ako sa s prechodom z klasickej kulturistiky do váhovej kulturistiky vysporiada na MS Tomáš Tabačiar. Pôvodne som si myslel, že by v kategórii do 85 kg mohol skončiť dosť vysoko, ale... Na jednej strane mám mierne obavy, na druhej, verím mu, že ten týždeň a pol do pretekov využije čo najlepšie. Čo sa týka Mira Škadru, je to zaujímavý prototyp. Na jar sa stal majstrom Európy do 70 kg. Tento chlapec je výborne stavaný a ak sa mu podarí zlepšiť nohy, tiež by mohol vo finále pomýšľať na veľmi pekné umiestnenie.

Otázka z iného súdka. Vaša zverenkyňa Dominika Multáňová si na juniorských majstrovstvách sveta v Mongolsku vybojovala zlato vo fitness. Čo na to hovoríte?

Všetkým našim pretekárkam i pretekárom, ktorí štartovali v Mongolsku, sa treba poďakovať za dobrú reprezentáciu Slovenska. S výsledkom Dominiky som viac ako spokojný. V tejto jesennej sezóne mala bilanciu, čo štart, to víťazstvo. Iba na ženskej nominačke v Trenčíne skončila na druhom mieste za Bašou (Sečkárová-Bunčáková  pozn. red.). Mrzí ma, že vtedy ju niektorí slovenskí rozhodcovia dali v zostave na tretie a štvrté miesto, čo nezodpovedalo realite. Iní rozhodcovia medzinárodného charakteru hodnotili jej zostavu na MS žien v Kyjeve ako najlepšiu. Dokonca teraz na JMS v Mongolsku ju požiadal prezident IFBB, aby svojou zostavou otvárala toto podujatie, čo tiež o niečom svedčí. V Ulanbátare som mal ešte jedného svojho zverenca, Tomáš Grib skončil medzi "klasikmi" na striebornej priečke.

Text a foto: Ľubomír Chochula