Magazín
Pozvánka: Majstrovstvá SR 2017 v dvíhaní klady
dátum: 08.03.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Iné športy
Slovenská asociácia silných mužov pripravuje v roku 2017 viacero noviniek. Tou prvou z nich sú majstrovstvá Slovenska v dvíhaní klady nad hlavu. Tento šampionát sa odohrá už 11. marca, v sobotu, v priestoroch obchodného centra Eurovea v Bratislave.

Dvíhanie klady je disciplína, ktorá preveruje silu pliec a tricepsov. Ide o oceľový valec, ktorý siláci dvíhajú zo zeme nad hlavu do vystretých rúk. Svetový rekord v dvíhaní klady drží Litovec Zydrunas Savickas s výkonom neuveriteľných 228 kilogramov! Na Slovensku patrí medzi najlepších "tlakárov" František Piros, ktorého výkon v danej disciplíne je 190 kilogramov. Patrí medzi hlavného adepta na víťazstvo v kategórii OPEN.

Pretek slúži profesionálom tak i amatérom alebo i nováčikom. Slovenská asociácia silných mužov, ktorá pretek organizuje spoločne s obchodným centrom Eurovea, otvorí kategórie do 90 kilogramov, do 105 kilogramov a OPEN kategória. Váženie pretekárov bude prebiehať od 11:00 v Eurovei, samotný pretek začína o 13:00. 

V kategórii do 90 kilogramov nemôže mať pretekár váhu prevyšujúcu spomínaných 90 kilogramov, ak náhodou bude mať viac, je šanca to "zhodiť" počas dvoch hodín, nakoľko váženie začína o 11:00 a bude do 12:50. Počiatočná váha náčinia pre túto skupinu bude 90 kilogramov, čo je pre pretekárov známa "červená" klada. Zatiaľ príhlásení pretekári sú: Stanislav ŠtefíkTomáš JurkovičMichal Póša, Lukáš Glenda a Martin Lovíšek.

Borci do 105 kilogramov majú rovnaké váhové podmienky ako 90kári, počiatočná váha oceľovej klady pre danú kategóriu bude 110 kilogramov. Pokusy sa budú predvádzať na rovnakej - červenej - klade naloženej kotúčmi. Prihlásení pretekári sú: Tomáš Piros, Pavol Horňák, Dalibor Kočiš, Peter Supák, Mário Fuska, Martin Šulej a Elemír Bartoš. Vyzerá to na najlepšie obsadenú skupinu pretekárov a bude zaujímavé sledovať, kto vybojuje titul majstra Slovenska!

Kategóriu open budú tvoriť siláci s váhou od 106 kilogramov a viac. Silácke kúsky budú robiť so "šedou" kladou, ktorej základ je 130 kilogramov. Na regulárnosť pokusov bude dohliadať medzinárodný rozhodca, Pavol Guga. Moderovať bude samozrejme viceprezident SASIM, Milan Gabrhel. Pretekári prihlásení do OPEN kategórie sú zatiaľ: František Piros, Milan Šuľan a Tomáš Sidó. 

Uvidíme, koľko ešte pribudne mien. Doteraz to vyzerá na najsilnejší pretek v kategórií do 105 kilogramov. Určite sa ale máme na čo tešiť aj v iných kategóriách!

Každý silák bude mať tri pokusy pre zdvih, pričom váhy nahlási pred začatím podujatia. Pozmeniť váhy môže po prvom pokuse. Ak sa náhodou stane, že v niektorej zo skupín sa nájde viacero pretekárov, ktorí dvihnú rovnakú váhu v treťom zdvihu, bude rozhodovať aktuálna váha pretekára. 

Príďte povzbudiť silákov ku skvelým výkonom, pozrieť si novinku v podujatiach Slovenskej asociácie silných mužov a hlavne užiť si športový zážitok! Tešíme sa na Vás už v sobotu v nákupnom centre Eurovea v Bratislave od 13-tej hodiny!

Autor: Pavol Guga, generálny manažér SASIM