Magazín
Rozhovor s repre-trénerom Pavlom Korpášom po M-SR žien
dátum: 27.04.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Slovenský šampionát žien v Žiari nad Hronom bol ideálnou platformou na to, aby sa štátny reprezentačný tréner Pavol Korpáš utvrdil v tom, ktorá pretekárka môže získať nomináciu na Majstrovstvá Európy v Santa Susanne.

!!! Kupuj športové oblečenie značky GORILLA WEAR cez e-shop TU:

!!!V predaji aj v kamennom Mozolani Fitness Shope ZOC Max!!!

 

Súvisiaci článok:

Majstrovstvá SR 2017 žien v Žiari nad Hronom – výsledky

 

Ako hodnotíš M-SR žien v Žiari n. Hr. celkovo?

Majstrovstvá Slovenska hodnotím veľmi dobre, samotná súťaž, až na pár drobností prebiehala celkom hladko a podľa plánu. Pripravenosť dievčat bola veľmi dobrá, len sa potvrdzuje, že na Slovensku máme naozaj kvalitné pretekárky. Musím však upozorniť nech si do budúcnosti niektoré pretekárky dávajú väčší pozor na úpravu pokožky, hlavne na kontrast farby tváre a tela. Ďalej, čo sa týka pózovania, majú ešte stále mnohé nedostatky v držaní tela, dvíhaní ramien a prepínaní kolien. Mnohé pôsobia nervózne, čo sa odzrkadľuje na ich prezentácií zbytočne zbrklými pohybmi.

Kategória fitnes...

S mojou asistentkou Barborou Machalovou, ktorá je odborníčka na túto kategóriu, sme sa zhodli, že v kategórií fitnes máme veľmi dobré pretekárky, ktoré treba radiť do svetovej špičky. Všetky prichádzajú z kategórie fitnes detí. Na pretekárky v kategórií fitnes sa pozerám s najväčšou úctou a rešpektom, vzhľadom na fyzicky náročné voľné zostavy, v ktorých je množstvo silových a akrobatických prvkov. Oblečenie na predvedenie zostavy, choreografia, myšlienka, hudba, showmanship a celkový dojem. Všetko toto bolo ukázané na najvyššej úrovni. Prezentácie, ktoré predviedli dievčatá, sú naozaj výborné. Michaela Pavleová, Anka Hepnerová, Eva Bániková a Kristína Juricová sú adeptky na medailové umiestnenia aj na majstrovstvách Európy.

Týmto by som sa chcel poďakovať mojej asistentke Barbore Machalovej, ako aj Gabike Mlsnovej za výbornú spoluprácu, hlavne čo sa týka tejto kategórie.

Na snímke sú finalistky vo fitnes do 163 cm, víťazná Michaela Pavleová je uprostred.

 


Na snímke sú finalistky vo fitnes nad 163 cm, víťazná Eva Bániková je vpravo.

 

Kategória bodyfitnes...

Kategória bodyfitness nám ukázala kvalitné pretekárky. Alžbeta Peťková, Elena Masaryková a Silvia Fialková dokazovali svoju dobrú pripravenosť už od prvého reprezentačného zrazu. Alžbeta Peťková prekvapila svojou formou a ukázala výrazné zlepšenie, skúsená pretekárka Elena Masaryková znova potvrdila svoju štandardnú kvalitu a čo sa týka pretekárky Silvie Fialkovej, vzhľadom na jej vek, celkovú pripravenosť a kvalitu formy môžem len konštatovať, že ju čaká veľmi úspešná budúcnosť v tejto kategórií. Z môjho pohľadu má každá z nich na medailové umiestnenie na majstrovstvách Európy. Chcel by som vyzdvihnúť a pochváliť pretekárku Veroniku Faktorovú, ktorá vzhľadom na neskorší začiatok prípravy urobila od prvého reprezentačného zrazu najväčší pokrok. Ďalej spomeniem Viktóriu Jedlovcovú, ktorá od jesene urobila tiež výrazné zlepšenie.


Na snímkach v kategórii bodyfitness je hore víťazka do 158 cm Alžbeta Peťková, na strednej fotke je víťazka do 164 cm Elena Masaryková a dole je víťazka do 168 cm Silvia Fialková.

Kategória bikiny fitnes...

Najpočetnejšia a najpopulárnejšia kategória bikiny fitnes priniesla tento rok prekvapenia a nové talenty. Za najväčšie pozitívum považujem zvýšenie počtu výškových kategórií. To viedlo k väčšiemu priestoru na odprezentovanie sa každej pretekárky, venovaniu väčšej pozornosti každej pretekárke a objektívnejšiemu hodnoteniu rozhodcov. Som rád, že sa na scéne objavili nové, mladé a perspektívne pretekárky, ktoré predviedli dobrú formu a pripravenosť.

V kategórií do 160 cm dominovala Erika Tarkuličová, výborná bola Lucia Kodadová ktorá prekvapila svojou formou, uznanie si zaslúžia mladé pretekárky Zuzana Kardošová a Sofia Kořinková, ktoré sú len na začiatku svojej fitnes cesty.

