Magazín
Aký bol 37. ročník Tatranského pohára?
dátum: 24.10.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Aký bol 37. ročník Tatranského pohára, ktorý sa konal v nedeľu 22. 10. 2017 v Športovej hale Hotelovej akadémie v Prešove? Aká bola úroveň tohto najstaršieho kulturistického podujatia na Slovensku? V akej forme sa na tejto nominačnej súťaži predstavili reprezentanti a adepti na štart na MS?

!!! Kupuj športové oblečenie značky GORILLA WEAR cez e-shop TU

V predaji aj v kamennom Mozolani Fitness Shope ZOC Max!!!

 

Tatranský pohár bola medzinárodná pohárová súťaž v kulturistike, klasickej kulturistike, mens physique, bodyfitnes, bikiny fitnes a fitnes, ktorú z poverenia VV SAFKST zorganizoval Power Club Prešov a Galaxy 2 Poprad v spolupráci so Starhouse Media Bratislava.

Jedným slovom by sa dalo povedať, že organizátori na čele s riaditeľom Slavomírom Liptákom a čestným riaditeľom Jozefom Andrejom urobili kus dobrej roboty a aj po presune dejiska Tatranského pohára z Popradu do Prešova (Na Šariši sa konal Tatranský pohár druhý rok za sebou) nestratila táto tradičná súťaž nič zo svojho šarmu a príťažlivosti. Športová hala Hotelovej akadémie spĺňala požadovaný štandard, akurát ten časový sklz asi narobil zopár vrások na čele, lebo vzhľadom na vysoký počet štartujúcich (160) sa meškalo s prezentáciou, čo bolo nepríjemné pre pretekárov, ale aj divákov v hale, ktorí však prijali všetko s nadhľadom i pochopením a vytvorili športovom žičlivú atmosféru.

Bol to dlhý maratón, ale stálo to za to, videli sme strhujúce súboje o poháre a ceny, v prípade mužov aj o nomináciu na MS v Benidorme (uskutočnia sa 2. - 6. 11.), ale v dvoch kategóriách (kulturistika muži a bikiny fitnes ženy) sa bojovalo aj o absolútneho víťaza. Skúsený rozhodcovský zbor pod vedením hlavného rozhodcu Milana Čížeka pracoval perfektne a myslím si, že aj poradie v jednotlivých kategóriách je v drvivej väčšine také, aké má byť.

Kulturistika má na Tatranskom pohári výsadné postavenie, je to svojím spôsobom kráľovská kategória tejto súťaže.

V kulturistike do 83 kg zvíťazil Miroslav Škadra, ktorý určite ešte do MS doladí formu. Na druhom mieste skončil Jakub Prokop a ten od posledného reprezentačného zrazu urobil pekný progres, váhu stlačil takmer na 60 kg a uvidíme, či sa objaví v nominácii na MS v kulturistike do 60 kg. Až štvrtý skončil Michal Kertés, pre ktorého toto umiestnenie môže byť do istej miery sklamaním (tretí bol Marco Krupelák), lebo mal na viac...

V kulturistike do 99 kg úplne jasne žiaril obhajca absolútneho prvenstva Peter Tatarka, ktorý sa opäť predstavil v kvalitnej forme, tu nebolo čo riešiť, druhé miesto Róberta Kaňuka je zaslúžené a Jakub Vilímek v tejto váhovej kategórii si postrážil tretie miesto.

V kulturistike nad 99 kg bol v súboji ťažkotonážnikov najlepšie pripravený Patrik Valach, ktorý mal všetky atribúty víťaza – mal patričné objemy, bol dotiahnutý, skvele vyzeral. Druhé miesto obsadil Michal Križánek a ten bol bol takisto kvalitný, tak ako na každej tohtoročnej súťaži, ktorú absolvoval (jeho bilancia v roku 2017 je úctyhodná: štyri víťazstvá a tri druhé miesta).

Absolútnym víťazom 37. ročníka Tatranského pohára sa stal v súboji medzi Škadrom, Tatarkom a Valachom (všetci traja si zrejme zabezpečili miestenku na MS) posledne menovaný. Patrik Valach bol v priamej konfrontácii o niečo lepší ako Peter Tatarka.

V klasickej kulturistike do 182 cm bol Erik Halaška až tretí, ale oproti poslednému reprezentačnému zrazu sa tiež dokázal značne zlepšiť. Druhý skončil Tomáš Smrek, ktorý síce mal menej svalovej hmoty, ale vyvážil to inými prednosťami. Víťazný Filip Ďurica bol ostrý, dotiahnutý, skrátka najlepší.

V klasickej kulturistike nad 182 cm zaslúžene triumfoval Michal Zaukolec, ktorý mal kvalitnú formu a potvrdil pozíciu favorita, v dobrom svetle sa predstavil aj Tomáš Sentinek (druhé miesto), ale viac sa čakalo od Dominika Balgu (šiesta pozícia).

V kategóriách mens physique sa z víťazstva tešili Tomáš Meszlényi (do 182 cm) a Ivan Ščibravý (nad 182 cm).

Vo fitnes open vyhrala Michaela Pavleová, ktorá sa prezentovala vynikajúcou postavou, ale dobre zvládla aj zostavu. Na druhom mieste sa umiestnila Dominika Multáňová, ktorá zanechala pekný dojem, rovnako tak ako tretia Kristína Juricová, ktorej voľné zostavy sú vždy pastvou pre oči, ale ešte musí trochu vyladiť postavu.

