Magazín
Európsky šampión Marek Leder chce zlato aj z majstrovstiev sveta
dátum: 29.09.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Jediným Slovákom, ktorý získal zlatú medailu v kulturistických kategóriách na Majstrovstvách Európy 2017 v Santa Susanne, bol 43-ročný Marek Leder. Ten vyhral v kategórii kulturistika masters 40-44 rokov do 80 kg. Teraz sa európsky šampión pripravuje na jesenné výzvy. Aj o tom je tento rozhovor, ktorý sme s ním robili pred niekoľkými dňami.

!!! Kupuj športové oblečenie značky GORILLA WEAR cez e-shop TU

V predaji aj v kamennom Mozolani Fitness Shope ZOC Max!!!

 


Na snímke je Marek Leder (vpravo) so svojím trénerom Radom Filipom.

Už si zvykáš na pozíciu majstra Európy?

Teraz už áno, ale spočiatku to bolo také nevšedné pre mňa, je to super, ale ideme ďalej, lebo ďalšie priority sú predo mnou.

Najväčšou prioritou sú majstrovstvá sveta?

Samozrejme, je to môj tretí cieľ, ktorý som si vytýčil. Dva som už splnil, som majster Slovenska i Európy a teraz chcem vyhrať svetový šampionát, pre čo robím maximum. Hoci v jesennej príprave nie je veľa času na to, aby som mohol niečo nabrať, myslím si, že budem lepší ako na 'Európe'.

Čo podľa teba rozhodlo o tvojom európskom titule?

Asi ten prístup k tréningu, strave a všetky tie veci, ktoré mi môj tréner Rado Filip povedal. Ja som sa ich snažil dodržať až do posledného dňa pred stageom, takže myslím si, že všetko je len v tej disciplíne, kto ako k tomu pristupuje. Rado je prísny, hlavne sa snaží ma viesť tak, aby som dodržiaval všetko, ako je napísane alebo, ako si povieme...

Ako dlho sa už venuješ kulturistike?

Onedlho, presne 4. novembra budú tomu tri roky, ale pred 22 rokmi som robil kulturistiku ako dorastenec a v tejto kategórii som dosiahol tiež nejaké úspechy. Ku kulturistike som sa vrátil až s odstupom času, najskôr len tak kondične, ale potom som si povedal, že to skúsim. Svoj návrat vôbec neľutujem.

Pochopiteľne, veď si európsky šampión, ale prečo taká dlhá pauza?

Ťažko povedať prečo, ale možno je teraz ten správny čas. V kulturistike masters nie je veľa pretekárov, ktorí chcú plne aktívne športovať a dostávať sa na vrcholné pozície, takže mám takú malú výhodu.

Aké cviky používaš na nohy, ktoré sú tvojou silnou stránkou?

Robím drepy, hacken drepy, leg press, predkopávanie, zakopávanie ako každý. Viac-menej si myslím, že tie nohy mám trošku dané, lebo ako chlapec, kým som sa dostal ku kulturistike, som sa venoval aj vzpieraniu a iným športom a odtiaľ mám nejaký základ. Každý má nejakú svoju dominantu, čím je výnimočný, niekto je komplexný, niekto má niečo lepšie na hornej časti tela, niekto niečo na spodnej. U mňa jednoznačne vyhrávajú nohy, ale keďže som sa stal majstrom Slovenska a Európy, zrejme ani ten vršok nie je na zahodenie, hoci ten mám slabší.

Ako trénuješ a ako si na tom so stravou?

Snažím sa absolvovať jeden tréning ťažší, jeden ľahší, riadim sa podľa pocitu, lebo v diéte nie každý deň je rovnaký. Niekedy vládzem, niekedy nie, niekedy mám deň, že by som zvládol aj dve-tri tréningy dokopy, niekedy som rád, že končím tréning a idem domov. Cvičím systémom 6+1, každú partiu precvičím jeden až dvakrát týždenne, podľa toho, ako to vyzerá, kardio mám vždy ráno. Čo sa týka stravy, môj denný príjem sacharidov (hnedá ryža, ovsené vločky) je okolo 200 g, bielkovín (prevažuje ryba, mäso, vajíčka) mám 260-270 g a tukov 60 g denne. Na 'Európe' som navážil 77 kg, bola tam rezerva, svaly boli strnulé, stiahnuté a museli sme ich viac nafukovať cukrovaním, na 'svete' by som sa chcel tesne zmestiť do limitu a dostať sa na úroveň 79-80 kg.

O svojom treťom cieli, vyhrať MS, si nám povedal, ale aká bude tvoja ďalšia méta?

Potom sa chcem pripravovať na medzinárodné súťaže, na ktorých sa dá získať Pro karta, ale to je hudba budúcnosti, lebo na to potrebujem mať viac svaloviny, Veľa nechýbalo a o Pro kartu som mohol bojovať už na jar na Diamond Cupe Ostrave, keby som postúpil do absolutky ako víťaz kategórie kulturistika do 80 kg, ale obsadil som druhé miesto...

Autor: Ľubomír Chochula