Magazín
Tatranský pohár – Kočiš víťazom absolutky
dátum: 28.10.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
V sobotu 26. októbra sa v športovej hale Základnej školy Komenského v Poprade uskutočnil 33. ročník medzinárodného Tatranského pohára v kulturistike a klasickej kulturistike mužov, bodyfitness a bikiny fitness žien. Pre kulturistov a "klasikov" to bola nominačná súťaž na majstrovstvá sveta. Absolútnym víťazom sa stal šesťnásobný majster sveta Igor Kočiš.

Na snímke sú medailisti kategórie do 85 kg, vľavo je strieborný Peter Kokoška, v strede víťaz Igor Kočiš a vpravo bronzový Miroslav Škadra.

V dobrej forme sa predstavili hlavne slovenskí reprezentanti. "Klasik" Ľuboš Maliňák splnil vo svojej kategórii nad 175 cm úlohu favorita. Väčšia bitka o prvenstvo bola v dvoch váhových kategóriách. V tej do 85 kg bojovali o víťazstvo traja reprezentanti. Na bronzovom stupni skončil aktuálny majster Európy do 70 kg Miroslav Škadra, so striebrom sa musel uspokojiť Peter Kokoška a zlatú medailu získal Igor Kočiš. V kategórii nad 85 kg triumfoval Peter Tatarka, ktorý na strieborný stupienok odsunul reprezentačného kolegu Tomáša Tabačiara. Až tretí skončil Rakúšan Martin Dudas. Do "absolutky" postúpili Kočiš a Tatarka. Rozhodcom sa viac páčil Kočiš.

Z ďalších disciplín zaujali dve kategórie v bikiny fitness. V kategórii do 164 cm sa z víťazstva tešila Michaela Brutenič, ktorú vyhlásili aj za najsympatickejšiu pretekárku podujatia, pričom účastníčka MS 2013 Stanislava Prítrská bola na treťom mieste. V kategórii nad 164 cm sa zrodilo prekvapenie. Zlato si vybojovala len 17-ročná veľmi talentovaná Erika Kandráčová. Stojí za povšimnutie, že Kandráčová skončila 5. októbra tohto roka na juniorskej nominačke v Dubnici až na šiestom mieste (už tam mala dobrú formu), ale za necelý mesiac už bola na Tatranskom pohári medzi ženami prvá. Zaslúžene, oproti Dubnici pôsobila na pódiu elegantne, uvoľnene a súťaž si užívala plnými dúškami. Druhú priečku obsadila účastníčka MS 2013 Valéria Marčišovská.  

Po pretekoch nominačná komicia SAKFST určila kto bude reprezentovať Slovensko na svetovom šampionáte

Na MS v kulturistike mužov (4. – 8. 11. ) v Marakéši (Maroko) pôjdu:

Igor Kočiš a Miroslav Škadra (obaja do 70 kg), Peter Kokoška (do 75 kg), Tomáš Tabačiar (do 85 kg), Peter Tatarka (do 100 kg)

Na MS v klasickej kulturistike (15. – 18. 11.) v St. Pőltene (Rakúsko) pôjdu:

Michal  Kertés (do 168 cm), Andrej Varga (do 175 cm), Ľuboš Maliňák (nad 180 cm)

Ľubomír Chochula

VÝSLEDKY 33. ROČNÍKA TATRANSKÉHO POHÁRA