Magazín
Rozhovor so štátnym repre-trénerom Pavlom Korpášom
dátum: 16.03.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Prečítajte si rozhovor so štátnym reprezentačným trénerom žien a junioriek Pavlom Korpášom zhruba päť týždňov pred domácim vrcholom jarnej sezóny, ktorým budú majstrovstvá Slovenska.

 

 

 

 

 

 

Ako hodnotíš reprezentačné sústredenie fitnesiek, bodyfitnesiek a bikiny fitnesiek v Rajeckých Tepliciach, splnilo to, čo si od toho očakával?

Reprezentačný zraz bol rozdelený na dve časti. Prvá časť zrazu sa konala 24. - 26. 2. s účasťou fitnesiek a druhá časť zrazu bola o týždeň neskôr 3. - 5. 3., ktorého sa zúčastnili bodyfitnesky a bikiny fitnesky. Na programe zrazu bola v prvom rade kontrola formy, čo je to najdôležitejšie vzhľadom k tomu, že termín súťaží sa rýchlo blíži. Ďalej sa aktívne dievčatá venovali nácviku pózovania v skupinách, chôdzi na pódiu, učili sa sebaistému prejavu atď. Toto bolo pre pretekárky veľmi prospešné, keďže sa mohli medzi sebou porovnať a vidieť prednosti aj nedostatky. S pretekárkami veľmi aktívne pracovali trojnásobná majsterka sveta a Európy vo fitnes, medzinárodná rozhodkyňa Gabika Mlsnová a moja reprezentačná asistentka, trénerka a rozhodkyňa Barbora Machalová. Zvyšný čas pobytu aktívne venovali relaxu a regenerácií vo wellnes kúpeľoch a v saunovom svete. Reprezentačné sústredenie sa dievčatám veľmi páčilo, o čom svedčia aj uznania a pochvaly od samotných účastníčok.

V tomto období je ešte predčasné hovoriť, kto bude na pretekoch dobrý a kto nie, ale komu ty najviac veríš, aj na základe toho, čo si videl?

Na tvoju druhú otázku odpoviem veľmi jednoducho. Je predčasné o tom hovoriť, nemám a ani nikdy nebudem mať favoritku v žiadnej kategórii. Svojím spôsobom verím všetkým pretekárkam a myslím si, že všetky majú na to, aby siahli po medaile, závisí od každej z nich, čo tomuto športu obetuje, podriadi a ako tvrdo bude trénovať. Ktorej budem najviac veriť, to ti poviem až po ďalšom reprezentačnom zraze, po ktorom môžeme prebrať podrobnejšie konkrétne mená pretekárok v každej kategórii.

Po odchode úspešných pretekárok do PRO tábora (bodyfitneska Košecká, bikiny fitnesky Pleváková, Cakoci, Pohanková) sa otvorila možnosť pre ďalšie talenty, ktoré môžu zabojovať o miesto v reprezentácii...

Nepovedal by som, že ich odchodom sa otvorila možnosť pre ďalšie talenty. To nehrá rolu! Zabojovať o miesto v reprezentácií pre nové talenty otvorila predovšetkým zmena vo vedení asociácie. To je hlavne super motivácia, čo mi potvrdilo viacero pretekárok. Mnohé z nich sa v minulosti zúčastňovali zrazov a súťaží pod silným stresom a veľa z nich nechcelo už ďalej ani súťažiť.

Kedy sa uskutoční ďalšie sústredenie (zraz) a kto bude naň pozvaný?

Ďalší zraz bude 1. 4. v Trenčíne a pozvané budú pretekárky, ktoré sme vybrali na sústredení v Rajeckých Tepliciach z prítomných dievčat. To už bude taký najužší výber.

Prvé preteky na jar sa budú konať už 8. 4. v Michalovciach...

