Magazín
Pavol Korpáš o repre-zraze – kategórie bodyfitnes a bikiny fitnes
dátum: 19.07.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Štátny reprezentačný tréner žien a junioriek (bodyfitnes a bikiny fitnes) Pavol Korpáš pre náš portál zhodnotil z pohľadu svojich kategórii prvý reprezentačný zraz smerom k jesennej sezóne 2017, ktoré sa konalo 15. 7. v bratislavskom PenGyme.

 

Ako hodnotíš tento reprezentačný zraz a aká bola jeho náplň?

Forma všetkých účastníčok bola primeraná vzhľadom na dostatok času. Náplň zrazu bola kontrola formy a potom v krátkych rozhovoroch som s každou zúčastnenou prebral veci ohľadom začiatku prípravy a smerovania formy. Takisto som prízvukoval dievčatám, aby sa aj v budúcnosti držali v lepšej forme v mimosúťažnom období.

Kto sa zúčastnil tohto zrazu v kategóriách bikiny fitnes a bodyfitnes? Ktoré z účastníčok tohtoročných ME sú v príprave aj na jeseň 2017 a ktoré nie? A boli na zraze aj tie reprezentantky, ktoré jar 2017 vynechali?

Nebudem menovať všetky dievčatá, aby som predišiel nezhodám a nedorozumeniam. Ono neznamená, že dievčatá, ktoré boli pozvané na zraz, pôjdu aj na majstrovstvá sveta. Na reprezentačnom zraze sa zúčastnili dievčatá, ktoré boli pozvané na základe svojich výsledkov z predchádzajúcich súťažných sezón, najmä z jarnej sezóny s prihliadnutím na úspech z majstrovstiev Európy. Čo sa týka účastníčok tohoročných ME, tak v príprave na jeseň 2017 sú na pár výnimiek všetky. Áno, zrazu sa zúčastnili aj reprezentantky, ktoré na jar 2017 nesúťažili.

Kedy bude ďalší repre-zraz?

Zrejme v polovici alebo koncom augusta. Ak sa to celé dobre zorganizuje, malo by to byť reprezentačné sústredenie v Rajeckých Tepliciach.

A kedy sa uskutoční prvá domáca súťaž v jesennej sezóne?

Kalendár súťaži bude známy až po zasadnutí komisie, ktorá bude zasadať zhruba o tri týždne.

V tejto jesennej sezóne budú najskôr MS juniorov a masters, až potom MS žien, v minulých rokoch to bolo naopak, ale to je asi jedno pre tie pretekárky, ktoré majú ambíciu štartovať na oboch podujatiach. A obe podujatia budú v Európe, čo je výhodné...

V reprezentácií sú vybrané skúsené pretekárky alebo sú vedené skúsenými trénermi, takže si myslím, že toto nebude žiadny problém. Samozrejme budem dozerať na ich prípravu a budem v niektorých veciach omnoho prísnejší, než som bol doteraz. To, že sa súťaže konajú v Európe je výhodné hlavne kvôli úspore času cestovania a vyhnutiu sa aklimatizácie pri medzikontinentálnych letoch.

Je to ešte skoro, ale ktoré pretekárky v bodyfitnes a bikiny fitnes by mohli byť pilierom reprezentácia SR v jesennej sezóne 2017...

V bodyfitnes a bikiny fitnes máme perspektívne pretekárky. Po skúsenostiach z majstrovstiev Európy, keď bude všetko v rámci trendu, čakám na majstrovstvách sveta dobré výsledky. Tím Slovenska po súťažnej prestávke posilní už známa a úspešná bikiny hviezda Timea Trajteľová. Predbežne som sa dohodol aj s talentovanou Denisou Hargašovou. Ďalej pilierom repre z môjho pohľadu budú dievčatá ako Silvia Fialková, Alžbeta Peťková, Elena Masaryková, Veronika Faktorová. Osobitne vyzdvihnem Andreu Neumannovú. Je to pretekárka, ktorá svojimi nadobudnutými súťažnými skúsenosťami doslova sama seba zreformovala na súčasný trend v kategórií bikiny fitnes.

