Magazín
Rozhovor so štátnym repre-trénerom Pavlom Korpášom
dátum: 05.04.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Sobotňajší reprezentačný zraz v Trenčíne (1. 4.) sa uskutočnil tri týždne pred majstrovstvami Slovenska a približne mesiac pred štartom majstrovstiev Európy. V tejto súvislosti sme oslovili štátneho reprezentačného trénera žien a junioriek Pavla Korpáša.

 

Ktoré reprezentantky boli na zraze v Trenčíne podľa teba v jednotlivých kategóriách najlepšie?

Zraz v Trenčíne ukázal ako tvrdo a svedomite dievčatá na sebe pracujú, alebo na strane druhej nepracujú. Nechcem hovoriť o tom, ktoré boli najlepšie. Dá sa povedať, že niektoré pretekárky už boli vo výbornej forme a mali by skôr pribrzdiť, aby to nebolo kontraproduktívne, keďže majú ešte času dosť, väčšina dievčat bola však v primeranej forme a len zopár si myslím nespravilo adekvátny pokrok od posledného repre-zrazu. Verím, že zaberú a do súťaží už to bude všetko, ako má byť. Spomeniem dievčatá, ktoré urobili výraznejší, viditeľný pokrok: Erika Tarkuličova, Klaudia Šišová, Andy Neumannová, Nikol Klimová, Olivia Čambalova, Lucia Dorniakova, Elena Masaryková, Betka Peťková, Andrea Joszayová.

Na zraze chýbali Tatiana Kožuchová i Timea Trajteľová, ale počíta sa s nimi, nie?

Tatiana Kožuchová má žiaľ zdravotné problémy, bolesti v oblasti chrbta. Bude teda len dobré, keď si oddýchne a dúfajme, že čoskoro sa dá do poriadku. Verím, že na jeseň sa súťaží zúčastní. Timea Trajteľová sa zúčastnila prvého zrazu, ale potom sa už neozvala nikomu z asociácie, pred nedávnom som jej volal, nech sa mi vyjadrí k situácií, no bola taká nemastná-neslaná. Nebude, či bude súťažiť?... Všetko je na jej rozhodnutiach. Dnes som mal zhodou okolností jeden telefonát zo zahraničia, kde sme ju riešili. Žiaľ, je tu jeden portál, ktorý má dosť pomätené názory a preberá úplne neprofesionálne dianie na scéne fitnes. Rozumiem komerčno-obchodnému smerovaniu, ale aby nejaký amatér súkromne ovplyvňoval pretekárky, to sa mi nepáči... Smutné je, že im radí veľmi zle a zbytočne ich metie svojimi komentármi a úvahami, ktoré patria skôr do sféry zábavnej.

Súvisiaci článok:

V Trenčíne sa uskutočnil reprezentačný zraz

 

Mesiac pred štartom ME v Santa Susanne by už mal byť vykryštalizovaný užší reprezentačný výber žien a junioriek. Kto v ňom je?

Túto otázku doriešime až v deň majstrovstiev Slovenska. Zasadne nominačná komisia a rozhodneme. Po dohode s pánom Ľubom Hečkom sme sa rozhodli predbežne žiadne mená oficiálne nezverejniť.

Prvou súťažou na jar bude 8. 4. Extrifitslovakia Cup v Michalovciach. Čo si od týchto pretekov sľubuješ a zúčastnia sa jej aj reprezentantky?

Extrifitslovakia Cup v Michalovciach má podľa mňa trochu skorý dátum, ale na druhej strane už teraz je prihlásených prekvapivo veľký počet pretekárov a pretekárok (cca 130). Áno, súťaže sa zúčastnia aj reprezentantky, ktoré sa predvedú dúfam, ako sa patrí. Tešíme sa, že na tejto prvej súťaži uvidíme aj ďalšie nové tváre. Musím poďakovať v mene celej asociácií SAKFST firme EXTRIFIT a pánovi Gabrielovi Dobranskému a ďalším, že v rekordne krátkom čase zareagovali a okamžite prejavili záujem o spoluprácu so SAKFST. Veľmi štedro zasponzorovali aj reprezentačné zrazy ich výbornými doplnkami výživy najvyššej kvality. Verím, že súťaž EXTRIFITSLOVAKIA CUP bude teraz a aj v budúcnosti prestížnou záležitosťou pre každého pretekára či pretekárku. Samozrejme pre reprezentantov je najdôležitejšie sa zúčastniť nominačných súťaži, ako sú majstrovstvá Slovenska na jar a Tatranský pohár na jeseň. Keď to zhrniem... znamená to, že pre pretekárov a pretekárky, ktoré majú záujem reprezentovať Slovensko, je toto trojka TOP elitných domácich súťaží, ktoré budú pre nich smerodajné.

Komisia kulturistiky a fitnes schválila zmeny v pravidlách jednotlivých hmotnostných, výškových a vekových kategórií. Na domácich súťažiach tak pribudnú kategórie, čo je z hľadiska motivácie pre súťažiacich dobrou správou. Čo ty na to?

