Magazín
Lucia Košecká bude v PRO lige debutovať na Arizona Pro
dátum: 30.08.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Slovenská profesionálka v kategórii Figure LUCIA KOŠECKÁ sa pripravuje na svoj PRO debut. Ako napreduje, aké ciele si dáva a ďalšie otázky sme jej položili na zraze športovcov SAFKST, kde bola ako pozvaný hosť spoločne s Olíviou Pohankovou v pozícii konzultantky.

Na svoju premiéru medzi profesionálkami si si vybrala súťaž Arizona Pro v Phoenixe. Prečo?

V Európe sú pre moju kategóriu iba jediné preteky v roku 2017, konkrétne v novembri San Marino Pro (26. 11.), ale to by bolo málo. Keď už mám robiť formu a prípravu ako takú, tak nech absolvujem minimálne dve súťaže. Svoj PRO debut v USA som si vybrala aj preto, že chcem byť jednoducho konfrontovaná s tou najtvrdšou a najväčšou konkurenciou. Porovnávať sa niekde na európskej súťaži s možným priemerom, prípadne nízkym počtom pretekárok, by mi určite nedalo toľko, čo mi dá prvá súťaž priamo na americkej pôde. A nech už to dopadne akokoľvek, nech skončím hoci aj posledná, dôležité je, že získam cenné skúsenosti a hlavne jasnú predstavu o tom, ako to má celé vyzerať. Štartovať práve na IFBB WOS Arizona Pro, ktorá bude týždeň pred Olympiou vo Vegas som sa rozhodla hlavne na základe termínu, ktorý mi vyhovoval. Čiže nejak som nekalkulovala, čo je to za súťaž, paradoxne som sa dozvedela, že pred rokom na nej boli práve tie TOP pretekárky ako napr. Candice Lewis, takže o to viac sa teším. Skôr ako na jeseň som so súťažením začať nechcela, keďže stále potrebujem skvalitňovať a na určitých partiách aj naberať hmotu. Ďalší dôvod, prečo práve Phoenix je ten, že ďalšie termíny v USA mi už nevyhovujú kvôli mnohým iným aktivitám, ktoré mám už dávno naplánované.

Kedy odlietaš do Phoenixu?

Cesta do Phoenixu bude tak trochu babskou jazdou, nakoľko tam cestujem spolu so Saskiou Cakoci, ktorá na IFBB WOS Arizona Pro absolvuje svoj PRO debut v kategórii Bikini. Veľmi sa teším, že tam ideme spolu, sme kamarátky, podporujeme jedna druhú v príprave a hlavne sa nechceme extrémne stresovať, ako to celé dopadne. Chceme to poňať trochu odľahčene, bude to naša premiéra, tak si to treba v prvom rade užiť. Tak či onak, budeme bojovať, ako sa na Slovenky patrí. Odlietame 6. 9. a obe budeme súťažiť v sobotu 9. 9.

Plánuješ v roku 2017 ešte nejakú súťaž?

Uvažovala som nad tým, že by som v Amerike štartovala na ďalšej súťaži, možno aj na dvoch, ale ako som už spomínala, napokon mi to nevyšlo s termínmi. Jednak ma čaká množstvo aktivít, ktoré mám dohodnuté so sponzormi, ale tiež tu mám svoje dievčatá-pretekárky, ktoré čakajú amatérske súťaže a chcem byť s nimi aspoň pri niektorých. Ďalšia vec je tá, že ma čaká v decembri augmentácia pŕs, ktorá tiež nestojí práve najmenej, takže treba aj trošku kalkulovať. V tomto roku chcem ešte absolvovať San Marino Pro (26. 11.), čiže dokopy to budú dve súťaže, ale v roku 2018 by som rada štartovala na minimálne 4 pretekoch.

V čom sa líši tvoja aktuálna príprava od tých predošlých?

Príprava bude trvať 16 týždňov, čiže bude o štyri týždne dlhšia ako v minulosti, keď som bola amatérka. Tréningy meníme podľa potreby, resp. podľa stále meniacej sa formy. Stále sa však snažím držať ťažšie váhy, meníme skôr techniku a počty opakovaní na jednotlivé partie. Stravu sme tiež sčasti zmenili. Napríklad moje predošlé prípravy som jedla len kuracie alebo hovädzie mäso, sacharidy som prijímala hlavne na konštantnej báze. Teraz som zväčša na rybe, mám nízke sacharidy, už dlhšie idem systémom sacharidových vĺn a podľa potreby občas zaradím refeed. Je to omnoho ťažšie a mentálne stonásobne náročnejšie, pretože nechcem sklamať okolie a v prvom rade samú seba, cítim istú zodpovednosť. Našťastie pri mne stále stojí Vladko, ktorý ma aj naďalej trénersky vedie. Je mojou najväčšou oporou a hlavne človekom, o ktorého sa môžem v každej slabej chvíli oprieť.

V PRO lige to bude iné ako na amatérskom pódiu...

Určite áno. Profíčky vyzerajú úplne inak a budem mať čo robiť, aby som sa im priblížila. Potrebujem dosiahnuť výraznejšiu definíciu svalstva, väčšiu hĺbku, kvalitu, tvrdosť, guľatosť.. Rozdiely sú tiež v prezentácii a v jednotlivých povinných postojoch. Poviem len toľko, že robím, čo môžem a tvrdo makám každý jeden deň. Nechodím na dovolenky k moru, diskotéky, všetko, čo mám, dávam do tohto športu. A čo všetko mi to prinesie, ukáže len čas. No verím, že tak ako sa mi už mnohé sny a túžby naplnili, naplnia sa aj tie ďalšie. Musíte si hlavne veriť, tvrdohlavo kráčať za svojim a vydržať.

Bez sponzorov by sa PRO kariéra sotva dala realizovať...

Dala, ak by ste boli finančne nezávislí, čo však v tejto dobe nie je bežný jav. Ja som spoločnosti Yamamoto, ktorá ma sponzoruje, nekonečne vďačná. Mám pri sebe prakticky tých najlepších z najlepších, či už sa bavíme o top kvalite výživových doplnkov alebo o ľuďoch, ktorí túto značku na Slovensku zastrešujú. Manželia Andrášovci sa stali mojou druhou rodinou, sú to úžasní ľudia a ja mám od nich obrovskú podporu v akejkoľvek podobe, za čo im ešte raz zo srdca ďakujem. Rovnako veľa pre mňa znamená Miška Sallut, žena s veľkým Ž, ktorá je zodpovedná za každý jedinečný kúsok bikín, ktoré ste mohli na mne od samého začiatku vidieť.

Ďakujeme za rozhovor a budeme Lucii Košeckej držať palce, aby jej PRO debut v Phoenixe dopadol dobre!!!  

Autor: Ľubomír Chochula