Magazín
Tabačiar: „Účasť na Mr. Olympia je dlhodobý cieľ, debut na Chicago PRO“
dátum: 09.03.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Žilinský kulturista Tomáš Tabačiar (člen Extrifit Teamu a Gorilla Wear Teamu) sa vlani s amatérskou kariérou rozlúčil výbornými výsledkami – absolútny majster Slovenska, 3. miesto na majstrovstvách Európy, 1. miesto Diamond Cup Žilina, 2. miesto Arnold Classic Europe Barcelona, 2. miesto EVLS Prague, 1. miesto Diamond Cup Atény. Keďže začiatkom roku 2017 prestúpil k profíkom, nedávny seminár s fanúšikmi v MM Fitness v Banskej Bystrici už absolvoval ako pretekár, ktorý sa chce čo najlepšie pripraviť na súťaže profesionálov v kategórii kulturistika do 212 libier.

Na akých pretekoch absolvuješ svoj PRO debut?

Konzultoval som to so svojím trénerom Jožkom Pírym a dohodli sme sa, že debutovať medzi profíkmi budem na súťaži Chicago PRO (30. 6. a 1. 7.). Vôbec som nekalkuloval, ale skôr som bral do úvahy, aký časový odstup budem mať na prípravu. Z tohto dôvodu som sa rozhodol neštartoval na New York PRO (17. - 20. 3.), hoci zvažoval som aj túto alternatívu, ale táto súťaž sa pre mňa koná príliš skoro a nestihol by som sa tak kvalitne pripraviť. Dátum konania súťaže v Chicagu mi vyhovuje.

V akej fáze prípravy sa momentálne nachádzaš?

Ešte dva týždne chcem byť v objemovke a potom prejdem do tvrdej diéty s cieľom pripraviť sa čo najlepšie, ísť na maximum možného, aby som sa na svojej prvej PRO súťaži prezentoval v čo najlepšej forme. Momentálne trénujem 5x týždenne, 3+1, 2+1, je to klasický objemový tréning s ťažkými váhami a nízkym počtom opakovaní, prijímam viac kalórii, ale samozrejme, že zo zdravej stravy. Od 1. januára 2017 je môj denný príjem sacharidov 5 g na 1 kg telesnej váhy a denný príjem bielkovín 2 g na 1 kg telesnej váhy. Sacharidy čerpám z vločiek, ryže, zemiakov, ovocia, zdrojom bielkovín sú losos, hovädzina, vajíčka a ešte stále môžem aj cottage či tvaroh. Objemovku som nerobil minimálne tri roky, je to zmena pre moje telo a uvidím, aký progres nastane. Momentálne mám najvyššiu váhu, akú som kedy mal, vážim 107 kg a urobím všetko pre to, aby som v kategórii do 212 libier mal dosť svalovej hmoty a na súťažnom pódiu sa nestrácal. Čiže všetko smerujem k tomu, aby kvalita postavy a svalov bola čo najlepšia. V diéte upravím stravu, sacharidy znížim z 5 g na 3 g / 1 kg telesnej váhy a bielkoviny zvýšim z 2 g na 3 g / 1 kg telesnej váhy, pričom do tréningového procesu zaradím aj kardio.

Prezraď nejaké svoje aktuálne silové výkony...

Nie sú to žiadne zázraky, nie som silový trojbojár, ale dobre – takže: Momentálne drepujem s 250 kg v sériách 8-10 opakovaní. Samozrejme, nie sú to hlboké trojbojárske alebo vzpieračské drepy, ale sú to drepy, ktoré vyhovujú mojej kostre a pri ktorých cítim maximálne kvadricepsy. Ďalej, s päťdesiatkami jednoručkami robím cvik na prsia 20 opakovaní, ale zvládol by som asi aj viac, keby v našom fitku boli jednoručky s vyššou váhou. Na sociálnu sieť som pridal video, kde som benčoval s 200 kg 4 opakovania... Ale nejde ani tak o tie váhy, skôr je dôležitý stimul pre ten sval a myslím si, že na objeme a tvrdosti svalov by sa to mohlo podpísať.

Čo potrebuješ zlepšiť?

Chcem mať vyrovnaný celý komplex postavy, nakoľko som typ kulturistu, ktorý sa zameriava na symetriu a tvrdosť. Keď sa mi podarí urobiť správny objem a budem maximálne tvrdý a vyrysovaný, potom môžem dosiahnuť nejaký dobrý výsledok. Uvidím, ako budem vyzerať, keď sa postavím na pódium medzi profesionálov, čo zistím na súťaži v Chicagu. Veľmi ma zaujíma, či to bude stačiť alebo budem musieť prerobiť celú prípravu a zamerať sa na nejaké slabšie miesta.

Viem, že si s Andrejom Mozolánim, ktorý sa vlani prebojoval na Mr. Olympia do 212 libier, dobrý kamarát, ale ak by ste obaja štartovali na tej istej súťaži, bol by to jeden z tvojich súperov, čo ty na to?

Rád by som sa porovnal aj na stage s takým skúseným borcom, ako je Andrej...

Aké ciele si dávaš v PRO tábore?

Mojou výhodou je, že mám 31 rokov a mohol by som ešte dajme-tomu 10 rokov súťažiť, čo však neznamená, že by som nemal ambície už teraz. Určite nechcem byť medzi profíkmi len do počtu, naopak, túžim dosiahnuť nejaké dobré výsledky už v roku 2017. Hlavne sa odprezentovať v čo najväčšej kvalite, byť lepšie pripravený ako minulý rok na Diamond Cupe v Grécku, kde som mal životnú formu. Keď sa mi to podarí, budem spokojný. Pochopiteľne, v budúcnosti by som sa rád postavil na stage Mr. Olympia...

Autor: Ľubomír Chochula