To, že pribudli kategórie je výborné z hľadiska motivácie, konečne to prišlo! Naozaj ma teší, že prišla zmena a komisie konečne pracujú v prospech pretekárov. Staré vedenie o takom čomsi nechcelo ani počuť.

Majstrovstvá Slovenska žien sa uskutočnia 22. 4. a o týždeň neskôr budú mať svoj slovenský šampionát juniorky. Z hľadiska nominácie na ME to budú kľúčové preteky, na ktorých by mali pretekárky s ambíciou účasti na 'Európe' vyčnievať...

Určite áno, mali by byť už v takej forme kde by mali takpovediac žiariť, v kvalite pripravenosti a suverenite prejavu .

Ty si nielen štátny reprezentačný tréner, ale aj rozhodca. Čo by si poradil dievčatám, ako na stage sa vedeli čo najlepšie predať. Samozrejme, určujúca je forma, ale pri vyrovnanosti pretekárok môže zavážiť každý detail...

Každá pretekárka v momente, keď vyjde na pódium sa má tváriť sebavedomo, ona je tá hviezda, ona je tá, na ktorú sa v tom momente všetci pozerajú, ona dokazuje širokým úsmevom svoju pohodu a uvedomuje si svoju dobrú pripravenosť. Veľmi dôležitá je taká tá magická komunikácia s ľuďmi v hľadisku a porote. Pózing musí byť samozrejme sto percentný. Farba plaviek, strih, kamienky... tie majú už takmer všetky dievčatá perfektné značkové, make-up, vlasy... tu tiež má v dnešnej dobe každá kaderníčku a vizážistku, všetky sú do detailov výborné, úprava pokožky pomocou nástreku je tiež súčasťou súťaží, tu už je ťažko hľadať nejakú výraznú chybu. Všetky tieto aspekty jednotlivo, ale môžu rozhodnúť o celkovom umiestnení, ak sú pretekárky na veľmi, veľmi vyrovnanej úrovni.

Bikiny fitnes sú rýchlo sa rozvíjajúcou kategóriou. Myslíš si, že to ide dobrým smerom?

Bikiny fitnes je posledných pár rokov fenomén vo svete fitnes. Od samého začiatku sa už posunul kus dopredu, čo sa týka veľkosti svalovej hmoty, vyrysovania, prezentácie. Momentálne sa mi to tak, ako to je, celkom páči, ale uvidíme, či sa to v priebehu ďalších rokov bude posúvať a či sa prípadne budú otvárať nové fitnes kategórie.

Čo hovoríš na kategóriu wellness fitnes?

Welness fitnes kategória je nová, pre rozhodcov neznáma. Videl som túto kategóriu na súťaži v Taliansku, kde sa mi víťazka páčila, pripomínala mi bikinu s trošku širším pásom a väčším „zadkom“... ostatné mi pripomínali bikinárky mimo formy a niektoré skôr silové trojbojárky... Dúfam, že na majstrovstvách Európy to bude kategória, v ktorej budú štartovať dievčatá ako bola spomínaná víťazka tých pretekov v Taliansku.

Klasické fitnes oživili talenty prichádzajúce z fitnes detí, čím je zachovaná kontinuita. O túto kategóriu sa tak zrejme do budúcnosti netreba obávať...

Fitnes detí je jednoznačne liaheň nových talentov, budúcich majsteriek Európy, sveta junioriek a žien. Treba venovať viac pozornosti klubom a podporovať ich rozvoj. Vychádzať v ústrety trénerkám, ktoré odvádzajú skvelú prácu v náročných podmienkach. Myslím si, že práve kategória fitnes bude v budúcnosti stále silnejšia.

Lucia Košecká vlani ukázala, ako sa z bývalej bikinárky môže stať za necelý rok svetová šampiónka v bodyfitnes. Išlo by to aj naopak?

Povedal by som, že nie. No všetko je možné. Zo svetovej šampiónky v bodyfitnes do bikiny fitness by to bolo zbytočné odbúravanie horko-ťažko nadobudnutej svalovej hmoty. Prirodzenejší je postup z bikín do bodyfitnes.

Medaily a tituly nikto nemôže garantovať, lebo je to šport a konkurencia tiež nespí na vavrínoch, ale na ME v Santa Susanne bude odborná verejnosť na Slovensku očakávať, že reprezentačný team nadviaže na predošlé veľmi úspešné roky. Nedostáva ťa to pod tlak?

Odborná verejnosť znalá veci vie, akým obdobím prechádza asociácia. Momentálne je to ťažké obdobie, lebo určité indivídua nám doslova hádžu polená pod nohy. Žiaľ, sú tu prípady, keď niektorým dievčatám bolo zabránené ísť na reprezentačné zrazy a tie sú povinné pre pretekárky, ktoré majú záujem reprezentovať Slovensko, takže musíme veriť, že prišli ozaj tie najlepšie. Osobne verím v úspech celej výpravy na majstrovstvách Európy. Beriem situáciu tak, ako je, necítim žiadny tlak ani stres... pohodička.

Autor: Ľubomír Chochula