Magazín
V Banskej Bystrici víťazstvo strongmana Štefaňáka!
dátum: 19.06.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Iné športy
Slovenský pohár silných mužov, ktorý toho roku nesie označenie Allnutrition cup, podľa dodávateľa vecných cien pre našich pretekárov, sa nám posunul do svojej druhej polovice. Tento rok silní muži absolvujú dovedna sedem kôl strongman ligy a 17. júna, v Banskej Bystrici, sa organizovalo už štvrté kolo.

Do roka a do dňa sa tak strongmani ocitli na námestí SNP v spomenutej Banskej Bystrici. Pretek bol zaradený do Euroligy a tak sa na štarte objavili dvaja Českí pretekári Sukovatý a Košťál. Dvaja maďari sa bohužiaľ zranili... Celkovo sa tak na štarte objavilo 15 silákov. Nad akciou prevzal záštitu primátor Banskej Bystrice, Ján Nosko a moderoval viceprezident SASIM-u, Milan Gabrhel.

A keďže v Banskej Bystrici je známy pivovar Urpiner, tak úvod preteku patril noseniu pivných sudov na vzdialenosť 30metrov. Rýchle nohy na prvej z piatich testov sily Štefaňák pred navrátilcom Kotianom a Pirosom.

O druhej disciplíne, ktorou bolo dvíhanie ťažkej 90 kilogramovej jednoručky ani nebude treba písať. Nik zo zúčastnených ju nedokázal zdvihnúť podľa regulárnych pravidiel, na ktoré dohliadal medzinárodný rozhodca, Pavol Guga. Najbližšie k tomu bol Horňák, ktorý keby ustál minimálne sekundu s vystretou rukou, mohol sa radovať z plného bodového zisku.

V strede preteku siláci dvíhali hrubú osku čiže nápravu. Nasledoval mrtvý ťah ktorého váha činila 245 kilogramov. Trhačky neboli povolené, ale to nevadilo Štefaňákovi, ktorý poľahky predviedol šesť platných zdvihov. Druhý skončil Zlatner /5x/ a tretie miesto si delili Hanák a Kovácz /zhodne 4x/. Nešťastne pretek skončil pre navrátilca Kotiana. Ten si pri treťom zdvihu poranil biceps a rozhodol sa odstúpiť z podujatia.

Predposledným testom bolo dvíhanie klady vážiacej 115 kíl. Čo diváci nevideli pri jednoručke, vynahradili si to pri klade. Tá je našim pretekárom dobre známa a najviac zdvihov predviedla trojica pretekárov Piros, Fuska a Dzivjak /4x/. Za nimi skončilo opäť trio Štefaňák, Horňák a Kovácz /3x/, tretie miesto patrilo už iba dvojici Zlatner a Očovay /2x/. Poltucet pretkárov nepredviedlo ani jeden zdvih.

Záver vydareného štvrtého kola Allnutrition cup-u patril štyrom otočeniam 400 kilovej pneumatiky. Víťazstvom v disciplíne si upevnil prvé miesto na celom preteku Maroš Štefaňák. Ten prišiel v minulom roku na svoju prvú silácku súťaž práve sem do Banskej Bystrice, zvíťazil a po roku svoj triumf zopakoval. V tohtoročnej edícii má skvelú bilanciu a to tri prvé a jedno druhé miesto. Druhý v závere skončil Horňák pred tretím Dzivjakom.

Po zrátaní bodov sa tak z víťazstva radoval spomenutý Štefaňák. Druhé miesto si pripísal Mário Fuska, aktuálny majster Slovenska v dvíhaní klady. Prišiel skvele pripravený a po prvých dvoch nezdaroch /Prešov, Kajal/ si tak odniesol striebornú medailu z Bystrice.

Tretí skončil účastník majstrovstiev Slovenska silných mužov v Púchove, Zsolt Zlatner. V tomto chlapcovi drieme veľký potenciál do budúcna a ak vylepší techniku na strongman náčiní, odstráni slabiny, ktoré ešte má, bude veľmi ťažké ho poraziť.

Výsledky: 1.Maroš Štefaňák 56b, 2.Mário Fuska 41b, 3,Zsolt Zlatner 39,5b, 4.Laci Kovácz 39,5b, 5.Tomáš Piros 39b, 6.Michal Dzivjak 38,5b, 7.Pali Horňák 37b, 8.Peter Očovay 30,5b, 9.Denis Hanák 29,5b, 10.Peter Supák 27b, 11.Richar Kotian 25b/zranil sa po 3.disc./, 12.Filip Sukovatý 12,5b, 13.Pavol Košťál 12b/obaja CZ/, 14.Michal Póša 8b, 15.Radovan Kollár 5b

Ďakujeme všetkým partnerom, hlavne primátorovi mesta Banská Bystrica, Jánovi Noskovi, ktorý prevzal záštitu nad podujatím a aj podporil silácku akciu. Vďaka patrí aj Milošovi Ursínimu, ktorý ako generálny partner preteku zabezpečil všetko potrebné. V neposlednom rade patrí poďakovanie aj nášmu celoročnému partnerovi, spoločnosti ALLNUTRITION, ktorá opäť pripravila skvelé ceny pre našich pretekárov. Najbližšie sa vidíme 15. júla na piatom kole Slovenského pohára, Allnutrition cup-u na Duchonke!

Autor: Pavol Guga, generálny manažér SASIM