Magazín
PRO-bikinárka Nikol Raszyková na návšteve u Andyho Mozolániho
dátum: 12.04.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Pred pár dňami zavítala česká profesionálka kategórie PRO Bikini, 41-ročná Nikol Raszyková na Slovensko a pri tej príležitosti navštívila Mozolani Fitness ZOC Max v Žiline, kde absolvovala spoločný tréning s profesionálnym kulturistom kategórie do 212 libier Andrejom Mozolánim (účastník Mr. Olympia 2016). Po jeho skončení nám bola sympatická a zhovorčivá bikinárka, ktorá sa pripravuje na jesenné súťaže 2017, k dispozícii na rozhovor.

Ako sa ti cvičilo v Andrejovej „pracovni“?

Bol to skvelý zážitok cvičiť spolu s Andrejom, mne sa to veľmi páčilo, lebo mám rada takéto intenzívne tréningy, ktoré striedam so silovými. V Andrejovom fitnescentre som bola po prvý raz, bola to moja premiéra, táto posilňovňa je super, mne to vyhovovalo, keďže som odkojená na takýchto fitkách, ako ja hovorím železiarňach, kde nie je nič „nacukrované“.

Vyhľadávaš takéto typy motivačných tréningov s nejakou osobnosťou, alebo skôr nie?

S takouto osobnosťou som mala po prvý raz tréning, ale naozaj sa mi to páčilo, tak zvažujem, že by som to niekedy zopakovala.

Ako vyzerá tvoj tréningový plán v súčasnosti?

Nemám nejaký veľký rozdiel medzi tréningom mimo prípravy a v príprave, ale teraz sa snažím nabrať trochu viac svalovej hmoty do ramien a ešte viac zaguľatiť zadok, hoci niekto hovorí, že je to už tak akurát. Ja však stále na sebe vidím nedostatky, takže trénujem viac silovo, ale sem-tam zaradím do tréningového procesu takú pumpovačku ako tu v Žiline s Andrejom. Trénujem šesť dní týždenne, možno niekto poviem, že je to veľa, ale ja som tak zvyknutá a vyhovuje mi to. Keď mám pocit, že tréningov je veľa a som unavená, tak jeden tréning vynechám a potom je to päťkrát týždenne. Je to o pocite, ak je telo vyčerpané, tak si dám pauzu, ak nie, pokračujem ďalej podľa plánu. V pondelok a piatok cvičím nohy, v utorok ramená a triceps, v stredu zadok + brucho, vo štvrtok chrbát s bicepsom, v sobotu znovu ramená a v nedeľu si doprajem voľno.

Vlani si mala hektický, ale veľmi úspešný rok, nielenže si si vybojovala PRO kartu na EVLS Prague, kde si sa stala absolútnou víťazkou v bikiny fitness, ale stihla si absolvovať aj dve PRO súťaže (Moskva a San Marino). Už vieš, na akých pretekoch v tomto roku sa chceš predstaviť?

V tomto okamihu sa tým ešte nezaoberám, aby som sa zbytočne nestresovala a nebola v nejakom napätí, že sa to blíži. Zatiaľ nemám vybranú žiadnu konkrétnu súťaž, jedine čo viem, že v tomto roku nebude v Európe žiadna PRO súťaž v mojej kategórii. Žiaľ, v PRO kalendári doteraz nefiguruje ani súťaž v Moskve, takže zrejme si zasúťažím niekde v Amerike. Predpokladám, že v máji si začnem vyberať preteky, na ktorých by som chcela štartovať. Momentálne sa snažím regenerovať, dávať sa dohromady po fyzickej i psychickej stránke, nech si telo i hlava oddýchne, lebo naozaj to bolo vlani náročné, vyčerpávajúce...

Svojím spôsobom si výnimočná v tom, že hneď na svojej prvej súťaži v bikiny fitness, ktorou bol Diamond Cup v Žiline (20. - 21. 5. 2016), si získala zlatú a striebornú medailu a o cca päť mesiacov neskôr si už zažila PRO debut.

Ja som si išla na Diamond Cup vyskúšať preteky a vtedy mi ani nenapadlo, že budem tak úspešná a že sa za tak krátku dobu dostanem medzi profíčky. S týmto športom som začala veľmi neskoro, keďže som nemala súťažné ambície a vždy som si cvičila len tak sama pre seba. Predtým som bola skôr atletickej postavy a mojou motiváciou bolo vyformovať si telo podľa svojich predstáv, chcela som nabrať viac svalovej hmoty. Myslela som si, že moja postava nie je taká, aby som sa mohla konfrontovať so súperkami a postaviť na súťažné pódium, takže som nad tým ani nepremýšľala. Spomínam si, ako ma predvlani spolucvičenci vo fitku nabádali, aby som sa prihlásila na nejakú súťaž, že dobre vyzerám a že je to škoda, ak nechcem súťažiť... Vtedy som ešte odolala, ale napokon asi dva mesiace pred Diamond Cupom som sa nechala prehovoriť, príprava trvala 7-8 týždňov a dopadlo to pre mňa veľmi dobre. Získala som zlatú medailu v bikiny fitness masters a striebornú medailu v bikiny fitness do 169 cm, kde ma porazila Veronika Guľášová.

