Magazín
Comeback klasika Erika Halašku, cieľom nominácia na MS mužov
dátum: 31.08.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Po dvojročnej pauze avizuje súťažný comeback klasický kulturista ERIK HALAŠKA, ktorý bol medzi juniormi veľmi úspešný, o čom svedčí to, že v kategórii klasická kulturistika juniori open získal titul juniorského majstra sveta v Mexiku (2014), titul juniorského vicemajstra sveta v Salvadore (2015) a titul juniorského majstra Európy v Santa Susanne (2013).

FOTOGALÉRIA ZO ZRAZU TU

S Erikom Halaškom sme sa porozprávali na zraze športovcov v Pengyme Bratislava (19. 8.), kde nám povedal niečo o svojej príprave, tréningu, strave, cieľoch a pod.

„Doprial som si dlhšiu objemovú prípravu a oddych, lebo bolo potrebné nabrať viac svalovej hmoty, aby som v kategórii mužov, nakoľko už medzi juniormi nemôžem štartovať (pred pár dňami som oslavoval 24. narodeniny) mohol byť konkurencieschopný. V mužskej kategórii to bude oveľa ťažšie, bude viac kvalitných súperov a jedinou výhodou pre mňa budú rozdelené kategórie podľa výšky a nie iba jedna open kategória ako na MS medzi juniormi. Mojou kategóriou je klasická kulturistika do 175 cm, v ktorej by som si chcel vybojovať účasť na svetovom šampionáte mužov. Ten sa uskutoční v prvom novembrovom týždni v španielskom Benidorme, pričom dva týždne predtým bude v Prešove nominačnú súťaž Tatranský pohár. Čo sa týka mojich súťažných ambícií, rád by som sa nominoval na 'svet'. Ak sa mi to podarí, potom urobím všetko pre to, aby som na MS mužov dosiahol finálový výsledok, samozrejme, medailové umiestnenie v top 3, čo niektorí ľudia odo mňa očakávajú, by ma veľmi potešilo.“

Infúzie na dovolenke

Erik Halaška je napriek mladému veku už skúsený pretekár, ktorého len tak nič nerozhádže. Ani nepríjemnosť, ktorá sa mu stala na dovolenke v Turecku, kde mal nehoráznu smolu a kde mu život skomplikovala silná viróza, resp. infekcia. Dokonca zopár dní musel byť hospitalizovaný v nemocnici, v ktorej dostal niekoľko infúzii. „Keď som sa po návrate z Turecka postavil na váhu, mal som o 8 kg menej, čo bol problém, lebo hneď som išiel do diéty, ale už sa to všetko znovu pekne 'nabudilo'. Uvidím, do akej formy to budem vedieť spracovať. Momentálne mám tesne pod 90 kg, maximálny limit pre moju kategóriu je 79 kg.

Tréning a strava

Aktuálne som nabehol na tréning 3+1, čiže tri dni cvičím a deň oddychujem, ale s tým, že každé ráno absolvujem 50 minútové kardio aktivity nalačno. Silový tréning mám rozdelený takto – v prvý deň cvičím hrudník, prednú a strednú hlavu ramien plus biceps, v druhý deň trénujem stehná, lýtka a brucho, v tretí deň zaťažujem chrbát, trapézy, zadné hlavy ramien a triceps, čiže celé telo precvičím dvakrát týždenne. Týmto štýlom by som chcel ísť do konca prípravy, ale neskôr určite zmením sacharidové vlny a sprísnim stravu. Aktuálne denne prijímam 250 g sacharidov, ktoré čerpám z ryže a ryžových chlebíčkov (zemiaky si dám len sporadicky) a po tréningu je to trochu ovocia (banán alebo jablko). Denný príjem bielkovín držím na úrovni 2 až 2,5 g na 1 kg telesnej váhy. Hlavným zdrojom bielkovín je mäso, striedam hovädzinu (alebo teľacinu) s kuracinou, ale už pomaly prejdem len na kuracie mäso a ryby.“

Zatiaľ verný klasike

Erik Halaška je verný klasickej kulturistike, prestup medzi váhových kulturistov ho teraz neláka. „Podľa toho čo viem, IFBB sa mieni uberať tým smerom, že klasická kulturistika a nová kategória classic physique by mali byť viac propagované, čiže žiadne vypuklé bruchá, žiadne extrémne objemy, ale do popredia by mali ísť symetria a vyváženosť postavy. Ako klasikovi sa mi v mužskej kategórii limit trochu zväčšil a tým pádom bude nejaký priestor na naberanie svalovej hmoty. Možno neskôr budem zvažovať, či zostanem v klasickej kulturistike, alebo nie, do úvahy by pripadali váhová kulturistika a classic physique (v tejto novej kategórii je väčší váhový limit), ale to je hudba budúcnosti a teraz je zbytočné nad tým špekulovať,“ dodal Erik Halaška, ktorý je v súčasnosti bez sponzora, ale keby boli podmienky adekvátne, ponuku na spoluprácu by prijal.

Erikovi Halaškovi budeme držať palce, aby mu comeback dopadol podľa jeho predstáv...

Autor: Ľubomír Chochula