Magazín
Aktuálny rozhovor so Sabínou Plevákovou
dátum: 23.10.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Na naše otázky odpovedala pretekárka kategórie Pro Bikini SABÍNA PLEVÁKOVÁ, ktorá sa dotkla svojho nedávneho debutu medzi profíčkami na EVLS, naznačila, čo potrebuje zlepšiť a kde najbližšie bude štartovať, ale zaujímavý názor vyslovila aj ohľadom témy rozchodu IFBB International a NPC IFBB Pro League.

!!! Kupuj športové oblečenie značky GORILLA WEAR cez e-shop TU

V predaji aj v kamennom Mozolani Fitness Shope ZOC Max!!!

 

Ako s odstupom času hodnotíš svoj výsledok, formu a prezentáciu na EVLS Prague Pro 2017 v kategórii Pro Bikini?

Začnem asi prezentáciou. Prvé semifinálové kolo doobeda som nezvládla, ako by som si predstavovala, ani neviem, ako som vyšla a už som bola dole z pódia, čomu nasvedčujú aj fotky – ani foťák ma nestihol zachytiť v nejakej póze . Takže na večerný výstup som sa skoncentrovala, opadol zo mňa stres a bola som to opäť ja. Čo sa týka mojej formy, tak teraz už môžem povedať, že nebola to moja najlepšia forma a vôbec neviem, či sa ešte priblížim alebo niekedy prekonám tú z roku 2016, ale nie som nespokojná s tým, čo som predviedla a som šťastná späť na pódiu. Po súťaži som rozoberala svoju prípravu aj vrátane pauzy a viem, kde som urobila chyby. Porovnala som svoju formu aj s ostatnými dievčatami podľa fotiek i videí a musím si priznať, že spôsob, akým som pracovala v off season nebol úplne najšťastnejší a podarilo sa mi ´odpáliť´ svaly na nohách, čo si myslím, bola vždy skôr moja prednosť. Počas pauzy som viac objemovo pracovala na vršku a nohy som sa snažila udržiavať a nehnať už do väčšieho objemu, no diétou pred súťažou som ešte viac pomohla tomu, že som ich priveľmi zoštíhlila. Určite tam vidím ešte veľa nedostatkov, no postupne budem ďalej pracovať na kvalite a uvidíme, či a kedy som schopná vrátiť sa v lepšej forme. Viem, že túto sezónu to už nestihnem, no dlhé pauzy mi moc neprospievajú, a preto chcem pokračovať s nejakými rozumnými odstupmi a samozrejme so zmenami. Teším sa na nasledujúcu prácu a to čo prinesie. Každopádne tým nechcem povedať, že pauzy medzi súťažením sú zlé. Práve naopak, oddýchla som si, telo funguje ako hodinky, zvládla som ju lepšie ako prvú pauzu, keď som priveľmi pribrala. No úprimne vravím, že vidím rozdiel v tom, keď pracujem dlhodobo a cesta na pódium mi pomáha zlepšovať sa.

Úspešnejšia bola v Prahe Olívia Pohanková, ale aj ona mala štyri premožiteľky, spomedzi ktorých sa najlepšie javili víťazná Margret Gnarr a Yana Kuznetsová. Čo hovoríš na Pro debut Olívie a na medailistky?

Olívia bola veľmi úspešná. Byť v top 6 je výborný výsledok. A konkurencia v Prahe rozhodne nepatrila k tým slabším, práve naopak. Olívia formu zvládla. Vie a vedela sa vždy pripraviť. Čo sa týka ostatných dievčat, tak pre mňa bola víťazkou Yana. Pamätám si ju z veľa súťaží a myslím, že tento pol rok má najkrajšie spracovanú formu, ako som ju kedy videla. Istú dobu mi pripadalo, že má už priveľký zadok na svoju malú výšku, no dokázala to krásne spracovať a naozaj sa mi páčila. Myslím, že tomu vďačí aj dlhodobej príprave, v ktorej je v podstate stále, zodpovedá to kvalite, ktorú prináša + má naozaj pekne geneticky rozloženú postavu. Je vysúťažená, čo je vidieť aj na jej prejave na pódiu.

Čo musíš zmeniť, aby si nabudúce mohla byť na nejakej ďalšej Pro súťaži napríklad vo finále aj ty?

