Magazín
Aj toto odznelo na seminári SAFKST s Pawlom Fillebornom
dátum: 17.08.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
V stredu 16. 8. sa v Aphrodite Palace v Rajeckých Tepliciach uskutočnil seminár, ktorý za prítomnosti zhuba 60 pozvaných hostí (rozhodcovia, tréneri, športovci) viedol predseda rozhodcovskej komisie IFBB – Pawel Filleborn.

Cieľom seminára bolo podrobne objasniť nové trendy, zmeny v postojoch a platné pravidlá IFBB v kategóriách fitnes, bodyfitnes, bikiny fitnes, welnes fitnes, womens physique, mens physique, kulturistika a klasická kulturistika.

Ako v úvode povedal Pawel Filleborn, v súčasnosti je veľa kategórii, a preto sa rozhodcovia musia vzdelávať, ale semináre sú dôležité nielen pre rozhodcov, ale aj pre pretekárov. Pre pretekárov je výhodou, keď vedia, čo od nich rozhodcovia budú vyžadovať, lebo svaly sú jedna vec a prezentácia na pódiu druhá. Pawel Filleborn podotkol, že veľa pretekárov ani nevie, čo má na pódiu robiť, ale rozhodcovia to vedia.

Šéf rozhodcovskej komisie IFBB Pawel Filleborn má bohaté skúsenosti, spomenul konkrétny príklad, na jednej strane bol kulturista s peknou symetriou s tvarom V, na druhej strane borec s väčším svalmi a lepšou definíciou svalstva, ale nie taký estetický. On by uprednostnil toho prvého kulturistu s úzkym pásom a širokými ramenami.

Pawel Filleborn by uprednostnil kulturistu vľavo.

 

A čo, ak má kulturista veľké brucho, čo je defekt, ktorý by rozhodcovia nemali prehliadať? Pawel Filleborn: „Deformované brucho nie je estetické a je to problém. Pretekárovi s veľkým bruchom najlepšie pomôžeme tak, že ho dáme na posledné miesto. Nie, preto, že by sme ho nemali radi, ale pretože kombinácia inzulínu a rastového hormónu je pre zdravie človeka nebezpečná. Ďalšou pliagou sú nielen olejové injekcie do svalov. Keby sme podporili pretekárov, ktorí si pichajú injekcie, bol by to cirkus a nie šport.“

V ďalšej časti sa Pawel Filleborn venoval prípadu, keď na stage v bikiny fitness bola aj kvalitne pripravená pretekárka, ktorá sa však svojou postavou viac hodila do bodyfitness. Ako naznačil, on by nemal problém dať túto pretekárku na posledné miesto. Pravidlá sú rovnaké, ale záleží na tom, aké pretekárky sa objavia na pódiu a aký je tam rozhodcovský zbor. V bikiny fitness sú kľúčom k úspechu okrem peknej vyšportovanej postavy aj dobrá prezentácia a ženskosť. „Jediným povoleným dopingom v ženských kategóriách (bikiny fitnes, bodyfitnes, fitnes, welnes fitnes, womens physique) sú umelé prsia, naopak, napríklad implantáty do zadku sú neprípustné!“ podotkol Pawel Filleborn.

Rozhodcovia to nemajú jednoduché, musia zvažovať rôzne veci, ale ako sa zachovať, keď im napríklad v kategórii bodyfitnes zamotá hlavu pretekárka s excelentnou prezentáciou a definíciou svalstva a vy máte pocit, že asi to vyrysovanie nebolo prirodzenou cestou...? Je to ťažká dilema...

Čo sa týka fitnes, je to atraktívna kategória, ale počet pretekárok tomu nezodpovedá. „Snažíme sa podporovať detský fitnes, aby bol plynulý prechod odtiaľ do vekovo vyšších kategórii. Rozmýšľame aj o tom, že by sme obmedzili množstvo akrobatických prvkov v zostave, lebo by to nemalo byť o gymnastike,“ povedal šéf rozhodcovskej komisie IFBB.

Pawel Filleborn zdôraznil toto: „Hľadáme športy, ktoré by boli čisté, aby nás uznali v MOV.“ Tiež vysvetlil, že na MS by nemalo byť v jednej kategórii menej ako 6 pretekárov, inak sa budú kategórie spájať, ďalej objasnil, prečo sa rozhodli zmeniť kategórie v kulturistike, bikiny fitness, masters, mens physique, detskom fitnes a pod., ako aj to, prečo okrem mens physique vznikli aj muskular mens physique či mens games classic bodybuilding...

Tento seminár, ktorý iniciovala Gabika Mlsnová, zahrňoval ešte aj ďalšie témy, bol dostatočne výživný a bol zo strany SAFKST dobre organizovaný.

Autor: Ľubomír Chochula