Na snímke z finále v bikiny fitnes do 160 cm je víťazná Erika Tarkuličová vpravo a vedľa nej je strieborná Lucia Kodadová.

 

Najväčším prekvapením v kategórií do 164 cm bola určite Andrea Neumanová, ktorá v celej kategórií jasne dominovala. Od jesene urobila najväčší a najvýraznejší pokrok vo forme a aj prezentácií  v celej svojej fitnes kariére. Myslím, že je jednou z favoritiek na získanie medailového umiestnenia na majstrovstvách Európy. Veľmi dobre sa odprezentovala Radka Szombathová aj Nikol Klimová.

Na snímke sú finalistky kategórie bikiny fitnes do 164 cm, víťazná Andrea Neumannová je druhá sprava.

 

Kategória do 166 cm ukázala súboj o prvenstvo Janky Medunovej a Michaely Svetíkovej, kde o jeden bod vyhrala Janka Medunová. Chcel by som vyzdvihnúť prezentáciu Michaely Svetíkovej a dobrý vizuálny kontakt s rozhodcami.

Na snímke sú finalistky v bikiny fitnes do 166 cm, víťazná Jana Medunová je tretia zľava.

 

V kategórii do 169 cm jasne zvíťazila čerstvá mamina a skúsená pretekárka Olívia Čambalová, ktorá verím, že ukáže svoje maximum na 'Európe', výrazný pokrok spravila Klaudia Šišová, ktorá skončila na druhom mieste a o bod porazila Klaudiu Medžovú.

Na snímke sú víťazka v bikiny fitnes do 169 cm Olívia Čambalová (vľavo) a strieborná Klaudia Šišová.

 

V kategórií do 172 cm zvíťazila skúsená Sandra Horňáková. Anita Kuczmanová obsadila druhú priečku o bod pred Paulínou Meliškovou. Pozornosť pútala aj mladá pretekárka Sofia Franclova.

Na snímke je víťazka v bikiny fitnes do 172 cm Sandra Horňáková.

 

Najvyššia kategória nad 172cm nám priniesla víťazku Helenu Antálovú, ktorá vynikala ako formou, tak aj výbornou prezentáciou. Tu sme sledovali jej súboj s  Janou Karnišovou, ktorá sa umiestnila na druhom mieste.


Na snímke sú finalistky v bikiny fitnes nad 172 cm, víťazna Helena Antalová je druhá sprava.

 

Kategória welnes fitnes mala premiéru...

Nebudem sa vyjadrovať konkrétne k tejto kategórií o pripravenosti pretekárok! Osobne si myslím, že prišlo k nedorozumeniu. Odporúčam trénerom, ktorí pripravovali pretekárky do tejto kategórie, preštudovať si oficiálne pravidlá wellness fitness na stránke IFBB (nie čítať niekde dohady a predstavy). Chyba je v tréneroch, NIE V PRETEKÁRKÁCH !!!

V budúcnosti v tejto kategórií očakávam kvalitne pripravené pretekárky. Majstrovstvá Európy ukážu smer, akým sa má táto kategória uberať a ukončí dohady o tom, ako má wellness fitness vyzerať.

Na snímke sú pretekárky kategórie welnes fitrnes, uprostred je víťazka Hana Rehorčíková.

 

Ktoré pretekárky by mohli byť našimi najsilnejšími želiezkami na ME žien?

Tu som už priebežne odpovedal. Konkurencia na podujatiach ako sú majstrovstvá sveta a Európy vo všetkých kategóriách z roka na rok silnie, keďže ide o vrchol súťaží amatérskej scény IFBB. Bude to určite veľmi ťažké, no verím, že dievčatá budú úspešné.

Čo očakávaš od juniorských M-SR v St. Ľubovni (29. 4.) , čo sa týka dievčat?

V prvom rade som zvedavý, aké nové tváre sa ukážu medzi juniorkami. Už medzi ženami sme niektoré z nich, veľmi kvalitne pripravené, videli. Dúfam, že prekvapia viaceré. Toto je kategória, v ktorej sa môžu prvýkrát ukázať mladé talentované pretekárky. Na tejto súťaži, sa tiež definitívne uzavrie nominácia pretekárok na majstrovstvá Európy.

Bude tým najlepším juniorkám umožnený dvojitý štart na ME, teda aj v kategórii juniorskej aj v ženskej?

Určite áno, dvojitý štart je predbežne u niektorých pretekárok už aj plánovaný.

Ešte by som rád dodal vysvetlenie k pojmom nominácia a kategória. Nominácia je vymenovanie, určenie alebo označenie vybratých mien pretekárov a pretekárok, pre účasť na športovom podujatí, ako sú napr. Majstrovstvá Európy. Kategória je rozdelenie pretekárov/-ok do skupín, podľa výšky, váhy, veku atď. To znamená, že sa súťaží v kategórií a nie v nominácií!!!

Autor: Ľubomír Chochula