Magazín
Rozhovor so Saskiou Cakoci pred premiérou na Arizona Pro
dátum: 05.09.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Na svoj profesionálny debut v kategórii Pro Bikini sa pripravuje SASKIA CAKOCI (členka BioTech Teamu), ktorá v sobotu 9. 9. absolvuje súťaž IFBB WOS Arizona Pro vo Phoenixe. Päť dní pred týmito pretekmi sme jej zatelefonovali.

Ako by si zhodnotila prípravu?

Pripravujem sa inak ako doteraz, pričom zmeny nastali už v off season. V mimosezónnom období sa mi tréningom a zníženým príjmom bielkovín podarilo redukovať svalovú hmotu asi o 1 – 1,5 kg, ale pri zachovaní proporčnosti. Samotnú prípravu som odštartovala 12 týždňov pred Arizona Pro Phoenix a to pod vedením amerického kouča, ktorého meno je Kim Oddo. Prečo som sa tak rozhodla? Chcem zachytiť ten americký trend, aký sa vyžaduje v Pro Bikini, ktoré sú v porovnaní s amatérskou scénou úplne inou kategóriou. Profíčky vyzerajú úplne inak, inak pózujú, kompozícia postavy je odlišná, toto sme jedenásť týždňov menili a myslím si, že sme to zvládli, ale to uvidíme až na pódiu. Do prípravy som zaradila aj kardio, ktoré som predtým nerobila, ale nebolo to z dôvodu chudnutia, pretože ja veľmi klasickým kardiom neschudnem, ale preto, aby som ešte o niečo znížila svalovú hmotu, ktorú som stiahla o 1 kg. Moja súťažná váha bude 55,5 kg, maximálne 56 kg, kým medzi amatérkami to bolo na pretekoch nejakých 58 kg. Čo sa týka silového tréningu v príprave, trochu som musela zoštíhľovať nohy, tým pádom som ich necvičila dva razy týždenne, stačilo jedenkrát, vršok ostal viac-menej taký, aký bol, ramená som cvičila dvakrát týždenne, chrbát len raz, nakoľko mám na chrbát dobrú predispozíciu, preto som ho nepotrebovala viac cvičiť, ruky som trénovala štandardne jedenkrát týždenne a brucho dvakrát týždenne. Minulý týždeň som dlhý kardio tréning vyradila a prešla som na intervalový tréning každý druhý deň.

Čo chceš na svojej prvej profesionálnej súťaži dosiahnuť?

Nelietam v oblakoch a stojím pevne na zemi. Na Arizona Pro budem mať veľmi kvalitné súperky, bude tam veľa dievčat, ktoré sa o týždeň neskôr predstavia na Bikini Olympia v Las Vegas, nemám konkrétny cieľ, čo sa týka umiestnenia, ale budem sa snažiť a budem bojovať. Na súťaži vo Phoenixe sa budem porovnávať s top špičkou, to je pre mňa podstatné, lebo keby som sa mala porovnávať s priemerom, nikto by ma tam nedostal. Potrebujem vidieť, ako vyzerám pri tých najlepších, aby som sa potom vedela zamerať na konkrétne problémy. Ak skončím na delenom 16. mieste, nebudem plakať, nemám žiadne očakávanie, tým pádom nemám ani trému, či stres, len dúfam, že mi vyjde forma, aby som sa nemusela hanbiť. Ja som v Amerike neznáma, tam nikoho nezaujíma moja amatérska minulosť, im je jedno, či som majsterka sveta, čiže idem od nuly, ale verím tomu, že si ma rozhodcovia aspoň všimnú, keď už nič iné (smiech). Preto je dobré v Amerike čo najviac súťažiť, aby ťa rozhodcovia poznali.

Na akých ďalších súťažiach plánuješ štartovať?

Chcem sa ešte tohto roku vrátiť do USA. Rada by som sa v novembri zúčastnila dvoch pretekov v Amerike, ale všetko sa to bude odvíjať od toho, ako to dopadne na Arizona Pro, lebo potrebujem vedieť, či tie zmeny, ktoré sú nutné, stíham urobiť do toho termínu. Ak to nebudem stíhať, potom budem zvažovať San Marino Pro. Je to otvorené.