Myslím, že túto sezónu to už zmeniť nestihnem. No chcem zapracovať na celkovej kvalite. Potrebujem tam trochu dostať brucho, čo vidím ako najväčší problém, pretože to bol vždy pre mňa veľký boj. Mám ho skôr ploché s väčšou separáciou šikmých brušných svalov ako tých priamych. Takže to je bod číslo jedna. Druhý je väčší objem stehien, čo si myslím, že nebude taký problém, je to len zmena tréningu, viem, čo presne mám robiť, ale bude to chcieť čas. Posledný bod prezentácia – už sa nesmiem zľaknúť.

Budeš tohto roku ešte štartovať na nejakých Pro pretekoch?

Najbližšie budem štartovať v San Maríne (26. 11. 2017). Je to pomerne blízko, keďže je to v Európe, a ďalšie preteky sú ešte otvorené, záleží na kalendári pre rok 2018, no najneskôr by som chcela štartovať v marci, svoj súťažný kalendár budem smerovať na NY PRO. Už dúfam, že so zmenami vo forme, s vychytaním prípravy – formy a celkovej prezentácie. A čo očakávam od súťaže San Marino PRO? Momentálne tieto preteky beriem ako ďalšiu skúsenosť a zastávku na ceste k forme, ku ktorej by som sa rada opäť dopracovala.

Aký máš teraz režim? Rozpíš stravu, tréning, aké berieš doplnky a pod.

Môj režim je teraz stále taký ako v príprave. Pred pár dňami som sa vrátila z NY, kde som bola na dlho plánovanom výlete. Nič pracovné. Napriek obavám z toho, ako to tam zvládnem a či nepriberiem, to skôr dopadlo opačne. Ešte som skôr schudla. Čo tiež nie je dobré, ale na druhej strane ma teší, ako môj metabolizmus šliape. Jedla som v podstate normálne. Na cestu, ale aj pobyt som sa vybavila doplnkami od Extrifitu. Som rada, že práve pre takéto príležitosti sa bežná rada základných doplnkov Extrifitu rozrástla práve o doplnky, ktoré nás ´zachránia´ v takýchto situáciách. Takže stále som mala po ruke čokoládové EXXE tyčinky, raňajky som vykryla ovsenými vločkami s 90-tkou proteínom, ktorý mimochodom medzi tým dostal certifikát kvality ČSN EN ISO 22000:2006 (viac o ňom na mojom insta alebo na stránkach Extrifitu), so sebou som mala aj BREAKY – čo s pridaním orieškov bolo ďalšie komplexné raňajkové jedlo. Kto sledoval môj insta, videl, ako vyzeralo moje jedlo. Stravu v USA som doplnila o čistú ryžu, ryby rôznych druhov či ovocie do cesty, pretože sme naozaj veľa chodili. Predtým som nemala v pláne štartovať v Taliansku, ale cesta už bola dávno naplánovaná, takže všetko som sa snažila rozumne zvládnuť.

Pripravuješ nejakú svoju zverenkyňu, ktorá by mohla byť úspešná v jesennej sezóne 2017?

Nie, nemám žiadne zverenkyne, pretože som sa rozhodla nevenovať sa príprave dievčat na súťaže.

Teraz sa veľmi rieši odtrhnutie NPC IFBB Pro League, v rámci ktorej súťažiť aj ty v Pro Bikini, od IFBB International, ktorá vytvorila svoju Elite Pro Ligu. Je to pre teba tiež téma na zamyslenie alebo to neriešiš..?

Myslím si že to nie je dobrý krok. Hlavne nie na teraz a túto dobu, keď fitnes a dokonca aj samotná kulturistika prežíva určitý návrat a boom. Podľa mňa je hlúposť rozdeľovať niečo práve vtedy, keď je to dá sa povedať rozbehnuté v najlepšom. Pre mňa štartovať v IFBB Int. a prejsť si ´vývojom´ súťažiaceho prostredníctvom zdolávania mét v podobe súťaží a pri dosiahnutí určitého osobného rozvoja športovca, prejsť aj vďaka dosiahnutým výsledkom do IFBB NPC PRO, tá cesta znamenala veľkú hodnotu. Niečo, čo si myslím, že nemohol nikto spochybniť. Teraz mi pripadá, že rozdelením týchto dvoch federácií vzali hodnotu obom federáciám a keďže ešte stále je pre väčšinu súťažiacich vrcholom ich cesty OLYMPIA pod záštitou NPC, vyššia osobná hodnota stále zostáva v americkej PRO lige. Časom sa to možno zmení. No napriek všetkému som rada, že som si zažila ešte staré vedenie a postupnosť súťaží.

Autor: Ľubomír Chochula

Foto: Eastlabs