Magazín
Nominačný Tatranský pohár, Tomáš má formu
dátum: 25.10.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Tatranský pohár v kulturistike, klasickej kulturistike mužov i v bodyfitness a bikiny fitness žien – podujatie zorganizujú z poverenia SAKFST – sa uskutoční v sobotu 26. októbra v Poprade. Pre kulturistov to bude nominačná súťaž na IFBB majstrovstvá sveta. V kategórii nad 85 kg sa predstaví aj žilinský kulturista Tomáš Tabačiar, ktorého forma utešene stúpa.

Na snímke je Tomáš Tabačiar. 

Tabačiar bol ešte pred pár mesiacmi klasickým kulturistom – najväčší úspech v kariére dosiahol na ME 2010 (zlato) a na MS 2012 (bronz) – ale v lete nastal obrat a predstavitelia SAKFST ho na základe dispozícii pretekára zaradili medzi váhových kulturistov. Tomáš to prijal ako výzvu a hneď na prvej súťaži medzi "váhovkármi" zvíťazil. Na Austria Cupe vo Viedni (28. septembra) vyhral nielen v kategórii do 95 kg, ale získal aj absolútne prvenstvo. O týždeň neskôr štartoval na Grand Prix PEPA v Ostrave, kde v kategórii do 90 kg obsadil druhé miesto. Teraz ho čaká slovenská "nominačka", kde sa rozhodne, či bude štartovať na MS v Maroku (4. – 8. 11.). "Budú to dôležité preteky. Na súťaži by som mal mať 88 kg, preto obsadím kategóriu nad 85 kg. Druhou kategóriou je tá do 85 kg, viac ich v športovej kulturistike nebude. Samozrejme, každý sa chce umiestniť čo najlepšie, ale ešte dôležitejšie ako poradie bude aktuálna forma. Mojím cieľom je presvedčiť reprezentačných trénerov a vybojovať si účasť na svetovom šampionáte," podotkol Tomáš Tabačiar, ktorý by v prípade štartu na "svete" preferoval kategóriu do 85 kg.

Pretekár Golem Clubu Žilina ja rád, že mu forma začína gradovať. "Posledné štyri dni boli bielkovinové. Od pondelka dodnes som absolvoval sedem tréningov, ale do súťaže už nebudem trénovať. Cukrovať som začal včera."

Tabačiarova príprava ide podľa plánu. "Päť a pol mesiaca trénujem dvojfázovo a popri tom diétujem. Už sa mi síce ozýva telo, bolia ma šľachy a svaly, som dosť unavený, ale treba vydržať. Určite zabojujem o to, aby som sa dostal na MS a tam dosiahol čo najlepší výsledok. Bol by som rád, keby som to už mal úspešne za sebou."

Autor: Ľubomír Chochula