Magazín
Československý pohár do 105 kg v rukách Paľa Horňáka!
dátum: 31.07.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Iné športy
V minulom roku sa na Slovensku otvorila kategória strongmanov do 90 kilogramov, tento rok sa k nej pridala i „stredná“ váha, do 105 kíl. Majstrovstvá SR sa odohrali ešte v apríli a v predposlednú júlovú sobotu sa na Štrbskom plese usporiadal Československý pohár U105kg.

Počas tohtoročnej Štrbskej športovej smršte sa tak doobedu početnému publiku predstavilo dovedna deväť pretekárov. Súťaž bola limitovaná len pre desiatku prihlásených. Jeden silák sa odhlásil deň pred akciou, preto sa na štart postavilo len 9 strongmanov vážiacich do 105 kíl.

Úvod patril tradične tlakovej disciplíne, ktorá vždy preverí silu pliec a tricepsov. Štandardnú kladu či nápravu nahradil pivný sud. Výborne pretek započal Peter Supák a jeho 20 zdvihov mu zabezpečilo víťazstvo v disciplíne. Na regulárnosť pokusov dohliadal medzinárodný rozhodca, Pavol Guga. Za ním prekvapivo skončil s 18-timi zdvihmi Jaroslav Klesa. Prečo prekvapivo? Tento borec je aktuálnym majstrom SR do 90kg ale nestratil sa ani medzi ťažšími silákmi. Tretie miesto v úvode získal majster Slovenska do 105kg Pali Horňák.

Po ľahšom zahriatí nasledovalo nosenie 130 kilových kufrov. Už druhú disciplínu si pripísal Supák s najrýchlejším časom spomedzi všetkých. Druhé miesto vybojoval Český borec Netušil a tretí skončil opäť Horňák. Práve on pomýšľal na víťazstvo, no v úvode nestačil práve na skvele pripraveného Supáka.

Čo sa mu nezdarilo v prvých dvoch testoch sily, napravil Horňák v kombinácii kačacieho behu so 130 kilovým kufrom a následným prenesením pivného suda. Po dvoch tretích miestach si pripísal svoju prvú vyhranú disciplínu v strede preteku. Druhé a tretie miesto si delila dvojica Supák-Netušil, ktorým sa stopky zastavili na úplne rovnakom čase.

Predposlednou disciplínou bol superyoke a vzdialenosť 15 metrov. Práve nosenie jarma na chrbte , o váhe presahujúcej 250 kilogramov, nahradilo pôvodné schody sily. Už tretie víťazstvo si pripísal Supák, pre ktorého je daný test ľahkým sústom. Za ním tesne skončil Horňák, prenasledovaný Netušilom. V doterajšom priebehu preteku sa práve táto trojica obmieňala v rôznych poradiach v prvej trojke.

Záver patril prehadzovaniu 130 kilogramovej gule cez skvele pripravené konštrukcie vyrobené drevovýrobou Miloša Ursínyho, za čo mu patrí obrovská vďaka. Sedem prehodení znamenalo víťazstvo v disciplíne pre Horňáka, Dzivjaka a Klesu. Druhé miesto si delil Netušil s Prieložným, pre ktorého to bola premiéra v danej váhovej kategórii. V minulom roku pretekal ešte vo váhe do 90kg.

Delené tretie miesto Supáka a Kováča so štyrmi zdvihmi pozmenilo doterajší priebeh preteku. Suverénny Peťo Supák sa musel skloniť pred víťazom Palinom Horňákom, ktorý tak potvrdil status aktuálne najsilnejšieho siláka v strednej váhe do 105 kilogramov. O jeden bod tak predstihol práve Supáka a mohol sa radovať zo svojej druhej trofeje v tomto roku /získal i prvenstvo na MSR U105kg/. Peter sa ale za výkon nemusí vôbec hanbiť. Suverénny priebeh pretekom mu pokazila iba nevydarená záverečná skúška sily. I tak si získal divákov za v skutku bravúrny výkon a tri vyhrané disciplíny.

Tretie miesto putuje do Českej republiky. Borec Martin Netušil vyrovnaným výkonom pomaly pridával bod k bodu a získal tak zaslúžene bronzovú medailu. Ďakujeme všetkým pretekárom za perfektnú show a i vďaka nim mala súťaž hladký priebeh. Poďakovanie patrí aj generálnemu partnerovi, ktorým bola spoločnosť TODOS Bratislava, obci Štrba a starostovi p. Sýkorovi, pánovi Mackovi, Tomášovi Kollárovi a celkovo všetkým, ktorí sa akokoľvek podieľali na preteku.

Výsledky: 1.Pavol Horňák 39b, 2.Peter Supák 38b, 3.Martin Netušil /CZ/ 30b, 4.Jaroslav Klesa 24b, 5.Michal Dzivjak 23,5b, 6.Peter Kováč 20b, 7.Mikuláš Prieložný 19,5b, 8.Tomáš Blažíček 15,5b, 9.Tomáš Mašlonka 14,5b

Za zmienku stojí hlavne štvrté miesto spomínaného majstra SR do 90kg, Jaroslava Klesu, ktorý bol najľahším pretekárom v štartovom poli, nestratil sa a štvrté miesto má pre neho cenu zlata. Ďakujeme borcom za predvedené výkony, najbližšie podujatie do 105 kilogramov bude na Športfestivale v Trenčíne 18.11.!

Autor: Pavol Guga, generálny manažér SASIM