Magazín
Majsterka sveta Eva Bániková si založila klub zameraný na fitnes detí
dátum: 30.03.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Úradujúca majsterka sveta vo fitnes žien a junioriek EVA BÁNIKOVÁ je v príprave na jarné preteky 2017. Okrem toho si už stihla založil svoj vlastný klub zameraný na fitnes detí. Ako sa jej darí?

Ako sa tvoj klub volá, koľko má členov a či sa nejaká tvoja pretekárka zúčastní už najbližšej pohárovej súťaže v detskom fitnes v Trenčíne 1. 4.?

Som veľmi šťastná, že mám svoj vlastný klub, ktorého názov je NEUTRAL ZONE Fit Žilina. Rozhodla som sa pre tento názov preto, lebo je to názov mojej bývalej tanečnej skupiny, s ktorou som si užila, odtancovala som polovicu svojho života a ako tanečnej skupine sa nám veľmi darilo. V mojom klube je momentálne 10 šikovných detí, z čoho mám obrovskú radosť. Nie je to síce veľa, ale na začiatok to stačí, každým dňom sú lepšie, baví ich to, čo s nimi robím a to ma motivuje. Posúva ma to vpred, pretože vidím, že to, čo robím ma nejaký význam a to je hlavná podstata toho všetkého. V sobotu 1. 4. sa zúčastní súťaže Nicol Celeriková, ktorá by chcela zabojovať o repre-tričko a ja budem šťastná, ak sa jej to podarí. Je to veľmi šikovné a talentované dievča (trpezlivosť ruže prináša). Čo sa týka ostatných detí, uvidíme, ako to pôjde, ale taktiež by sa chceli zúčastňovať súťaží. Teší ma to, že už koncom tejto jarnej sezóny by si chceli vyskúšať fitnes súťaž.

Eva Bániková so svojou zverenkyňou Nicol Celerikovou.

 

V Žiline bol v detskom fitnes v minulosti len GTK, potom prevzal štafetu AGaF, ktorý stále pôsobí a z ktorého pätica štartovala na ME 2016... Bude tvoj klub úspešnejší a čo je tvojím dlhodobým cieľom v tomto smere?

Hmm, ťažko sa mi na túto otázku hľadá odpoveď, ale raz by som chcela, aby môj klub bol taký úspešný, ako sú všetky kluby na Slovensku. Deti, ktoré súťažia na MS alebo na ME, tam neštartujú za svoje kluby, ale za našu vlasť a federáciu SAKFST, sú ako jeden tím, jedna veľká rodina. Môj cieľ? Napredovať a naberať skúsenosti, predsa to bude niečo iné, niečo nové.

Plníš si sen, čo je skvelé, ale nie je to na úkor tvojej prípravy, nie je toho na teba veľa najmä z časového hľadiska?

Mam to dosť nabité, to áno, ale robím to, čo ma baví, som vo svojom prostredí. Tie deti ma robia šťastnou a čo viac treba človeku? Detská energia, to je taká moja terapia.

Poďme teraz k tvojej príprave. Rozpíš nám ako trénuješ, ako často máš silový tréning, kardio, regeneráciu.

Prezradím len to, že trénujem systémom 4+1 a regenerujem v noci poriadnym spánkom.

Si spokojná s tým, ako napreduješ? Ktorú svalovú partiu potrebuješ najviac zlepšiť?

S mojou trénerkou Baškou (Barbora Sečkárová-Bunčáková – pozn. red.) chceme, aby bolo vidieť nejaký progres. 'Makám', lebo chceme, aby moja forma bola o niečo lepšia. Uvidíme... Mojou najslabšou partiou sú jednoznačne nohy. Baška je moja práva ruka. Nedá sa ani opísať, ako som veľmi rada, že ju mám a že je súčasťou môjho života. A za to ďakujem mojej mamine, ktorá ju pred dvomi rokmi oslovila o pomoc. Baška mi bez problémov poradila a od toho dňa sa môj život zmenil. Ona nie je len trénerka, ona je aj moja opora, motivácia, radca a sudca zaroveň.

Ako si na tom so stravou?

Sacharidy čerpám z ryžových chlebíkov, ryže a zeleniny. Tukov sa radšej zbavujem, ako prijímam a zdrojom bielkovín sú mäso, ryby, bielka.

Aj ty si sa v prvom marcovom víkende zúčastnila reprezentačného sústredenia v Rajeckých Tepliciach, čo je v porovnaním s minulým obdobím novinka. Ako to hodnotíš?

Veľmi sa mi páčil ten predĺžený víkend – regenerácia, pokec s dievčatami a aj prednáška o dopingovej kontrole, som o niečo múdrejšia, bolo super.

Budeš mať novú voľnú zostavu?

Nechajte sa prekvapiť...

Na akých domácich súťažiach v jarnej sezóne 2017 chceš štartovať?

Zúčastním sa oboch slovenských šampionátov, ktoré budú zároveň nominačnými súťažami na ME v kategórii žien a juniorov. Čiže najskôr sa predstavím na Majstrovstvách Slovenska žien v Žiari nad Hronom (sobota 22. 4.) a potom na Majstrovstvách Slovenska juniorov v Starej Ľubovni (sobota 29. 4.).

Vrcholom jarnej časti 2017 budú Majstrovstvá Európy v Santa Susanne (3. - 8. 5.), kde by si mohla štartovať v ženskej i juniorskej kategórii. Bude tvojím cieľom zisk zlatého európskeho kovu, ktorý ti v tvojej medailovej zbierke chýba?

Bolo by krásne získať zlato, budem sa snažiť uspieť čo najlepšie, určite by som rada prišla domov s nejakým cenným kovom, ale konkurencia rastie, či už tu na Slovensku alebo inde, kvalitné súperky budú aj Rusky, Poľky... Mojím hlavným cieľom je nezaspať na vavrínoch a bojovať s plným nasadením, treba byť stále o krok vpred a napredovať.

Autor: Ľubomír Chochula