Magazín
Bánovský silák a nový PROFI strongman - Maroš Štefaňák!
dátum: 28.09.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Iné športy
Tento rok v poradí siedme kolo Slovenského pohára silných mužov, alebo Allnutrition cupu, sa odohralo v Bánovciach nad Bebravou. Ako býva zvykom, manželia Golieroví pripravia vždy vyvrcholenie tohto seriálu mladých nádejí silového športu. Keďže išlo o finále, boli prizvaní aj zahraniční pretekári.

Postupne sa predstavilo počas roka 25 pretekárov v Prešove, Kajali, Varíne, Banskej Bystrici, Duchonke, Martine no a finálové zápolenie v Bánovciach nad Bebravou. Okrem Kajalu, kde zvíťazil Tomáš Piros, sa z víťazstva radoval Maroš Štefaňák a mal tak našliapnuté k profesionálnym pretekárom Slovenskej asociácie silných mužov.

Päťnásť borcov sa predstavilo divákom na štarte záverečného kola. Z Ukrajiny prišiel Ivan Derkač, z Českej republiky Martin Netušil a z domácich sme na štarte videli známe mená ako Pavol Horňák, Tomáš Piros, Peter Očovay, Peter Kováč, Miroslav Pohlodek, Mário Fuska, Viktor Suchý, Jožka Vrtal, Zsolt Zlatner, Denis Hanák, Radovan Kollár či líder bodovania Maroš Štefaňák. Po dlhodobom zranení sa do súťažného kolotoča vrátil Ľubomír Griglák. Na všetkých bolo prichystaných päť ťažkých disciplín.

Úvod tradične patrí prevereniu sily pliec a tricepsov. Ťažká 115 kilogramová klada nerobila problém Derkačovi, ktorý poľahky nasúkal sedem zdvihov. Na ich regulárnosť dohliadal medzinárodný rozhodca Pavol Guga, ktorému sekundoval organizátor Branislav Golier. Druhé miesto s piatimi zdvihmi vybojovalo kvarteto Piros, Očovay, Fuska, Pohlodek, tretie miesto so štyrmi zdvihmi získal poltucet pretekárov a to Griglák, Horňák, Vrtal, Zlatner, Hanák a Štefaňák.

Na preteku sa objavili i profesionálni siláci ako Igor Petrík, Marek Tóth či Milan Šuľan. Okrem nich sa medzi divákmi objavil aj dlhoročný reprezentant silového trojboja a majster sveta v mŕtvom ťahu Miroslav Patro. I takéto osobnosti motivovali k výkonom našich mladíkov!

Nasledovalo prehadzovanie 150 kilogramovej gule. Tu sa nešťastne zranil Pali Horňák, ktorý neodstúpil z preteku ale pokračoval i napriek natrhnutému triesľovému svalu. Prvenstvo za šesť zdvihov získal Štefaňák, za ním s piatimi prehodeniami skončil Piros a Pohlodek. Tretie miesto so štyrmi prehodeniami patrilo v danom teste Griglákovi so Zlatnerom.

V strede podujatia dostal zabrať chrbát našich zúčastnených pretekárov. Mrtvé ťahy s osobným automobilom preverili každého. Až pätica nebola schopná predviesť ani jeden zdvih. S neuveriteľnou ľahkosťou predviedol jedenásť zdviho a pripísal si tak najviac bodov, Ľubo Griglák. O jeden zdvih zaostal Zlatner /10x/, duo Štefaňák – Pohlodek si delilo tretiu priečku za osem zdvihov.

Predposledným sústom bolo ťahanie kamióna, ktorý tradične v Bánovciach patrí medzi najťažšie na Slovensku. Nie tak váhou ako nerovnosťou terénu. To ale neplatilo pre perfektne pripraveného Maroša Štefaňáka, ktorý trasu 12 metrov prebehol za neuveriteľných 21,18 sekúnd! Druhý v ťahaní skončil Zlatner /25,76s/, tretie miesto patrilo za výkon Derkačovi /27,51s/. Nešťastne sa ťahanie kamióna skončilo pre domáceho Petra Kováča, ktorý si privodil zranenie achylovky. Želáme mu mnoho síl a skoré uzdravenie!

Záver patril silnému úchopu. Strongmani ale nenosili tradičné kufre, ale Braňo pre nich pripravil autofúrik. I na tejto disciplíne nenašiel premožiteľa Maroš Štefaňák a nechal za sebou aj druhého Vrtala či tretieho Grigláka. Nielen týmto pretekom, na ktorom si pripísal tri víťazstvá a dve tretie miesta, dokázal, že si právom zaslúži postúpiť medzi profi tím.

Víťazom na Bánovskom silákovi sa teda stal Maroš Štefaňák, ktorý toho roku našiel premožiteľa iba v Kajali. Ostatné kolá boli pre neho úspešné a zo siedmych kôl si tak pripísal šesť tohtoročných prvenstiev. V súčte bodov ho tak už nik nepredstihol a stal sa tak novým profesionálnym pretekárom Slovenskej asociácie silných mužov. V zimnej príprave bude musieť nabrať nejaké to kilo kvalitnej svalovej hmoty a zapracovať na svojich nedostatkoch. Uvidíme, ako sa mu bude medzi profesionálmi dariť. Želáme mu veľa šťastia a sily!

Druhé miesto obsadil Ľubo Griglák. Je veľká škoda, že sme ho nemohli vinou zranenia vidieť na viacerých podujatiach. Krásnym striebrom z pomerne ťažkej a náročnej súťaže sa vrátil vo veľkom štýle a dúfame, že v budúcom roku bude atakovať postupovú pozíciu, ktorá mu v minulom roku tesne odišla.

Na tretí stupienok si vystúpil Zlatner. Ten sa toho roku zúčastnil len na štyroch kolách a bolo by veľmi zaujímavé vidieť, koľko bodov by mal pri vyššej účasti. Ako ostatní pretekári, aj Zlatner predviedol bravúrny výkon a len drobné zaváhania ho obrali o prvenstvo na preteku. Zaujímavý bude hlavne budúcoročný súboj Griglák – Zlatner – Piros!

Výsledky: 1.Maroš Štefaňák 65b – nový profesionál SASIM, 2.Ľubomír Griglák 59b, 3.Zsolt Zlatner 57b, 4.Miroslav Pohlodek 53,5b, 5.Ivan Derkač 52,5b UA, 6.Peter Očovay 50,5b, , 7.Denis Hanák 42,5b, 8.Tomáš Piros 40b, 9.Mário Fuska 36b, 10.Jožka Vrtal 30,5b, 11.Pavol Horňák 24,5b, 12.Martin Netušil 18,5b, 13.Radovan Kollár 15,5b, 14. Peter Kováč 15b – zranil sa pri štvrtej disciplíne, 15.Viktor Suchý 13b

Ďakujeme všetkým partnerom za pomoc a podporu na finálovom kole Slovenského pohára silných mužov. Taktiež gratulujeme aj Braňovi, Majke a Damiánovi Golierovým, ktorí opäť pripravili skvelý pretek. O bodovaní Slovenského pohára silných mužov si napíšeme v samostantom článku neskôr.

Slovenská asociácia silných mužov ďakuje aj všetkým partnerom, ktorí napomohli k úspešnej sezóne! Bez Vás by to nešlo tak ľahko! Týmto pretekom sa uzatvorila súťažná sezóna 2017. Záverečná bodka príde tradične v podobe ŠPORTFESTIVALU, ktorý sa uskutoční už 18.11.2017 v Trenčíne na výstavisku Expo center! Tešíme sa na Vás!

Autor: Pavol Guga, generálny manažér SASIM