Magazín
Rozhovor s Tomášom Tabačiarom o profi-scéne
dátum: 20.12.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Žilinčan Tomáš Tabačiar absolvoval v roku 2017 dve profesionálne súťaže v kulturistike v kategórii do 212 libier. Profi-debut zažil koncom júna na pretekoch Chicago Pro (14. miesto) a potom o tri mesiace neskôr skončil siedmy na EVLS Prague Pro. Kde bude súťažiť v roku 2018?

!!! Kupuj športové oblečenie značky GORILLA WEAR cez e-shop TU

V predaji aj v kamennom Mozolani Fitness Shope ZOC Max!!!

 

Tomáš, zostávaš v NPC IFBB Pro League (Jim Manion) aj po rozdelení kulturistického sveta alebo prestúpiš do novovytvorenej IFBB Elite Pro (Rafael Santonja)?

V roku 2016 som urobil všetko pre to, aby som sa mohol k profíkom dostať, za svojím cieľom som išiel tvrdohlavo, ale stálo to za to, podarilo sa mi to a splnil som podmienky na prestup medzi profesionálov. Prvý z mojich veľkých snov sa stal skutočnosťou v roku 2017, dvakrát som štartoval na profesionálnej súťaži s tými najlepšími kulturistami, pričom konfrontácia so súpermi mi ukázala, čo všetko musím ešte zlepšiť... Čo sa týka prestupu, zvažoval som aj túto alternatívu, v IFBB Elite Pro sa veľa pretekov koná v Európe, sú tam zaujímavé prize money a mohol by som sa tam viac presadiť, ale keď som sa obzrel späť, čo všetko som urobil pre to a čo všetko som obetoval, aby som sa dostal do skutočného profi, tak som túto myšlienku ďalej nerozvíjal. Zostávam u Maniona, pretože si chcem splniť najväčší športový sen, túžim sa postaviť na stage Mr. Olympia. Do konca roku 2017 sa dalo prestúpiť bez poplatku, čo som nevyužil, ale myslím si, že prestupovať sa bude dať aj po 31. 12. 2017, samozrejme, vtedy už bude treba niečo zaplatiť. Lenže ročný poplatok platím aj teraz, profi-karta na rok 2018 ma vyšla na 250 dolárov. Uvidíme, ako sa bude IFBB Elite Pro vyvíjať, či nenastanú nejaké zmeny súčasných pravidiel a pod...

Čo hovoríš na to rozdelenie kulturistického sveta?

Podľa mňa to nie je dobré. Dlhé roky to fungovalo a odrazu nemohlo. Aký to bude mať vplyv na kulturistiku a fanúšikov? Ako sa v tom vyzná športová verejnosť? Tí, ktorí sa o kulturistiku podrobne zaujímajú, vedia, že Mr. Olympia je maximálnym vrcholom, ktorý sa dá v tomto športe dosiahnuť, ale pre laickú verejnosť v Európe budú zrejme viac rezonovať profesionálne majstrovstvá sveta.

Kedy chceš začať prípravu na novú súťažnú sezónu?

Po skončení sezóny som si doprial oddych, čo bolo nevyhnutné, nakoľko súťažím štvrtý rok v kuse systémom jar-jeseň. Absolvoval som toho veľa a tohto roku som to aj dosť cítil, telo v samom závere pri superkompenzácii pred Chicago Pro prestalo poslúchať a zostalo mi v ňom trochu vody, čo sa odzrkadlilo na výsledku. V Prahe som chcel mať top formu, ale týždeň pred pretekmi som ochorel, o čom som nikde nerozprával, aby ma nikto nemohol podozrievať, že si robím nejaké alibi, ale malo to vplyv na moju formu a zasa som vodu nestiahol tak, ako bolo treba.

Ako si na tom so zdravím teraz?

Našťastie nemám žiadne zdravotné problémy, po sezóne som absolvoval krvné i iné testy, ktoré dopadli dobre, vyšetrenia na ekg a echo ukázali, že srdce mám v poriadku. Vyšetrenie na sono vyvrátilo podozrenie na pruh, takže to bol planý poplach. Som rád, že sa budem môcť nerušene ponoriť do ďalšej prípravy. Akurát ešte 10 dní musím počkať, lebo som si dal vybrať znamienka a kvôli tomu, aby sa to dobre zrástlo aktuálne nemôžem cvičiť.

Na akých súťažiach v roku 2018 plánuješ štartovať?

Momentálne mám taký regeneračný proces, trénujem iba vtedy, keď sa mi chce, upravil som stravu, znížil som bielkoviny a vynechal som všetky doplnky výživy. Robím si veľký detox. Chcem si dobre oddýchnuť, aby ma to v roku 2018 znovu dobre bavilo aby som sa pripravil na ďalšiu súťaž čo najlepšie. Našťastie v kalendári NPC IFBB Pro League sú tri podujaatia v Európe. Vlani sa na starom kontinente uskutočnil len EVLS Prague Pro, v roku 2018 to budú preteky v Írsku, Španielsku a Rumunsku. Jarnú súťaž v Írsku pravdepodobne vynechám, lebo presne v ten istý deň má môj švagor svadbu a to má prednosť, ale na tých dvoch jesenných by som sa rád prezentoval v životnej forme. Na EVLS Prague Pro 2017 som navážil 96 kg, svalov som mal dosť, ale tvrdosť nebola taká, aká v Prahe 2015, keď som vyhral amatérsku Olympiu. Na druhej strane, odvtedy som pribral 10 kg svalovej hmoty. Keď som porovnával tohtoročnú formu s minuloročnou, bolo vidieť, že stavba tela je na úrovni profíka, ale na kvalite musím ešte popracovať a to chce čas. Teraz však na to nemyslím, idú Vianoce a budem si voľno užívať so svojou rodinou, ktorú milujem, na čo sa veľmi teším.

Pozn.: Sponzormi Tomáša Tabačiara sú Extrifit Slovakia, ktorá mu dodáva doplnky a pomáha s výjazdmi, a Gorilla Wear, ktorá ho oblieka.

Autor: Ľubomír Chochula