Tento dátum je pre reprezentantky určite nevhodný, pretože ich vrchol formy je plánovaný na oveľa dní neskôr. Majú sa sústrediť na majstrovstvá Slovenska, ktoré majú brať ako generálku pred majstrovstvami Európy už v najlepšej možnej forme. Dá sa povedať, že všetky už majú viacero súťaží za sebou a ani jedna nie je úplná začiatočníčka. Nechcem totiž zažiť nič podobné tomu, ako tu bolo doteraz, že v podobných súťažiach sa privierali oči a bodovo posúvali dievčatá v neprimeranej forme na najvyššie priečky len preto, že sú v reprezentačnom výbere. Jednak je to nefér od rozhodcov voči ostatným pretekárkam a aj hanba pre reprezentantky, pokiaľ vystúpia na pódium a nie sú v tip-top forme.

Majstrovstvá Slovenska žien sa uskutočnia 22. 4. v Žiari nad Hronom a budú to zároveň nominačné preteky na európsky šampionát. Každá pretekárka, ktorá sa chce nominovať na ME v Santa Susanne, musí štartovať na M-SR alebo sa v určitých konkrétnych prípadoch môže udeliť aj nejaká výnimka?

Na Majstrovstvách Slovenska 2017 v Žiari nad Hronom sa záujemkyne o reprezentáciu musia zúčastniť. Štartovať na slovenskom šampionáte treba brať ako povinnosť a podmienku pre štart na majstrovstvá Európy, ako aj ostatné medzinárodné súťaže (Arnold Classic Amateur, Olympia Amateur... atď). Výnimka môže byť udelená, ale je to veľmi nepravdepodobné.

Ako sa ti spolupracuje s Barbarou Machalovou?

S Barčou sa mi spolupracuje veľmi dobre, je veľmi šikovná, ochotná a má všetko pod kontrolou. Je to skúsená trénerka s dlhoročnou praxou. Myslím si, že je to najlepšia kombinácia pre 'repre', tréner + trénerka, spolu dokážeme riešiť s pretekárkami všetko potrebné a dôležité. Opäť spomeniem aj aktívnu spoluprácu s Gabikou Mlsnovou, prezidentom asociácie Borisom Mlsnom a členmi Nominačnej komisie (Peter Uríček, Peter Antal, Ľubo Hečko), ktorí boli tiež prítomní. Spolu tvoríme skvelý team.

Momentálne pôsobíš v pozícii štátneho reprezentačného trénera žien a junioriek vo fitnes. Budeš mať o túto funkciu záujem aj naďalej a prihlásil si sa do výborového konania?

Funkcia štátneho reprezentačného trénera žien a junioriek je pre mňa veľkou poctou. Kompetentní, ktorí ma vybrali do tejto funkcie, mi prejavili dôveru a rozhodne budem robiť všetko pre to, aby bola reprezentácia čo najúspešnejšia. Áno, mám záujem stáť na čele ženskej a juniorskej reprezentácie aj naďalej, do výberového konania sa prihlásim. V minulosti som sa už raz prihlásil, prejavil som záujem, takže si to vlastne zopakujem. Som v radoch asociácie, keď to tak v skratke zhrniem, už od roku 1990, keď som začal v klube Strojár Nitra u Štefana Petríka a neskôr som prešiel do oddielu Fortuna Trnava, kde už v roku 1993 pod vedením Petra Uríčka a Ervína Špajdela som sa stal dorastenecký majster Slovenska. Odvtedy sa venujem veľmi aktívne kulturistike a neskôr pribudlo aj bikiny fitness, ktoré som riešil ako tréner ešte v časoch, keď tu o tom vedel len málokto, dokonca o kategórii bikiny fitness absolútne nič netušili ani naše súčasné hviezdy bikiny fitness. Založil som dva kluby a z medzinárodných súťaží si moje zverenkyne priniesli pre Slovensko celkom peknú kôpku zlatých medailí. Spomeniem najúspešnejšiu bikiny fitnesku Nikol Weiterovú, ktorá svojho času vyhrala všetko, čo sa dalo...

Autor: Ľubomír Chochula