Magazín
Návrat k ME 2017 Santa Susanne s Pavlom Korpášom (repre-tréner)
dátum: 11.05.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Po návrate z veľmi úspešných Majstrovstiev Európy v Santa Susanne sme sa porozprávali so štátnym reprezentačným trénerom žien a junioriek Pavlom Korpášom.

!!! Kupuj športové oblečenie značky GORILLA WEAR cez e-shop TU:

V predaji aj v kamennom Mozolani Fitness Shope ZOC Max!!!

 

Ako hodnotíš šampionát celkovo, organizácia a pod.?

Majstrovstvá Európy prebiehali od registrácie až po ukončenie plynule, rýchlo a veľmi dobre. Súťaž mala vysokú úroveň a len sa potvrdilo, že v Santa Sussane má táto súťaž tradíciu. Organizácia bola aj napriek obrovskému počtu pretekárov dokonale zvládnutá. Perfektné zorganizovanie našej slovenskej reprezentácie zabezpečil tím vedúceho výpravy Ing. Ľubomíra Hečka, moja asistentka Baška Machalová, Dominika Multáňová a Marianna Holbová.

Bola to prvá veľká skúška nového vedenia asociácie a aj tvoja v pozícii štátneho reprezentačného trénera na medzinárodnej scéne, ktorá dopadla na výbornú. Čo na to hovoríš?

Tu niet čo povedať, výsledky úspešnosti hovoria za všetko. Chcem týmto poďakovať funkcionárom SAFKST, prezidentovi Mgr. Borisovi Mlsnovi  a jeho manželke Mgr. Gabike Mlsnovej, Mgr. Petrovi Antalovi,  Jozefovi Andrejovi, Slavovi Liptákovi, Ing. arch Petrovi Uríčkovi, Dr. Dušanovi Matušíkovi,  Ing. Andrejovi Hlinkovi, Ing. Milošovi Dolanskému, reprezentačnému trénerovi mužov JUDr. MVDr Jozefovi Pírymu a jeho asistentovi Rolandovi Brosmanovi, tiež Antonovi Tabernausovi, ktorý od rána do večera fotil a urobil na ME stovky krásnych fotografií, ako aj ďalším za pomoc a podporu.

 

FOTOGRAFIE: Majstrovstvá Európy v kulturistike a fitnes 2017, Španielsko - galéria link...

 

V kategórii fitness Slovensko dominovalo (6x zlato, 3x striebro a 3x bronz). Dôraz na fitness sa vypláca. Novou hviezdou je dvojnásobná absolútna víťazka (ženy + juniorky) Michaela Pavleová. Ako by si zhodnotil túto kategóriu?

Už viackrát som  vyjadril obdiv k tejto kategórií. Podľa mňa je to v budúcnosti cesta k olympijským kruhom. V tejto kategórii napriek silným konkurentkám sme absolútne dominovali. Dievčatá boli úžasné a podali perfektné výkony. V kategorii junioriek do 163cm bola Michaela Pavleová zlatá + absolútna víťazka a takisto medzi ženami bola zlatá + absolútna víťazka, Anka Hepnerová bola strieborná medzi juniorkami. Kristína Juricová bola zlatá a Eva Bániková bronzová, obe medzi juniorkami aj ženami nad 163cm. Alexandra Kovalská získala bronzovú medailu v ženách do 163cm.

Slovensko bolo úspešné aj v kategórii bodyfitness (2x zlato a 1x striebro). Tvoje hodnotenie...

Zlatá Alžbetka Peťková v ženskej kategórii do 158 cm od začiatku na seba pútala pozornosť perfektným prejavom a eleganciou. Jej svalový rozvoj a symetria v tejto kategórií boli neprekonateľné  a vyhrala úplne s prehľadom.  Andrea Joszayová si vybojovala zlatý kov a Silvia Fialková strieborný v open junioriek, mladé  a veľmi pekné pretekárky ožiarili pódium. Výborné pózovanie a bezchybná prezentácia ich vyniesli na najvyššie priečky. Potvrdili, že s nimi v budúcnosti treba rátať.

V bikiny fitness (1x zlato a 1x bronz) tentoraz slovenské pretekárky nemali takú medailovú žatvu ako v predošlých rokoch, ale aj tak sa nestratili a nové tváre získali cenné skúsenosti. Čo hovoríš na naše bikinárky?

Súčasný trend bikiny fitness  určili hlavne pretekárky z Ruska a Ukrajiny. Veľmi úzky pás, štíhle stehná, vypracovaný sedací sval a hamstring. To je cesta, ktorou sa treba uberať. V kategórií junioriek do 160 cm sa predviedla najmladšia  pretekárka Zuzana Kardošová. Ako začiatočníčka vystúpila na pódium veľmi sebavedomo. Zviedla boj s konkurentkami a zaslúžene vyhrala. Ženské kategórie absolútne  ovládli pretekárky z Ruska a Ukrajiny. Bola tu obrovská konkurencia v každej výškovej kategórii. V ťažkej konkurencii nás v kategórií do 164cm reprezentovala Andrea Neumannová, ktorá sa svojou formou  najviac priblížila k súčasnému trendu v bikiny fitness. Suverénne vystupovanie a dobré pózovanie jej prinieslo bronzovú medailu. Naše ostatné pretekárky boli pripravené dobre, ale trend sa trochu zmenil. 

Na snímke z ME 2017 sú Andrea Neumannová a Pavol Korpáš.

 

Čo ti ukázala kategória welnes fitnes?

Welnes fitnes iba potvrdil moju predstavu. Sú to také svalnatejšie bikiny fitnesky s dôrazom na spodnú časť tela. Táto kategória je vhodná pre pretekárky, ktoré majú dominantnejšiu spodnú časť tela (vypracovaný hamstring, mohutnejší sedací sval a stehná). Primerane vyrysované, bez viditeľnej vrstvy tuku, podobne ako pri bikiny fitnes.

Po výsledkoch slovenských reprezentantiek na ME v Santa Susanne, myslím si, nie je dôvod meniť osvedčené duo, hlavný reprezentačný tréner žien a junioriek Pavol Korpáš a asistenta Barbora Machalová, ale o tom rozhodne na základe výberové konanie VV SAFKST. Očakávaš tiež taký verdikt?

Túto otázku vôbec neriešim, nech rozhodnú kompetentní. Treba si však uvedomiť, že za úspechom slovenských reprezentantov a reprezentantiek stoja hlavne ich kluboví alebo osobní tréneri, ako aj rodina a priatelia, ktorí ich motivujú a podporujú...

Autor: Ľubomír Chochula

 

* Výsledky Slovákov a Sloveniek na ME 2017:

(výsledky zo stránky Eastlabs.sk a sskfb.sk)