Je práca štátneho reprezentačného trénera honorovaná a ako?

Áno, je to honorovaná funkcia, ako jedna z mála mesačnými odmenami.

Na stránke SAFKST sú informácie ohľadne štatútu reprezentanta...

Štatút reprezentanta je veľmi stručne, jednoducho, nekomplikovane a veľmi ľahko pochopiteľne napísaný súhrn povinností člena reprezentácie SAFKST. Niektorí si žiaľ neuvedomujú, že im vyplývajú z účasti v reprezentačnom tíme aj povinnosti. Dokonca ani potuchy nemajú, že asociácia má aj nejaké stanovy a poriadky. Smutné je, že to nevedia ani ich tréneri. Na zraze sa už ukázali prvé problémy s nevyhovujúcimi až zlými sponzorskými zmluvami , ktoré sa potom v niektorých bodoch bijú so štatútom reprezentanta. Niektoré pretekárky podpísali zmluvy ako obchodné zástupkyne (volajú to sponzorstvo) pre nemenovanú firmu a majú problém. Dve reprezentantky sú dočasne mimo reprezentácie a pokiaľ im ich sponzor nevyjde v ústrety, do reprezentácie nemôžu byť zaradené. Ak to niekomu stojí za tepláky, tričko a almužnu mesačne, rozhodne nikoho prehovárať nebudem. Každá pretekárka nech si zváži svoje konanie, nech sa nedajú tlačiť a klamať skupinkou, kde sa stane len súčasťou biznisu a komercie. Žiadny, opakujem žiadny sponzor nie je nad asociáciou! Žiadny sponzor, okrem oficiálnych sponzorov asociácie, nemôže vyžadovať, aby reprezentantka Slovenska počas majstrovstiev Európy alebo majstrovstiev sveta propagovala jeho akýmkoľvek spôsobom. Na to majú ostatné súťaže, ktorých je v Európe a vo svete dosť. Veď nech im sponzori zaplatia letenky, hotely, štartovné, sústredenia, nech sú štedrí. Ja im to len prajem. Rád ich uvidím na všetkých Arnold Classic , Olympiách, Diamondoch, Legacy Cupoch atď. Či to už nie? Len tepláky a proteín. Ďalej, reprezentantky sú povinné propagovať oficiálnych sponzorov asociácie!!! Čo je absolútne logické, keďže oficiálni sponzori sa spolupodieľajú na priebehu reprezentačných zrazov, sústredení aj samotnej výpravy na súťaže. Ale o tom by bola debata na niekoľko strán. O budúcnosť sa vôbec nebojím, je totižto veľa športovkýň bikín aj bodyfitnesiek, ktoré dokážu normálne športovo a triezvo uvažovať.

Na záver niečo z iného súdka, tvoja bývalá zverenkyňa Nikola Weiterová nedávno absolvovala comeback v Pro Bikini. Čo na to hovoríš?

Veľmi ma teší, že Nikol znovu začala trénovať súťažne. Držím jej palce a dúfam, že pôjde ďalej, bude napredovať a verím, že raz to tam rozbije. Súťažiť v Amerike nie je tak ľahké najmä v kategórii Bikini, pretože ich sú tam doslova tisíce. Je mi sympatické, že si žije ten svoj život, je veľmi priama, úprimná, otvorená, veci berie športovo a na nič sa nehrá.

Súvisiace články:

Barbara Machalová o repre-zraze – kategória fitnes

Jozef Píry o repre-zraze – kategórie kulturistika a klasická kulturistika

Autor: Ľubomír Chochula

Foto: Josef Adlt

!!! Kupuj športové oblečenie značky GORILLA WEAR cez e-shop TU:

V predaji aj v kamennom Mozolani Fitness Shope ZOC Max!!!