A čo EVLS Prague Pro?

Nad 'evlskom' som rozmýšľala, ale len veľmi krátku chvíľu, lebo ja som robila formu na USA a nie som si istá európskym Pro, pretože to, čo som videla minulú sezónu, to boli muskulatúrne baby.

Na čo sa v Pro tábore kladie dôraz?

Na to, aby pretekárky nemali príliš muskulatúrne nohy, to znamená, že kvadriceps nesmie byť priveľký, nevravím, že takáto baba nemôže uspieť, ale uspeje len, ak má šťastie. Naozaj aj môj tréner mi neustále zdôrazňoval, že nohy musia byť subtílne, zato zadok môže byť doslova akýchkoľvek rozmerov, lebo oni majú radi veľké svalnaté zadky, čo nie je ľahké spraviť, pokiaľ máš zachovať útle stehno. Čo sa týka šírky chrbta, malo by tam byť véčko, ale nie veľmi veľké, ramená by mali byť guľaté, čo je novinka, lebo na to sa v minulosti neprihliadalo. Trochu sa tiež zmenil trend v tom, že baby sú o čosi tvrdšie ako v minulosti, ale zasa nie príliš. Veľký dôraz sa kladie aj na prezentáciu, celkovú úpravu a na to, ako baba pôsobí na pódiu – to si veľmi všímajú. Ja sa budem nácviku prezentácie venovať s Luckou Košeckou až do konca...

Určite je výhodou, že na súťaž ideš práve s Luckou Košeckou, ktorá bude súťažiť v kategórii Pro Figure...

Je to obrovská výhoda. Mám super vzťah s Luckou, je to jedna z mojich najbližších ľudí a som rada, že nám toto priateľstvo z amatérov zostalo aj po prestupe do Pro tábora. Jedna druhú budeme podporovať a navzájom si pomáhať. Trochu máme stres z dlhého letu, aký doposiaľ ani jedna z nás neabsolvovala, nevieme, čo to urobí s formou, ale dúfam, že všetko dobre dopadne. Ja v stredu (6. 9.) nad ránom vyrážam z Košíc do Viedne, potom o 10.00 h odletíme do Los Angeles, pričom tento let bude trvať 12,5 h. V LA budeme mať na prestup 2,5 h. Pevne verím, že sa nevyskytnú žiadne komplikácie a všetko stihneme. Po hodinovom lete z LA by sme mali vo Phoenixe pristáť v stredu večer amerického času (na Slovensku bude o deväť hodín viac – pozn. red.). Semifinálová časť profesionálnych kategórii sa začne v sobotu 9. 9. o 11.30 h amerického času (+ 9 h na Slovensku – pozn. red.) a finále odštartuje v ten istý deň o 17.00 h (+ 9 h na Slovensku – pozn. red.). Lucke prajem, aby sa jej na súťaži darilo a snáď to zvládneme, ale treba počítať aj s tým, že v Amerike hrá určitú rolu aj marketing...

Súvisiace články:

Lucia Košecká bude v PRO lige debutovať na Arizona Pro

Arizona Pro Phoenix, Ondrejovičová a Košecká vo Figure, Cakoci v Bikini

Koho favorizuješ na víťazstvo v Pro Bikini na Arizona Pro?

Jennifer Ronzitti je veľmi sympatická baba, pôsobí veľmi dobrým dojmom, má krásne telo i tvár a na pódiu sa vie predať, ale takým milým spôsobom. Vlani som ju tipovala za víťazku Olympie a bola som prekvapená, že nevyhrala (skončila na 5. mieste – pozn. red.), ale možno to dokáže tohto roku, čo by som jej dopriala.

Saskii Cakoci držíme palce, aby jej Pro debut na Arizona Pro vo Phoenixe dopadol čo najlepšie...

Autor: Ľubomír Chochula

Foto: Gabor Varszegi