Magazín
Najsilnejším Slovákom opäť Igor Petrík!
dátum: 04.05.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Iné športy
Osem najsilnejších mužov Slovenska, novodobých gladiátorov, sa stretlo v poslednú aprílovú nedeľu na pešej zóne v meste Púchov. Majstrovstvá Slovenska silákov sa tam tak organizovali na deň presne. Stalo sa tak na opätovnú žiadosť pána primátora, Rastislava Heneka, ktorý si osobne želal túto akciu, nad ktorou prevzal záštitu a spoločne s MŠK napomohol k vzniknutiu národného šampionátu.

Celú akciu moderoval viceprezident SASIM-u, Milan Gabrhel, na správnosť pokusov dohliadal medzinárodný rozhodca, Pavol Guga a šesťnásobný najsilnejší Slovák, Branislav Golier. Práve o titul „Najsilnejší Slovák“ pre rok 2017 sa prišli pobiť naši strongmani.

Úvod patril tradične testu sily ramien. Ťažká, 135 kilogramová klada odolala pokoreniu kvarteta borcov. Najviac (osem) opakovaní nasúkal František Piros, ktorý na Slovensku v tejto disciplíne nemá premožiteľa. Za ním skončil Igor Petrík (7x) a tretie miesto si pripísal Milan Šuľan (4x).

Nasledovala farmárska chôdza s párom 150 kilogramových kufrov. Prekvapivé prvenstvo vybojoval Petrík pred Hryhorovským, ktorý pred cieľom mierne zaváhal. Tretie miesto si v ťažkom teste zapísal nováčik, Jozef Vrtal. Výrazný progres zaznamenal Piros, ktorý skončil v danom teste štvrtý a nebyť nepríjemných kŕčov, určite by atakoval úvodné trio.

Prevracanie 600 kilogramovej pneumatiky na štyri otočenia bolo ako tretie v poradí. Už druhú víťaznú disciplínu získal Petrík pred prenasledovateľom Pirosom a duom Šuľan – Vrtal. Práve nováčik Vrtal upútal pozornosť a patrí tak medzi ašpirantov na popredné priečky Slovenského pohára Allnutrition Cup-u, ktorý začne už 8. mája v Prešove.

Predposlednou skúškou bolo dvíhanie automobilov alebo tzv. mrtvé ťahy. Táto disciplína mala dvoch víťazov a to Petríka s Pirosom, ktorí zodvihli automobil dovedna 14x. I po troch náročných disciplínach a rýchlemu priebehu nebolo badať známky únavy na týchto dvoch skúsených borcoch.

Záver patril ťahaniu 7,5 tonového ťahača od spoločnosti LABANT Púchov. Víťaznou disciplínou sa na tretie miesto vytiahol Ivan Hryhorovský, pre ktorého išlo o doposiaľ najlepší úspech na národnom šampionáte silných mužov. Zaváhanie Petríka znamenalo rovnosť bodov pre neho a Pirosa. Na základe lepších umiestnení  tak titul po štvrtýkrát získal Igor Petrík z Levíc. Jeho komplexnosť a vyrovnanosť v každej disciplíne a stúpajúca výkonnosť z neho robí ťažko zdolateľného pretekára. Pevne veríme, že Igor potvrdí svoju domácu dominanciu i na niektorom z Európskych pretekov. Igor Petrík sa tak stal najsilnejším Slovákom pre rok 2017!

Druhé miesto smolne pripadlo na Františka Pirosa, ktorý nezískal svoj druhý titul majstra Slovenska. Ten prvý vybojoval v Bratislave, kde sa stal majstrom SR v zdvíhaní klady, teraz je „len“ vicemajster SR. Je to pre neho skvelý úspech, postupne vyrovnáva svoju slabinu, ktorou je úchop a veríme, že v budúcnosti mu víťazstvo neunikne.

(zľava Milan Gabrhel, primátor Rastislav Henek, bronzový Ivan Hryhorovský, víťaz Igor Petrík, rozhodca Pavol Guga a strieborný František Piros)

Výsledky: 1.Igor Petrík 34,5b – najsilnejší Slovák, 2.František Piros 34,5b, 3.Ivan Hryhorovský 21b, 4.Milan Šuľan 20,5b, 5.Miroslav Pohlodek 16,5b, 6.Zsolt Zlatner 14,5b, 7.Jozef Vrtal 12,5b,8.Michal Dzivjak 9,5b

Ďakujeme pánovi primátorovi mesta Púchov, Rastislavovi Henekovi, MŠK Púchov, autodoprave LABANT Púchov, spoločnosti TESCOMA a v neposlednom rade aj pánovi Pivkovi z MP-Top. Sme radi, že sme po roku dotiahli na pešiu zónu množstvo divákov, fanúšikov, siláci predviedli férový pretek, ktorý sa toho roku zaobišiel bez zranení. Ďakujeme aj technickému tímu, ktorý zabezpečil hladký priebeh preteku! Najbližšie sa vidíme v Prešove na prvom kole Allnutrition Cup-u, čiže Slovenskom pohári silných mužov! Veľa sily priatelia!

Autor: Pavol Guga, generálny manažér SASIM

Foto: Slovomír Flimmel