Magazín
Medailová žatva silových trojbojárov v Malage
dátum: 23.05.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Iné športy
V dňoch 8.- 14. mája sa v španielskej Malage konali otvorené majstrovstvá Európy, ktoré boli v tomto roku po prvý krát z organizačných dôvodov spojené s majstrovstvami Európy dorastencov a juniorov.

Slovenská reprezentácia cestovala na šampionát z úsporných opatrení v dvoch častiach.  Prvá časť dorastenecká a juniorská reprezentácia v zložení Michaela Botková, Matej Priščák, Soňa Fedoročková, Lukáš Škríb, trénerská dvojica Stanislav Januška a Pavol Varchola a  vedúci výpravy, rozhodca a zástupca SAFKST na kongrese EPF, ktorý predchádzal šampionátu Pavol Müller. Druhú časť výpravy tvorili náš superťažký  reprezentant Róbert Valach s trénerom Milanom Gabrhelom a rozhodcom Mgr. Michalom Čaplom.

Do dejiska šampionátu pricestoval aj prezident SAFKST Mgr. Boris Mlsna, kde sa stretol s najvyššími predstaviteľmi Európskej a Svetovej federácie silového trojboja.

Ako prví do bojov o cenné kovy zasiahli dorastenci a to excelentne. Michaela Botková v kat. +84 kg si výkonom rovných 500kg vybojovala striebornú medailu za trojboj. Okrem striebra za trojboj získala medaile rovnakej hodnoty za drep a mŕtvy ťah. Za najvyšší výkon 130 kg v tlaku na lavičke spomedzi všetkých štartujúcich dorasteniek na šampionáte získala zlato.

Náš dorastenec Matej Priščák kat. do 83 kg  bol papierovým favoritom svojej kategórie. Napriek tomu, že to bol jeho reprezentačný debut, úlohu favorita zvládol na jednotku. V ťažkom súboji s Ukrajincom Kruhlikom napokon vynikajúcim výkonom 680 kg vybojoval zlatú medailu za trojboj ku ktorej pridal zlato za drep a mŕtvy ťah a striebro za tlak. Na záverečnom hodnotení bol vyhlásený za tretieho najlepšieho dorastenca na šampionáte bez rozdielu hmotnosti.

V medailovej žatve slovenskej výpravy pokračovala aj juniorská reprezentácia. Soňa Fedoročková v kat. do 47 kg získala výkonom 295 kg bronzovú medailu za trojboj a rovnaké- bronzové medaile aj za jednotlivé disciplíny.

Junior Lukáš Škríb je špecialista na tlak v ľahu. Výkonnosť ktorú preukázal na domácom šampionáte mu zaistila letenku aj na ME v silovom trojboji. Jeho výkon a výsledok na ME potvrdil opodstatnenosť nominácie. Lukáš v kat do 120kg vybojoval v trojboji výkonom 857,5 kg štvrté miesto a jeho výkon v tlaku na lavičke 275 kg znamenal zlato.

Neľahkú úlohu - potvrdiť výkonnosť z minuloročných majstrovstiev sveta mal v kategórii Open nad 120 kg Robo Valach. Výkon 1037,5 kg, ktorý dosiahol v Orlande ho „vystrelil“ medzi svetovú elitu v tejto kráľovskej kategórii. Robo svoju výkonnosť potvrdil aj napriek probléme pri drepe, ktoré mali hlavne psychický charakter. Jeho výkon 1040 kg ho zaradil na piate miesto v trojboji a prepísal hodnotu jeho doterajšieho slovenského rekordu. Vo svojej najsilnejšej disciplíne – mŕtvom ťahu nenašiel premožiteľa a tak 350 kg znamenalo ďalšie zlato pre Slovenskú výpravu.

Na slávnostnom bankete pri záverečnom hodnotení šampionátu čestný prezident SAKFST  Mgr. Michal Čapla prevzal z rúk prezidenta EPF pána Arnulfa Wahlstroma vyznamenanie za vynikajúcu dlhoročnú prácu pre rozvoj silového trojboja v Európe a vo Svete.

(prevzaté zo stránky sakst.sk)