Magazín
Roman Vavrečan chce požiadať o PRO kartu!
dátum: 20.06.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Roman Vavrečan sa pred vyše týždňom stal víťazom Olympia Amateur Spain v Marbelle v kategórii kulturistika do 100 kg a v absolutke obsadil 2. mieste. Dva týždne predtým zvíťazil v tej istej kategórii na Diamond Cupe Ostrava, pričom v absolutke to bolo tiež 2. miesto. Ako to hodnotí a aké má ďalšie plány? – spýtali sme sa ho po návrate zo Španielska, kde si pobyt po súťaži trochu predĺžil.

!!! Kupuj športové oblečenie značky GORILLA WEAR cez e-shop TU:

V predaji aj v kamennom Mozolani Fitness Shope ZOC Max!!!

 

„Ostravský Diamond Cup (26. - 28. 5.) bol mojou prvou súťažou za hranicami Slovenska, aj keď je to relatívne blízko. Úroveň pretekov bola vyššia ako na Diamond Cupe 2016 v Žiline (víťazstvo v kategórii kulturistika do 95 kg – pozn. red.). Do Ostravy som išiel s malou dušičkou, vedel som, že tam budem mať kvalitných súperov, ale vyšlo to super a vyhral som. So svojou formou som bol spokojný určite viac na Diamond Cup Ostrava ako na Olympia Spain Marbella (9. - 11. 6.). Španielska súťaž bola mojou prvou ďalej od domova, kam som potreboval letieť, z čoho som mal trochu stres. Ani nie tak z lietania ako z toho, či nechytím nejakú infekciu. Moje obavy boli opodstatnené, v nedeľu ráno ma prehnalo. Jedlo som si síce zobral z domu, ale to mi vydržalo len do nedele, na ktorú som si už musel navariť jedlo na mieste. Neviem príčinu, ale aj v minulosti, keď som bol v Španielsku, tak som vždy dostal nejakú virózu. Tento problém sa trochu podpísal na mojej forme, v sobotu som vyzeral lepšie ako v nedeľu, ale napokon to dopadlo nad očakávanie a vyhral som vo svojej kategórii. Čo sa týka absolutky, na prvenstvo by to nestačilo ani keby som bol viac ostrý,“ povedal pre www.mozolani.com Roman Vavrečan, ktorý v príprave na obe preteky dlhšie diétoval ako zvyčajne. V porovnaní s vlaňajškom zaznamenal ďalší progres. Nohy mal dobré už aj predtým, ale ešte dokázal zlepšiť celkovo postavu, napríklad chrbát či prsia.

Po jeho triumfoch na dvoch veľkých medzinárodných pretekoch vyvstáva logicky otázka, či chce požiadať o PRO kartu? Háčik je však v tom, že ešte nikdy neštartoval na majstrovstvách sveta ani na majstrovstvách Európy mužov, takže nespĺňa slovenské kritéria, lebo VV SAKFST schválil s účinnosťou od 1. 2. 2017 nové podmienky na získanie profesionálnej licencie: aktívne pôsobenie v seniorskej reprezentácii SR minimálne 3 roky, dosiahnutý vek 23 rokov v deň podania žiadosti, akceptovateľné sú výhradne seniorské úspechy ako víťaz kategórie na MS, absolútny víťaz na ME, absolútny víťaz na PRO kvalifikačných súťažiach IFBB, úhrada transferového poplatku vo výške 3.000,- Eur, pričom získanie profesionálnej licencie je podmienené súhlasom VV SAKFST, ktorý bude každú žiadosť osobitne posudzovať. „Za pokus to stojí, je to môj sen a cieľ. Určite skúsim podať žiadosť. PRO karta by mi veľmi pomohla, lebo dnes sú sponzori ochotní viac podporovať profesionálnych športovcov. Mám len 25 rokov a pre sponzorov by som bol zaujímavejší teraz ako povedzme o tri roky z hľadiska toho potenciálu zlepšovať sa. Uvidím, neviem, aké budú možnosti.“

Vavrečan nazbieral v tomto roku cenné skúsenosti počas svojho päťmesačného pobytu v USA. „Som vďačný za to, že som mohol trénovať v Gold Gyme v Los Angeles (časť Venice). Mal som šťastie a možnosť cvičiť s profesionálmi ako napríklad Segio Oliva jr., od ktorých som si osvojil niektoré nové techniky cvikov. V Amerike som pracoval na jednom projekte s jedným fotografom, ale žiaľ, nepodarilo sa mi získať pracovné povolenie, bol som tam na študentské víza, ale to tiež nebolo také, ako som očakával. Cestovaním zo školy do školy som strávil štyri hodiny denne, potom som bol niekoľko hodín v škole, plus tréning vo fitku, a tak mi už nezvýšil čas na to, aby som si niečo zarobil. Aj preto som sa vrátil domov a pokúsil sa vybojovať si PRO kartu. Hoci rád by mal aj titul či medailu z ME alebo MS, myslím si, že finančná pomoc by mi dala viac, lebo je ťažké sa venovať kulturistike, ak si musíte všetko investovať sám a obetovať tomuto športu všetko. Keby som získal PRO kartu, asi by som znovu odišiel do USA, kde prioritne majú sponzori záujem o profesionálnych športovcov. Práve PRO karta by mi pomohla zlepšiť moje podmienky v USA, resp. kvalitu života, pre sponzorov by som bol zaujímavejší, mohol by som získať špeciálne víza a riadne pracovné povolenie. “

Jedno je isté už dnes, jesennú sezónu 2017 Roman Vavčeran vynechá. „Potrebujem minimálne rok na to, aby som sa zlepšil. Rezervy mám hlavne v hornej časti tela. Chcem zlepšiť šírku chrbtu, so stavbou tela to už veľmi nepôjde, ale pomôcť by mohlo, ak naberiem trochu viac svalovej hmoty,“ dodal Roman Vavrečan.

Autor: Ľubomír Chochula

 

Výsledky ROMANA VAVREČANA v roku 2017:

DIAMOND CUP OSTRAVA

 

OLYMPIA AMATEUR SPAIN