Na Olympia Spain v Malage (10. - 12. 6. 2016) ti PRO karta ešte prekĺzla pomedzi prsty, ale na EVLS Prague (30. 9. - 1. 10. 2016) si už absolútne kraľovala a PRO karta bola tvoja. Splnil sa ti sen?

Na Olympia Spain som v súboji o absolútne prvenstvo prehrala so Saskiou Cakoci o jediný bod, čo ma ešte viac naštartovalo a na EVLS Prague som vyhrala všetko, čo sa dalo. Získala som tri zlaté medaily, za 1. miesto v bikiny fitness masters, za 1. miesto v bikiny fitness do 169 cm a za absolútne prvenstvo. Sen? Vôbec som si to nedokázala predstaviť, netrúfala som si mať taký cieľ, ale som veľmi šťastná, že sa to podarilo. PRO debut som absolvovala na súťaži Moscow Pro (30. 10. 2016). Bola som nadšená, že som si vybojovala právo štartu medzi profíčkami. Nevedela som, čo od svojej profesionálnej premiéry mám čakať, nevedela som, ako to prebieha na PRO súťaži, nemala som veľké oči, ale chcela som nazbierať skúsenosti a zistiť, aké je to v PRO lige, ako vyzerajú dievčatá, aby som sa potom vedela dobre pripraviť na ďalšie preteky. V Moskve som obsadila 4. miesto za tromi Ruskami a na San Marino Pro (4. 12. 2016) som skončila piata.

Ako dokážeš skĺbiť pracovné, športové a rodinné povinnosti.

Pravdou je, že mám veľmi málo voľného času, chodím na rôzne akcie, semináre, popri tom v práci trávim 8 až 10 hodín denne (mám svoj obchodík a kozmetický salón), mám svoju rodinu... Ale nesťažujem sa, naopak, som rada, lebo ma to napĺňa a hoci som niekedy už dosť unavená, mám z toho dobrý pocit, páči sa mi to a som šťastná. Nič neľutujem a som veľmi vďačná za to, čo mi život ponúka, beriem to tak, ako to je. Skrátka, treba využiť šancu, lebo zajtra to už byť nemusí.

Máš deti?

Mám 21-ročnú dcéru Nikol, ktorá ešte študuje, ale býva u nás doma v Havířove. Zatiaľ nejde v mojich šľapajach, ale uvidíme čo bude, lebo už pomaly začína cvičiť. Kamarátky a kamaráti sa jej začali pýtať na mamku, keď zistili na facebooku alebo instagrame, čomu sa venujem a aké výsledky som dosiahla, takže asi som pre ňu trochu motiváciou. Môj manžel tiež cvičí, chodí normálne do práce, ale nájde si čas aj na tréning. Keby som nemala podporu vo svojej rodine, tak by som to nezvládala, lebo chodiť do práce, starať sa o domácnosť a zároveň sa pripravovať na preteky, to je náročne. Svojím najbližším ďakujem za to, že ma chápu a sú mi oporou.

Určite ti pribudli fanúšikovia...

V porovnaní s tým obdobím, keď nikto o mne ešte nič nevedel, mi pribudli fanúšikovia. Trochu s nadhľadom hovorím, že vlani to bol taký rýchly proces, že niektorí sa ani nespamätali a bola som preč z amatérskej scény. Okruh ľudí, ktorí sledujú môj facebook a instagram, je prirodzene čoraz väčší...

Koľko rokov chceš ešte súťažiť?

Neviem, podľa toho, ako to pôjde, ale nemám v pláne pretekať ďalších desať rokov, ani päť rokov asi nie, ale uvidím, rozhodnem sa podľa toho, ako telo bude spolupracovať.

Na svoje vek vyzeráš sviežo. Čím to je?

Ó, ďakujem za poklonu. Asi nie som ešte tak zničená diétami, keďže s týmto športom som začala iba vlani, ale svoju rolu hrá aj to, že to mám v génoch po svojom otcovi.

Ako si na tom so stravou?

