Magazín
Rozhovor s prezidentom SAFKST na aktuálne témy
dátum: 05.10.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Blíži sa hlavný vrchol jesennej sezóny, ktorým budú majstrovstvá sveta. Ale nielen na to, ako je spokojný s napredovaním reprezentantov, sme sa spýtali prezidenta SAFKST Borisa Mlsnu, lebo rozchod IFBB a NPC IFBB Pro League je veľmi zásadnou témou.

 

Reprezentačný zraz sa konal v Bratislava netradične v nedeľu 1. 10. a iba niekoľko hodín po EVLS Prague a Diamond Cup Katovice, takže niektorí účastníci týchto súťaží pochopiteľne neprišli do Pengymu, ale za ich formu hovoria výsledky, nie?

Na základe požiadaviek zo strany reprezentačných trénerov​ sa uskutočnil zraz v danom termíne. Počítali sme s tým, že niektorí reprezentanti neprídu, ale ich výborná forma bola, presne ako hovoríš, potvrdená výsledkami, ktoré deň pred zrazom dosiahli.

Ako hodnotíš tento zraz?

Zraz splnil moje očakávania, športovci boli v adekvátnej forme, ktorá sa, dúfam, bude naďalej zlepšovať a svoju výkonnosť potvrdia vybraní pretekári a pretekárky na blížiacich sa pretekoch. Tiež očakávam, že sa na súťaži ukáže niekoľko výborne pripravených športovcov, ktorí budú mať samozrejme šancu zabojovať o miesta v nominácii. Takým príkladom je z jarnej časti Zuzka Kardošová, ktorú sme prvýkrát videli na Majstrovstvách Slovenska 2017 a vzápätí vyhrala Majstrovstvá Európy 2017 v Santa Susanne.

Muži budú mať nominačné preteky na Tatranskom pohári v Prešove, juniori, juniorky a masters na Veľká cene Dubnice n. V. a ženy v Detve, pričom pôvodne v kalendári figuroval Zvolen. Prečo táto zmena?

Detva preto, lebo organizátor z dôvodu ​zabezpečenia lepších priestorov požiadal o zmenu miesta.

Znovu je realitou tzv. A a B-tím. Je to nevyhnutné? Aké sú kritéria, kto má byť v áčku a kto v béčku? Budú si tzv. béčkari hradiť všetky náklady a asociácia im ich preplatí v prípade akého výsledku?

Na ME išiel veľmi veľký tím. Bol to zámer, pretože ako nové vedenie SAFKST, tak aj reprezentační tréneri a realizačný tím sme chceli dať šancu viacerým. Na základe výsledkov zo Santa Susanna sa výber zúžil, kritéria sú prísnejšie, ale stále je šanca ísť reprezentovať na Majstrovstvá sveta 2017 (Benidorm v Španielsku – muži, Biarritz vo Francúzsku – ženy, Bistrita v Rumunsku – juniori a masters), ktoré sú najvyššou súťažou. Zaradenie do áčka a béčka navrhujú tréneri s Trénersko-metodickou komisiou SAFKST. Posledné slovo má Nominačná komisia a Výkonný výbor SAFKST​. V prípade úspechu pretekára B-tímu sa mu náklady preplatia. Úspechom môže byť v niektorej kategórii medaila, inde už účasť vo finále.

Kto bude mať teraz na starosti bikinárky, keďže reprezentačný tréner Pavol Korpáš je v disciplinárnom konaní?

Pavlovi Korpášovi pozastavila Disciplinárna komisia SAFKST výkon všetkých funkcií, spadajúcich pod SAFKST až do vyriešenia Disciplinárnou komisiou. Trest zatiaľ nedostal. Celú ženskú reprezentáciu vedie momentálne Barbara Machalová v spolupráci s Trénersko-metodickou komisiou, najmä Gabikou Mlsnovou. ​

Súvisiaci článok:

Aký bol októbrový repre-zraz v Pengyme?

Už onedlho vám prinesieme aj názor prezidenta SAFKST Borisa Mlsnu na túto otázku: Čo bude pre SAFKST znamenať rozchod IFBB a NPC IFBB Pro League, čo to bude znamenať pre pretekárov? Neoslabí to asociáciu? Lebo sú pretekári, ktorí sa netaja ambíciou získať Pro kartu, a po novom by na prestup do NPC IFBB Pro ligy nepotrebovali súhlas asociácie. Navyše pripravuje sa aj IFBB Elite Pro (Rafael Santonja), čo tiež môže oklieštiť základňu amatérov.

Autor: Ľubomír Chochula