Magazín
Barbora Sečkárová-Bunčáková sa na jeseň pokúsi o comeback
dátum: 31.03.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Absolútna majsterka Európy v roku 2013 Barbora Sečkárová-Bunčáková (v roku 2014 striebro na ME a bronz na MS) si po zranení, ktoré utrpela na Majstrovstvách Slovenska 2015 v Nitre, dala súťažnú pauzu, ale nedávno znovu začala cvičiť s cieľom dobre sa pripraviť na jesenné Majstrovstvá sveta vo Francúzsku (1. – 4. 12. 2017).

 

Čo rozhodlo o tom, že si si naplánovala comeback a čo si od toho sľubuješ?

Nielenže som dva roky nesúťažila, ale ja som dva roky vôbec necvičila a neabsolvovala som ani jeden tréning. Nie je ľahké znovu začať, nejaký čas potrvá, kým sa do toho dostanem, preto zatiaľ cvičím doma, kde sa rôznymi cvikmi snažím pripravíť telo na väčšiu záťaž. Keď mám čas, tak cvičím s fit loptou, robím strečink, trénujem zadok, brucho, šliapem na stacionárnom bicykli. Zatiaľ to nemám skoordinované, ale dúfam, že o mesiac sa dostanem do nejakého stereotypu. Chcela by som trénovať systémom 3+1, začať so 40-minútovým tréningom, ale ako som spomínala, najskôr potrebujem ponaťahovať a vzpružiť svaly, až potom sa presuniem do fitka. Dobré je, že sa nemám kam ponáhľať, pretože majstrovstvá sveta sú až v decembri, a tak sa môžem v pokoji pripravovať, urobiť nejaký objem a podobne. Sľubujem si od toho, že sa dostanem do formy a budem sa realizovať v mojom športe, bez ktorého mám taký pocit prázdna. Môj manžel Peťo ma v comebacku podporuje, za čo mu ďakujem.

Keď si dva roky necvičila, tak si asi pribrala na váhe, nie?

Nikdy som nebola ten vychudnutý typ ženy, skôr krv a mlieko, či som cvičila, alebo nie, ale pravdou je, že keď som si nedávala pozor na to, čo jem, tak nejaké kilá pribudli. Stravu som už upravila, nie je to diéta, ale je to taký zdravý jedálniček. Za mesiac som schudla 7 kg a momentálne vážim 69 kg.

Aj v roku 2013 si ohlasovala návrat po dvoch rokoch, ale vtedy si mala inú motiváciu...

Vtedy som chcela všetkým dokázať, že aj ako matka môžem vo fitnes siahať na medailové priečky. Syn Alex sa narodil 5. 3. 2012 a o 14 mesiacov neskôr som sa stala absolútnou majsterkou Európy vo fitnes. Aktuálne ešte nemám takú silnú extra motiváciu, ešte si ju musím nájsť, ale na druhej strane mám veľkú chuť niečo so sebou robiť, pretože mi cvičenie veľmi chýba. Potrebujem ten pocit, že niečo dokážem, že som v tom, čomu sa venujem úspešná.

Si aj trénerkou Evy Bánikovej, ktorá sa vlani stala majsterkou sveta vo fitnes v kategórii žien a junioriek...

Je nepochopiteľné, že okrem mňa a ešte Gabiky Mlsnovej nikto iný ten potenciál v Eve nevidel. Spomínam si, ako pred štartom M-SR 2015 v Nitre bola Eva bezradná, dehydrovaná, vyschnutá, utrápená, aké zlé plavky mala, ale ona a jej mama veľmi chceli, lenže ako keby nevedeli nájsť správnu cestu. Poradila som jej, a tak sa začala naša spolupráca. Eva bola neskúsená, napríklad niekde čítala, že pred súťažou sa nepije voda a ona päť dní nič nepila. Zobrala som si ju pod svoje krídla, mala som pocit, že to bude dobré, usmernila som ju, čo sa týka tréningu, jedálnička, suplementácie, pózovania, zostavy, úpravy vlasov a pokožky, plaviek, zostavy a z toho nešťastného kačiatka sa stala krásna labuť. Driemalo to v nej, len ju bolo treba naštartovať. Som na ňu veľmi pyšná, čo dokázala a zo srdca jej to prajem.

Na snímke sú Barbora Sečkárová-Bunčáková (vľavo) a Eva Bániková po vlaňajšom svetovom šampionáte.

 

Do konca marca sa uchádzači o post štátneho reprezentačného trénera mohli prihlásiť do výberového konania. Ty nemáš ambíciu byť repre-trénerkou?

Absolútne nie. Repre-tréner investuje energiu a chce pomôcť pretekárovi svojimi radami a skúsenosťami, keď ten aj tak nakoniec v konečnom dôsledku bude poslúchať svojho osobného trénera a ľudí vo svojom okolí. A nikto mu to nemôže ani zazlievať. Z vlastnej skúsenosti viem, že keby mi napríklad bývalá repre-trénerka Natália chcela radiť, čo mám v príprave meniť, tak by som sa toho nedržala, lebo na to, aby to malo pre mňa efekt, musela by poznať, ako funguje moje telo, aký mám metabolizmus, ako mám nastavený systém so svojím trénerom. Ja som trénerkou nielen Evy Bánikovej, ale aj bikiny fitnesky Lucie Kodadovej, pričom každá z nich je úplne iná, čo sme zistili počas našej spolupráce. Napríklad, keby repre-tréner povedal, aby Lucia robila veľa drepov, že jej to pomôže, tak by som jej to zakázala, lebo by jej z toho rástli stehná. Skrátka, na každého platia rozličné veci. Mňa by bavilo to, keby som mohla ovplyvňovať finálnu formu dievčat, bolo by na nich, ako sa pripravia, ale ja by som im pomáhala tým, ako sa pohybovať, pózovať a vystupovať na pódiu. Tiež zatiaľ nemám záujem ani o to urobiť si rozhodcovský kurz, týmto smerom nemám aktuálne potrebu sa angažovať, chcem ešte súťažiť a byť na tej druhej strane. Ale novinkou je, že som si v rámci SAKFST založila klub BS Academy Senec.

Bude tvojím cieľom na jeseň 2017 medaila na MS vo Francúzsku?

V tejto chvíli je predčasné o tom hovoriť, určite však pôjdem na súťaž len vtedy, ak budem so sebou spokojná, ak budem mať 110-percentnú formu a nie tak, ako na M-SR 2015 v Nitre, keď to bola cca iba 75-percentná forma.

Autor: Ľubomír Chochula