V bodyfitnes open zvíťazila Alžbeta Peťková pred Elenou Masarykovou a Silviou Fialkovou, všetky tieto tri medailistky boli dobre pripravené.

V bikiny fitnes do 165 cm formou zasvietila víťazná Michaela Kanuščáková, v bikiny fitnes do 169 cm potvrdila Olívia Čambalová dobrú výkonnosť, ktorú si udržiava dlhodobo, a v bikiny fitnes nad 169 cm zažiarila Viktória Póczosová, ktorá získala aj absolútne prvenstvo, pričom vlani ešte súťažila medzi neregistrovanými bikinárkami.

Vyjadrenie štátnej reprezentačnej trénerky žien a junioriek pre fitnes Barbary Machalovej: „Som rada, že vo fitnes štartovalo až toľko dievčat, teším sa z toho, že sa táto kategória rozrastá a dievčatá boli veľmi pekné, aj tie, ktoré sa nedostali do finále. Jedine Eve Bánikovej až tak súťaž nevyšla, čakali sme od nej viac, ale bolo to ovplyvnené zdravotnými problémami a verím, že sa dá dokopy. Bodyfitnes bola tiež kategória open, škoda, že neurobili ešte jednu kategóriu, ale na druhej strane tie najlepšie si mohli vyskúšať konkurenciu. Som spokojná s tým, čo predviedli všetky tri reprezentantky, pričom Ela a Betka majú do MS žien (1. - 4. 12.) ešte vyše mesiaca a Silvia do MS juniorov (10. - 13. 11.) skoro tri týždne, takže predpokladám, že svoje formy dobre doladia. Škoda, že sa pretekov nezúčastnila ďalšia reprezentantka v bodyfitnes Andrea Jószayová, s ktorou na MS počítame. Čo sa týka kategórie bikiny fitnes, tiež by som do budúcna privítala viac kategórii, lebo dievčat bolo veľa, ale ani v tejto kategórii reprezentantky nesklamali. Príjemným prekvapením bola absolútna víťazka v bikiny fitnes Viktória Póczosová. Tatranský pohár som brala ako kontrolné preteky pre ženy a juniorky, lebo ony majú svoje vlastné nominačné súťaže na 'svet' – juniorky už tento víkend na Veľkej cene Dubnice (28. 10.) a ženy na podujatí v Detve (19. 11.).“

Finálové výsledky 37. ročníka Tatranského pohára:

Kulturistika do 83 kg

1. Miroslav Škadra

2. Jakub Prokop

3. Marco Krupálek

4. Michal Kertés

5. Ján Klamík

6. Ivan Klimko

Kulturistika do 99 kg

1. Peter Tatarka

2. Róbert Kaňuk

3. Jakub Vilímek

4. Radoslav Filip

5. Ján Valašík

6. Ivan Bihari

Kulturistika nad 99 kg

1. Patrik Valach

2. Michal Križánek

3. Erik Malatín

4. Radovan Hrdý

5. Jan Turek

6. Marek Varga

Absolútny víťaz v kulturistike – PATRIK VALACH

Klasická kulturistika do 182 cm

1. Filip Ďurica

2. Tomáš Smrek

3. Erik Halaška

4. Vladimír Roško

5. Rudolf Rusňák

6. Dušan Kačmár

Klasická kulturistika nad 182 cm

1. Michal Zaukolec

2. Tomáš Sentinek

3. Andrej Martinka

4. Martin Žiliak

5. Juraj Digoň

6. Dominik Balga

Mens physique do 182 cm

1. Tomáš Meszlényi

2. Radovan Ďurovič

3. Adam Csik

4. Tomáš Pecník

5. Michal Višňovský

6. Braňo Kundráč

Mens physique nad 182 cm

1. Ivan Ščibravý

2. Filip Olšavský

3. Richard Reissmuller

4. Tomáš Liška

5. Richard Maduna

6. Jakub Bartoň

Fitnes open

1. Michaela Pavleová

2. Dominika Multáňová

3. Kristína Juricová

4. Anna Hepnerová

5. Karin Suchomelová

6. Eva Bániková

Bodyfitnes open

1. Alžbeta Peťková

2. Elena Masaryková

3. Silvia Fialková

4. Stanislava Voleková

5. Jana Knotková

6. Mária Vargová

Bikiny fitnes do 165 cm

1. Michaela Kanuščáková

2. Nikoleta Šubová

3. Nikola Pavelková

4. Zuzana Kardošová

5. Ivana Urbanačoková

6. Janka Medunová

Bikiny fitnes do 169 cm

1. Olívia Čambalová

2. Denisa Knaperková

3. Andrea Moleková

4. Karin Kolesárová

5. Zuzana Šnajderová

6. Viktória Šprlová

Bikiny fitnes nad 169 cm

1. Viktória Póczosová

2. Diana Vargová

3. Anita Kuczmanová

4. Paulína Melišková

5. Michaela Pančušková

6. Klaudia Bartková

Absolútna víťazka v bikiny fitnes – VIKTÓRIA PÓCZOSOVÁ

KOMPLETNÉ VÝSLEDKY:

Autor: Ľubomír Chochula

Zobraziť galériu (34)