Do februára som stravu vôbec neriešila, chcela som, ale nejako to nešlo, snažila som sa síce jesť zdravo, ale nie vždy sa to podarilo a pochutnala som si napríklad aj na croissante a podobných jedlách. Nerobím však z toho vedu, lebo to bolo potrebné, nakoľko moje telo bolo po vlaňajšku dosť vyčerpané. Našťastie za tie roky sa už dokonale poznám a potom viem zareagovať tak, aby mi to neprerástlo cez hlavu, ako sa niekedy stáva niektorým dievčatám, ktoré na svoju škodu zbytočne priberú desať kilogramov. Teraz sa už snažím znovu sa vrátiť do toho správneho stravovacieho režimu. Môj denný príjem bielkovín je 2 g na 1 kg telesnej váhy, tuky si presne nepočítam (denne asi 40 g) a sacharidy prijímam v množstvách, ktoré sa líšia podľa toho, aký tréningový deň mám alebo či mám voľný deň, prípadne podľa toho, či potrebujem pribrať, schudnúť alebo skvalitniť postavu. Vo voľný deň si sacharidy nepočítam, ale na druhej strane to nepreháňam a určite od rána do večera nejem nejaké „fultajbly a prasárny“. Vtedy sú mojím úletom arašidové maslo, oriešky, ale mám rada aj croissant s maslom či sladké jogurty. V tréningových dňoch prijímam sacharidy rôzne, niekedy 100 g, inokedy 150 g, ale po voľnom dni znížim príjem sacharidov na 50 g denne. Zdrojom sacharidov sú ryža, vločky, zemiaky a bataty, zdroj bielkovín: bielka, kuracie mäso, tuniak, losos, zdroj tukov: losos, avokádo, oriešky.

Ako znášaš diéty?

Úprimne povedané, je to zvláštne, ale v období, keď som nesúťažila, tak som mala pocit, že som si celý rok udržala dobrú formu a teraz, keď súťažím, tak je vidieť rozdiel medzi súťažnou formu a off season. Nie váhovo, ale nie som až tak vyrysovaná, ako som kedysi bývala celoročne, čo je spôsobené práve tými diétami, telo je tak vyšťavené, odvodnené a unavené, že potom potrebuje znovu niečo nabrať. Zvládať to nie je jednoduché, ak to má byť stopercentné a ak dodržíte všetko, čo treba. Nepredstavovala som si to, že to bude tak náročné, ale je rozdiel, či sa pripravujete len na jednu alebo dajme-tomu päť súťaží.

Ktoré doplnky výživy používaš?

Používam glutamín, beceačka, občas nakopávače, zväčša v závere diéty, keď som už unavená, ďalej nejaký spaľovač zaraďujem na konci sezóny, protein používam minimálne a v diéte vôbec, lebo by to bolo na úkor mäsa a potom by som bola hladná. Okrem toho ešte beriem vitamíny a minerály...

Nemáš ambíciu niekoho trénovať?

Nebránim sa tomu, ale nechcem tlačiť na pílu, ono sa to nezdá, ale nie je jednoduché niekoho trénovať, nedajbože na súťaž. Pokiaľ tomu chcete dať maximum, tak nemôžete pripravovať napríklad desať ľudí. Áno, môžete vo fitku trénovať niekoľko klientov, ale pokiaľ je to aj s prípravou pretekárov, tak je to zložitejšie. V súčasnosti sa snažím pomôcť jednej až dvom dievčatám a zatiaľ mi to takto stačí.

Máš nejaký vzor v bikiny fitness?

Priamo vzor nemám. Nechcem sa nikomu približovať a byť kópiou niekoho, idem si podľa seba. Sú niektoré bikinárky, ktoré sa mi páčia, ale nie ako klasický vzor. Každý je iný, každý má inú kostru...

Rozdiel medzi profesionálnou a amatérskou bikiny scénou?

Po absolvovaní dvoch profesionálnych súťaží som nadobudla pocit, že v PRO je väčšia pohoda. Pretekárky si na nič nehrali, nebola tam žiadna závisť ani extra rivalita. Čo sa týka trendu, iné to bolo v Moskve a iné v San Marine, ale v jednom i druhom prípade tie úplne vyrysované bikinárky nedopadli u rozhodcov najlepšie. V PRO je iba open kategória, čo mi príde nie veľmi spravodlivé, lebo na pódiu súperia aj nízke pretekárky s vysokými. Podľa mňa, mali by byť aspoň dve výškové kategórie.

Ako vnímaš konkurenciu troch slovenských bikinárok (Sabína Pleváková, Saskia Cakoci a Olívia Pohanková), ktoré tohto roku budú tiež štartovať v PRO Bikini?

Konkurencia je zdravá, ale je dobré, keď je v PRO tábore niekto, koho poznám. Teším sa a som rada, že sú tam. Už aj kvôli tým Američankám, aby v PRO Bikini bolo viac Európaniek, nech si v Amerike všimnú, že Európa existuje. Z Česka pôsobia medzi profíčkami Vladimíra Krásová a od vlaňajška aj Daniela Bečková.

Je tvojím dlhodobým cieľom postaviť sa raz na stage Bikini Olympia v Las Vegas?

To je asi sen každého. Chcela by som zažiť atmosféru na Olympii. Kto by nechcel, že...?

Autor: Ľubomír Chochula

Zobraziť galériu (14)