Magazín
Návrat k úspechu SR na ME v detskom fitness
dátum: 11.10.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Ako sme vás už informovali, Slovensko na IFBB majstrovstvách Európy v detskom fitness, ktoré sa konali 4. až 6. októbra v Budapešti, vyhralo súťaž krajín so ziskom jednej zlatej, štyroch strieborných a jednej bronzovej medaily. O zhodnotenie šampionátu a výkonov jednotlivých detských talentov sme požiadali Anku Mozoláni – delegátku slovenskej výpravy a predsedníčku fitness detí SAKFST.

Slovenská reprezentácia bola na ME 2013 v detskom fitness veľmi úspešná. Na snímke sú Anka Mozoláni a sedmička našich finalistov.

Ako hodnotíte toto podujatie?
Šampionát bol na vysokej úrovni, hodnotím ho ako dobrý a pre nás úspešný. Vyhrali sme Pohár národov a získali sme šesť medailí.

Európsky titul si vybojovala Nelli Novodomská v kategórii 8-9 rokov. V čom bola lepšia ako jej súperky?
Vo všetkom bola jednoznačne lepšia ako jej konkurentky. Vynikajúco zvládla voľnú zostavu, mala najlepšiu postavu, výborný prejav, bola elegantná.

Sára Dydi (10-11 rokov) a Denis Ambruš (chlapci do 12 rokov) skončili rovnako ako na tohtoročných MS pred zlatým vrcholom...
Sára bola favoritkou. Ja osobne som ju videla na prvom mieste, nakoľko víťazná Ukrajinka postavou zaostávala za Dydi. Takže, Sára bola dominantná aj v postave aj v zostave, ale žiaľbohu, rozhodcovia rozhodli tak, ako rozhodli a dali ju na druhé miesto. Denis je kapitola sama o sebe. Prišiel si to na šampionát užiť. Celý priebeh bral z nadhľadu. Nikdy som nepociťovala, že by mal z niečoho stres. On miluje súťaže. Vidno to na jeho prezentácii a pózingu. Bol pekne pripravený, dobre sa odprezentoval a bol dostatočne ohodnotený. Jeho 2. miesto je zaslúžené.

Oproti svetovému šampionátu zaznamenali medailový posun Katarína Blašková (8-9 rokov) a Tatiana Kožuchová (14-15 rokov).
Katka bola veľmi dobrá, zlepšila si prejav i pózing. V zostave sme vyčistili tie nedostatky, ktoré tam boli. Myslím si, že sa to oplatilo a zabojovala. Zlepšenie nastalo aj u Tatiany. Veľa jej pomohlo to, že zmenila zostavu, ktorú mala na vyššej úrovni, čo sa týka námetu, oblečenia, celkového prejavu a náročnosti, ale hlavne, zlepšila si aj postavu. Zdala sa mi omnoho lepšia ako v Srbsku na MS.

Bronz patrí Kristíne Juricovej (12-13 rokov)...
Bolo to moje najväčšie prekvapenie. Vedela som, že Kika má, čo sa týka postavy, veľmi elegantný pekný prejav, pózing jej ide a s týmto nemá problém. Zostavu mala zlepšenú a zmenenú. Zmenila aj kostým. Na „svete“ predviedla starú zostavu a s novou vyšla na „Európe“.

Do finále ešte postúpila Nasťa Vrábelová (10-11 rokov)...
Povedala som jej, ako aj jej rodičom, že s 5. miestom môže byť veľmi spokojná. Po MS sa jej vytkli nejaké veci v zostave, tie sme sa snažili odstrániť, ale vzhľadom na krátkosť času medzi obidvomi šampionátmi, dalo sa to len čiastočne. Môj osobný názor bol, aby jej zostava bola komplet celá zmenená. Nasťa musí viac popracovať na prejave, ten má slabší. Ona má náročnejšiu gymnastickú zostavu, ale v detskom fitness preferujú námet, šoumenship, ktorý jej momentálne chýbal. Čo sa týka postavy, má ju peknú, v tomto smere jej nemôžem nič vytknúť.

