Magazín
Pavol Korpáš o zraze športovcov, kategórie bodyfitnes a bikiny fitnes
dátum: 21.08.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Štátny reprezentačný tréner žien a junioriek (bodyfitnes a bikiny fitnes) Pavol Korpáš pre náš portál zhodnotil z pohľadu svojich kategórii zraz športovcov SAFKST, ktorý sa konal 19. 8. v bratislavskom PenGyme.


FOTOGALÉRIA ZO ZRAZU TU

Ako hodnotíš zraz športovcov SAFKST 19. 8. v Pengyme, ktorého sa zúčastnilo veľa žien a dievčat?

Zrazu športovcov sa zúčastnilo pomerne veľa pretekárov a pretekárok, čo ma však vôbec neprekvapilo. Ukázali sa viac-menej známe tváre, ktoré sme mali možnosť vidieť na súťažných pódiách už v minulosti. Našli sa aj úplne nové tváre, ktoré si do budúcnosti budeme všímať. Zraz prebehol v celku dobre, ale vzhľadom na vysoký počet účastníkov trval prirodzene celkom dlho.

Ako sa ti páčila kategória bodyfitness - juniorky + ženy?

Kategória bodyfitnes sa mi páčila vždy a myslím, že máme kvalitné pretekárky, ktoré budú na majstrovstvách sveta, ako sa hovorí miešať karty. Je to podstatne ťažšia kategória ako bikiny, čo sa prípravy týka, pretekárky musia trénovať a diétovať tvrdšie. Som rád, že sa na jesenné súťaže začala pripravovať Stanka Tichá. Konkrétne mená ešte uvádzať nechcem, pretože toto nebol reprezentačný zraz, no po ďalšom reprezentačnom zraze, ktorý bude v septembri, sa vyjadrím konkrétnejšie.

Ako hodnotíš kategóriu bikiny fitnes - juniorky + ženy? A na zraze sa neobjavila Jana Milo, ktorá je, alebo nie je v príprave?

Začnem Jankou Milo. Janka sa na poslednú chvíľu ospravedlnila z osobných dôvodov. Pred pár dňami som sa s ňou bavil o príprave na jesenné súťaže, kde mi potvrdila záujem súťažiť. Ak bude jej konštelácia hviezd priaznivá, verím že sa dokáže na súťaže pripraviť. V kategórii bikiny fitnes sa na tomto zraze športovcov predviedlo najviac pretekárok. Väčšina z nich už skúsili súťažné pódiá, ale objavili sa aj nové zaujímavé talenty. Verím, že aj v tejto kategórii budú na majstrovstvách sveta naše pretekárky úspešné.

Kategória bikiny fitnes je najrýchlejšie sa rozvíjajúcou medzi ženami, pribudlo niekoľko výškových kategórii, čo je super pre pretekárky, lebo budú mať väčšiu šancu na lepší výsledok. Ale nemyslíš si, že by si zaslúžili mať aspoň jednu open kategóriu aj tie bikinárky (myslím to globálne), ktoré si nemôžu dovoliť z finančného alebo iného dôvodu absolvovať operáciu pŕs?

Vôbec by som nebol proti takejto kategórii, veď nové súťažné kategórie sa v súčasnosti rodia ako huby po daždi. Podľa mňa z pohľadu rozhodcu silikón v prsiach neznamená automaticky úspech v bikiny fitnes. Pamätám si viacero nedávnych majsteriek sveta či víťaziek Arnold Classic atď. ktoré implantáty nemali, len vedeli tento pre niektoré baby nedostatok šikovne zamaskovať.

Zaregistroval som, že asociácia SAFKST vytvorila trénersko-metodickú komisiu pre kulturistiku a fitnes, ktorá by mala riadiť činnosť štátnych trénerov, metodicky ich viesť, odborne pomáhať a dozorovať prácu trénerov. Čo na to hovoríš?

Pre mňa je to v pohode, viac pohľadov, viac názorov. Musí sa to len celé zosúladiť a rozbehnúť. Mne žiadna spolupráca neprekáža.

Autor: Ľubomír Chochula