Magazín
V sobotu na Štrbskom plese ME párov a Československý pohár U105 kg
dátum: 18.07.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Iné športy
Na Štrbskom plese sú siláci pomerne často a tešia sa obľube tamojších fanúšikov. Tento rok ich čakajú namiesto jedného, hneď dva preteky! A nie hocijaké! Úvodný, ktorý začne od 10:00 bude Československý pohár silákov do 105 kilogramov. Tým druhým budú majstrovstvá Európy zmiešaných dvojíc. Čiže pretekať bude silák spoločne so silnou ženou. Poďme si predstaviť obe podujatia.

Československý pohár do 105 kg

Na poslednom podujatí Športfestival, ktorý sa tradične organizuje v Trenčíne a toho roku bude 18. novembra, bol tento pohár v kategórii do 90kg. Premiérovo sa teda Slovenská asociácia silných mužov rozhodla usporiadať pretek i pre strednú váhovú kategóriu. Príde desať vopred prihlásených borcov. Tešiť sa tak môžme na majstra SR v danej váhe, Pavla Horňáka, vicemajstra SR Petra Supáka, ďalej Peter Kováč, Igor Virág, Tomáš Mašlonka, Tomáš Blažíček, Michal Dzivjak, minuloročný majster SR do 90kg Mikuláš Prieložný či tohtoročný majster SR do 90kg Jaroslav Klesa. Z Českej republiky príde Martin Netušil, Ondřej Kubík sa z pretekov pre zranenie odhlásil.

Čo našich silákov bude čakať? Úvod bude patriť dvíhaniu pivného suda nad hlavu do jednej minúty, prehadzovanie 130 kilogramovej gule, nosenie 130 kilových kufrov, kačací beh so 160 kilovým erbom alebo schody sily o váhe 180kg a 220kg. Zaujímavé a hlavne pestré disciplíny určia víťaza, ktorý si odnesie Československý pohár!

Váženie pretekárov bude prebiehať od 9:00 priamo na Štrbskom plese kde sa bude akcia odohrávať. Začína sa o 10-tej hodine tak príďte podporiť svojich favoritov! Tešíme sa na Vás!

Majstrovstvá Európy zmiešaných dvojíc

Premiéru si na Štrbskom plese odbije pretek zmiešaných párov. Slovenské farby budú reprezentovať dve dvojice a to Igor Petrík + Jana Vašková a Braňo Golier a Mária Kubičková. Ďalej prídu dvojice z Maďarska, Poľska, Ukrajiny a Českej republiky! Aké disciplíny ich budú čakať?

Najskôr dvíhanie klady a následne dvíhanie nápravy. Každý z dvojice bude mať časový limit 45 sekúnd a v tomto limite musí predviesť najviac platných opakovaní. Ak náhodou silák nebude vládať zodvihnúť kladu, ktorá bude vážiť 135 kíl, počká do ukončenia svojho času, príde k siláčke, tľapnú si a následne bude silná žena dvíhať vo svojom časovom limite 60 kilogramovú nápravu. Zvíťazí dvojica s najvyšším počtom zdvihov.

Následne budú mať totožný časový limit aj pri prehadzovaní gule cez priečku. Strongman bude prehadzovať 130 kilogramovú guľu a siláčka 80 kilovú. Opäť i tu určí víťaza najvyšší počet prehodení. Tretím testom bude nosenie kufrov. Strongman odnesie na vytýčenú trasu pár 150 kilogramových kufrov a siláčka naspäť 70 kilogramové. Predposledným testom budú mrtvé ťahy, strongman bude dvíhať auto a strongwoman nápravu, na ktorej bude naložených 150 kilogramov! Záver bude patriť priťahovaniu kamióna v sede vo dvojici! Môžeme sa teda tešíť na skvelú show a hlavne silné výkony nielen silákov ale aj silných žien! Ktorá dvojica si odnesie titul domov? Uvidíme už v sobotu od 13-tej hodiny na Štrbskom plese!

Blíži sa nám pestrá sobota, kde uvidíme dva netradičné preteky v areáli na Štrbskom plese. Príďte sa pozrieť a podporiť svojich favoritov! Tešíme sa na Vás!

Autor: Pavol Guga, general manager SASIM