Magazín
Dominik Balga už bol majstrom sveta, ale u naturálov
dátum: 09.10.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
V súčasnosti 24-ročný Dominik Balga je nádejou slovenskej klasickej kulturistiky. Po prestupe od naturálov (pred tromi sa stal juniorským majstrom sveta v naturálnej kulturistike) vidieť na ňom progres, napreduje aj v aktuálnej jesennej sezóne, ktorej vrcholom budú IFBB Majstrovstvá sveta 2017 v Benidorme.

!!! Kupuj športové oblečenie značky GORILLA WEAR cez e-shop TU

V predaji aj v kamennom Mozolani Fitness Shope ZOC Max!!!

 

Dominik Balga na reprezentačnom zraze v Pengyme (1. 10. 2017).

Dominik Balga štartoval pred viac ako týždňom na EVLS Prague Amateur 2017, kde obsadil 5. miesto v kategórii klasická kulturistika nad 180 cm. „Toto svoje umiestnenie hodnotím kladne, dokonca som mohol skončiť aj lepšie, nebyť tej farby, lebo oproti ostatným som bol dosť svetlý. Vo svojej kategórii som bol najmladší, dosiahol som dosť slušný výsledok a spokojný som bol aj s formou. Po prvý raz som súťažil na takej veľkej medzinárodnej súťaži s tak vysokou úrovňou, kde som sa mohol konfrontovať s kvalitnými pretekármi. O tom, že budem štartovať na EVLS som sa rozhodol len dva týždne pred súťažou. Pripravoval som sa systémom 1+1, boli to čisto silové tréningy a až posledný týždeň bol trochu iný. S malými zmenami budem v tom pokračovať aj naďalej.“

Príprava Dominika Balgu teraz smeruje k Tatranskému poháru 2017 (uskutoční sa 22. 10. v Prešove). „Mojím cieľom je na nominačnej súťaži si vybojovať miestenku na majstrovstvá sveta. Na 'Tatrane' ešte formu nebudem mať stopercentnú, nechám si nejakú rezervu, aby som sa potom mohol do štartu MS zlepšiť. Ak sa mi podarí nominovať, budem sa chcieť v Benidorme ukázať v čo najlepšej forme. Trénujem tak, že jeden deň odcvičím jednu polovicu tela a druhy deň druhú. Medzitým mám deň voľna. Snažím sa trénovať čo najťažšie. Strava? Sacharidy som si konštantne nastavil na 2,5 g na kg telesnej váhy (denný príjem), ale možno pár dní pred súťažou to znížim. Sacharidy čerpám z vločiek a ryže. Môj denný príjem bielkovín je 3 až 3,5 g na kg telesnej váhy a ich zdrojom sú hovädzie a morčacie mäso, ryby, vajíčka, pričom zmenou oproti minulosti bolo to, že ešte dva až tri týždne pred súťažou som konzumoval aj tvaroh pred spaním. Mojím trénerom je Jozef Píry (je aj štátnym reprezentačným trénerom mužov a juniorov – pozn. red.), s ktorým som veľmi spokojný. Máme to dobre nastavené, veľké zmeny nebudeme robiť, treba dobre doladiť formu a zvoliť správnu farbu, aby som na pódiu nezaostával. Zatiaľ som na MS vo federácii IFBB neštartoval, bola by to moja premiéra. Som síce majstrom sveta u naturálov, ale to sa nedá porovnať, pretože v IFBB je oveľa silnejšia konkurencia a sú tam kvalitnejšie pripravení pretekári. Finančne je to teraz náročnejšie, ale stojí to za to, víťazstvo na MS by ma veľmi potešilo. Som rád, že už pôsobím v rámci SAFKST, ktorej ďakujem za pomoc, ale samozrejme veľká vďaka patrí aj môjmu trénerovi,“ dodal Dominik Balga.

Autor: Ľubomír Chochula