Magazín
Prečo je Andrej Mozoláni zaslúžene Najlepším športovcom Žiliny 2016!
dátum: 08.03.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Každá anketa má svoje limity, aj tá o najlepšieho športovca. Porovnávať rôzne športy, z ktorých sa niektoré líšia ako noc a deň, je diskutabilné. Niektorý šport je populárny, iný je menej medializovaný, určitý rozdiel je aj v tom, či ide o jednotlivca z kolektívneho športu alebo individuálneho. Niekedy je zložité určiť správne poradie, bez ohľadu na to, či hlasujú novinári alebo na tento účel vytvorená komisia zo športových odborníkov. V utorok 7. marca 2017 sa víťazom ankety Najlepší športovec mesta Žilina za rok 2016 stal ANDREJ MOZOLÁNI. Zaslúžene!

Som rád, že komisia rozhodla tak ako rozhodla a prejavila rešpekt aj k takému náročnému športu, akým je kulturistika. Ak kulturista porazí futbalistu, môže to u niekoho vyvolávať otázky, ale ten, kto je znalý problematike a neorientuje sa len na najmasovejšie športy, chápe, že možné to je, ak sú na to argumenty a výsledky. Ako poznám lídra MŠK Žilina Viktora Pečovského (neobhájil 1. miesto), ktorý vlani úspešne reprezentoval Slovensko na Majstrovstvách Európy vo futbale vo Francúzsku, určite sa na nikoho nebude hnevať, že tentoraz obsadil v ankete až 3. miesto a predstihol ho nielen aktuálny víťaz, ale aj majsterka sveta vo fitness žien a junioriek Eva Bániková (2. miesto v ankete).

ANDREJ MOZOLÁNI zažil neskutočný rok 2016. Tento bývalý majster sveta v kulturistike (2005) a dvojnásobný majster Európy (2004 a 2006) v amatérskej kategórii sa vlani vrátil na súťažné pódium po desaťročnej pauze. A bol to návrat s veľkou pompou, pričom svoj comeback absolvoval už ako profesionál v kategórii kulturistika do 212 libier. Hneď pri svojom PRO debute na Aljaške získal cennú bronzovú medailu, o týždeň neskôr si bronzové umiestnenie zopakoval na pretekoch v Dallase a potom získal striebornú medailu v Charlotte. Tri súťaže, tri medaily a vybojovaná účasť na legendami opradenej najprestížnejšej profesionálnej súťaži v kulturistike na svete na Mr. Olympia 2016 v Las Vegas. Do mesta hriechu a zábavy sa neprišiel baviť, ale súťažiť a merať si sily s najlepšími profíkmi tejto planéty. Chcem podotknúť, že na Mr. Olympia nemôže štartovať hocikto, dovolené je to len víťazom profesionálnych súťaží a najlepšej päťke z kvalifikačného rebríčka.

ANDREJ MOZOLÁNI to dokázal, postavil sa na jeden stage s profesionálnou kulturistickou elitou, čo samé o sebe je veľký úspech.

Na taký level sa nedostal len tak lusknutím prstov, lebo v kulturistike nič nedostanete na zlatej tácke, všetko si treba krvopotne vydrieť, v tomto silovom športe nie je nič náhodné, všetko do seba zapadá, tréning, strava, disciplína a trvá to veľa rokov, kým si kulturista vypracujete takú postavu.

ANDREJ MOZOLÁNI je po prvý raz laureátom tejto ceny – v časoch jeho amatérskej kariéry sa táto anketa nerobila, – a možno nie naposledy, lebo znovu sa zapojil do prípravy s cieľom dosiahnuť v roku 2017 ešte lepšie výsledky ako vlani.

Všetci fanúšikovia kulturistiky mu budú držať palce, aby si znovu vybojoval účasť na Mr. Olympia (najlepšie triumfom na nejakej PRO súťaži) a aby znovu príkladne reprezentoval Slovensko i Žilinu...

Autor: Ľubomír Chochula