Magazín
Rozhovor s Ľubom Hečkom, členom VV a zástupcom pretekárov
dátum: 23.03.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Jedným z členov najužšieho vedenia SAKFST je Ľubomír Hečko, ktorý pôsobí vo Výkonnom výbore ako zástupca pretekárov pre kulturistiku a fitnes. V tejto funkcii je už niečo cez 100 dní, a preto sme ho oslovili s niekoľkými otázkami.

Ľubomír Hečko so svojou veľmi úspešnou zverenkyňou a niekoľkonásobnou majsterkou sveta vo fitnes Dominikou Multáňovou.

 

Ako hodnotíš obdobie po zmenách v SAKFST doteraz?

Chcem povedať, že v prvom rade sa snažíme robiť všetko možné pre pretekárov, čo koniec-koncov bolo vidieť aj na reprezentačných zrazoch (sústredeniach). Výkonným výborom schválení a poverení štátni reprezentační tréneri (pre mužov a juniorov Jozef Píry a asistent Roland Brosman, pre ženy a juniorky Pavol Korpáš a asistentka Barbara Machalová) sa snažia hovoriť s každým adeptom. V porovnaní s minulosťou je to pozitívna zmena, nerád by som zachádzal do podrobností, ale pretekári vedia, na čo narážam. Nás teší, že odozva pretekárov na nový štýl spolupráce, komunikácie a väčšej ústretovosti je kladná. Spomeniem aj to, že pre detský fitness sme nakúpili a už aj rozdali pomôcky na cvičenie terix. Ďalej, snažíme sa robiť viac súťaží, napríklad v tomto roku do kalendára pribudol Extrifitslovakia Cup v Michalovciach, pričom asociácia o dosť navýšila dotácie na preteky, čo je oproti minulým rokom posun vpred, a tak organizátori môžu byť spokojní. Okrem iného, viac sa staráme o silový trojboj, čo síce nie je moja parketa, ale som rád, že aj siloví trojbojári sú teraz spokojnejší, aj čo sa týka prideľovania finančných limitov atď. Nie sme organizácia jedného muža, snažíme sa o úplne iný prístup ako kedysi a kolektívne rozhodovať. Prezident SAKFST Boris Mlsna je tímový hráč, veci nerieši direktívne, nežije v skreslenej predstave že iba jeho názor je ten správny, ale vypočuje si aj názor druhých. S Borisom sa mi veľmi dobre spolupracuje. Rovnako kvitujem, že v Komisii kulturistiky a fitnes, ale aj v iných, sa demokraticky rozhoduje. Tým nechcem povedať, že za minulého VV bolo všetko zlé, preto ma mrzí, že niektorí ľudia z minulého vedenia odmietajú s nami spolupracovať, čo je na škodu veci...

Tvoj klub VTJ Technika Liptovský Mikuláš v spolupráci so spoločnosťou Extrifitslovakia pripravuje 1. ročník súťaže Extrifitslovakia Cup. Čo ťa viedlo k tomu angažovať sa v tomto smere?

Tieto preteky v Michalovciach boli plánované už dlhšie, pôvodne to mal s Extrifitslovakiou robiť iný klub, ktorý potom z toho vycúval a keďže som nechcel, aby to bolo zrušené, lebo pretekári s touto súťažou už počítali, rozhodli sme sa do toho vstúpiť po dohode so šéfom Extrifitslovakie Gabom Dobranským. S tým dátumom 8. 4. sa nič robiť nedalo, hala bola rezervovaná na tento termín, navyše iný voľný termín už nie je, lebo po našej súťaži bude Veľká noc a potom sú majstrovské súťaže (ženy 22. 4., muži 23. 4., juniori 29. 4.) a pohárovka Amix Patriot Cup vo Vranove n. T. (30. 4.). Len pripomínam, že Majstrovstvá Európy v Santa Susanne sa uskutočnia 3. - 8. 5. Myslím si, že na Extrifitslovakia Cupe bude dobrá úroveň, štartovať budú aj potenciálni reprezentanti a k dnešnému dňu (22. 3. – pozn. red.) sa prihlásilo už 72 pretekárov, pričom ešte čakáme prihlášky z niekoľkých klubov, ktoré doteraz tak neurobili. Osobne ma veľmi teší, že vo všetkých troch kategóriách v kulturistike mužov (do 80 kg, do 90 kg a nad 90 kg) máme prihlásených po 6 pretekárov a niektorí ďalší môžu tento počet ešte navýšiť. Náš oddiel bude participovať aj na Majstrovstvách Slovenska dorastencov v Liptovskom Hrádku (20. 5.), kde je hlavným organizátorom Filip Godzsák.

Za bývalého vedenia si pôsobil aj na pozícii štátneho reprezentačného trénera, ale potom ťa vymenili. Vieš dôvod?

Doteraz mi nikto nevysvetlil, prečo ma odstavili na vedľajšiu koľaj. Stalo sa to po ME 2013 v kulturistike mužov, keď sme z Moldavska priniesli niekoľko zlatých medailí. Ale napriek tomu som nikdy na slovenskú kulturistiku nezanevrel a vždy som jej chcel pomáhať. Mrzí ma aj to, že niektorí moji zverenci, ktorí mohli štartovať na ME 2016, sa do nominácie nedostali. Prečo? To tiež neviem. Napríklad vicemajster Slovenska Emil Chlebičan mohol pokojne reprezentovať Slovensko v klasickej kulturistike. Keď asociácia koncom roka 2014 vypísala výberové konanie na pozície štátnych reprezentačných trénerov, prihlásil som sa aj ja, ale vybrali niekoho iného. Vlastne to bolo celé také zvláštne až kuriózne, ale teraz už nemá cenu sa k tomu vracať.

Súčasný šéf asociácie Boris Mlsna pred časom povedal, že na každé veľké medzinárodné podujatie sa bude určovať šéf realizačného tímu. Kto ním bude na ME v Santa Susanne?

Vzhľadom na to, že podľa VV mám najväčšie skúsenosti, mal by som byť šéfom realizačného tímu na ME v Santa Susanne ja. V tom tíme budú štátny reprezentačný tréner mužov a juniorov Jozef Píry, jeho asistent Roland Brosman, ako aj Peter Kokoška, ďalej štátny reprezentačný tréner žien a junioriek Pavol Korpáš, jeho asistentka Barbara Machalová, ako aj Marianna Holbová a verím, že aj Dominika Multáňová, ktorá ako niekoľkonásobná majsterka sveta tiež má čo povedať fitneskám. Inak, Dominika jarnú sezónu vynecháva a bude sa pripravovať až na jeseň 2017. Podotýkam, že do Santa Susanny nepôjdeme na výlet, bude to služobná pracovná cesta a všetci tam budeme pracovať pre našich športovcov.

Kedy bude ďalší reprezentačný zraz?

Kedy, kde a v akom čase sa uskutoční najbližší reprezentačný zraz mužov, žien, juniorov, to upresníme v krátkej dobe.

Autor: Ľubomír Chochula