Finálové ambície mali aj Mária Polerecká (12-13 rokov), Anna Hepnerová (12-13 rokov) a Vanessa Lisziová (14-15 rokov), ale...
Tieto tri dievčatá sa nedostali do finále. Mária a Anna štartovali v rovnakej kategórii a žiaľbohu, neviem povedať prečo nepostúpili. Obe mali veľmi pekné zostavy. Určite nesklamali, ale je to medzinárodná pôda a rozhodcovia mali svoj názor. Najviac ukrivdené však bolo Vanesske z toho dôvodu, že jej zlyhala hudba. Neviem si to vysvetliť. Po súťaži sme dali to CD prehrať a bolo bezchybné, hudba hrala. Klobúk dolu pred Vanessou, ako zabojovala. Aj touto formou sa jej chcem za to poďakovať. Pri prevedení svojej voľnej zostavy nedala najavo, že hudba prestala hrať a s úsmevom pokračovala až do skončenia. Situáciu pochopili aj diváci v hľadisku. Nielen naši, ale aj tí z iných krajín. Všetci sme jej držali palce, chytili sa, tlieskali sme a povzbudzovali sme ju.

Ako našim detským reprezentantom pomohlo žilinské sústredenie, ktoré bolo tri týždne pred ME?
Myslím si, že veľmi. Toto sústredenie bolo zamerané na pózovanie a celkový prejav. Dievčatá si mali možnosť vycibriť gymnastiku, zdokonaliť si niektoré prvky. Popracovali sme na celkovom nástupe, čo sa týka pódia, lebo niektoré veci ešte dievčatá absolútne nevedeli. To sme sa snažili doladiť. V tomto roku sa ešte uskutočnia dve sústredenia. Prvé bude od 30. októbra do 3. novembra v Trenčianskych Tepliciach, kde deti budú mať ako odmenu masáže a kúpanie, ale budeme tam zdokonaľovať aj pózovanie a celkovú prezentáciu. Ďalšie sústredenie je naplánované už o týždeň neskôr v Žiline. Znovu to bude na tej istej úrovni ako naposledy, dopoludnia gymnastika i pózovanie, popoludní silová časť a večer relax.

Predstavia sa deti v tomto roku ešte na nejakej súťaži?
Už iba na jednej, 14. novembra na pohárových pretekoch v Nitre.

Slovenské finálové výsledky na IFBB ME 2013 v detskom fitness v Budapešti:
Kategória chlapci: Denis Ambruš – 2. miesto
Kategória 8 -9 rokov: Nelli Novodomská – 1. miesto
Kategória 8 -9 rokov: Katrína Blašková – 2. miesto
Kategória 10-11 rokov: Sára Dydi – 2. miesto
Kategória 10-11 rokov: Nasťa Vrábelová – 5 .miesto
Kategória 12-13 rokov: Kristína Juricová – 3. miesto
Kategória 14 -15 rokov: Tatiana Kožuchová – 2. miesto
Súťaž krajín: Slovensko na 1. mieste
Len pripomíname, že na tohtoročných IFBB majstrovstvách sveta v detskom fitness (šampionát sa konal 15. až 17. júna v Novom Sade) sa Nelli Novodomská stala svetovou šampiónkou a Sára Dydi i Denis Ambruš vicešampiónmi.

Ľubomír Chochula

Súvisiace články

ME v detskom fitness - Novodomská víťazkou

Slovenské želiezka v detskom fitness pred ME

Zo zákulisia tréningového kempu v detskom fitness

Vydarené sústredenie v detskom fitness v Žiline

Kategória 8-9 rokov: Druhá zľava je strieborná Katarína Blašková, v strede je víťazná Nelli Novodomská.

Kategória 10-11 rokov: Druhá zľava je strieborná Sára Dydi.

Kategória chlapci do 12 rokov: Druhý zľava je strieborný Denis Ambuš.

Kategória 14-15 rokov: Tretia zľava je strieborná Tatiana Kožuchová. 

Kategória 12-13 rokov: Druhá zprava je bronzová Kristína Juricová.

Slovensko vyhralo na ME 2013 v detskom fitness Pohár národov.

Slovenská výprava v detskom fitness v uliciach Budapešti.