Magazín
Interview s Tabačiarom po viedenskom triumfe
dátum: 10.10.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Slovenský reprezentant Tomáš Tabačiar iba nedávno prestúpil z klasickej kulturistiky do kulturistiky a už aj zaznamenal prvý úspech v novej pozícii. Na víkendovej medzinárodnej súťaži IFBB Austria Cup, ktorá sa uskutočnila 28. septembra vo Viedni, nielenže vyhral svoju kategóriu do 95 kg, ale stal sa aj absolútnym víťazom. Po návrate domov do Žiliny sme tohto pretekára oslovili.

Prvý štart medzi kulturistami a hneď víťazstvo. Čo k tomu poviete?
Moja víťazná premiéra ma samozrejme veľmi potešila. Išiel som do niečoho nového, viac-menej na skusy, nevedel som si predstaviť, ako budem medzi "váhovkarmi" vyzerať. Oplatilo sa. V mojej kategórii bolo 12 pretekárov. Nikoho som nepoznal, medzi váhovými kulturistami som predsa len nováčikom. Vo finále som mal súperov z Rakúska, Nemecka, Chorvátska, Slovinska. Nehovorím, že by to bola nejaká prestížna súťaž so špičkovou konkurenciou, ale porazil som všetkých konkurentov, a tak som spokojný.

Štartovali ste v deväťdesiatpäťke. Do nižšej ste sa nezmestili?
Pôvodne som chcel súťažiť v kategórii do 85 kg. Myslel som si, že to do začiatku pretekov stiahnem, ale váha sa mi zastavila na 88 kg. Deň pred súťažou som volal s prezidentom našej asociácie, či tie tri kilogramy mám ešte sťahovať, alebo povedal mi, že už nie. Že si mám zasúťažiť, mám to brať ako tréning, resp. skúšobnú súťaž, kde si vyskúšam pózovanie a iné veci. Ukázalo sa, že to bolo dobré rozhodnutie, lebo s tými 88 kg som mal veľmi dobrú formu. Dokonca v absolutke som zdolal víťaza najťažšej kategórie (nad 95 kg). Čech Paseka bol dosť ťažký, ani neviem koľko vážil, ale potvrdilo sa, že nie vždy je to o veľkosti, tentoraz rozhodovala kvalita. Som spokojný s výsledkom i s rozhodovaním.  

Aká bola organizácia pretekov?
Nech sa nikto neurazí, ale na tak nepripravenej súťaži som vo svojej kariére ešte neštartoval. Bolo to chaotické, zle zorganizované, zdĺhavé. Po tejto stránke je čo kritizovať, ale samotná súťaž bola pekná. K plusom patrí veľký divácky záujem. Neviem to porovnať s minulými rokmi, súťažil som tu prvý raz, ale počul som, že vlani tieto preteky videla len desatina počtu divákov ako teraz.

Najbližší program...
V sobotu 5. októbra sa chcem zúčastniť medzinárodných pretekov v Opave. Rád by som obsadil kategóriu do 90 kg. Uvidím, aký výsledok dosiahnem, ale pokúsim sa umiestniť čo najlepšie. Potom 26. októbra absolvujem nominačnú súťaž Tatranský pohár v Poprade, na ktorej bude mojím cieľom kvalifikovať sa na IFBB majstrovstvá sveta do Maroka (4. – 8. novembra).

Ak sa nominujete, v akej kategórii sa chcete na MS predstaviť?
Radšej by som štartoval v osemdesiatpäťke, ale treba to zvážiť aj spolu s reprezentačnými trénermi a vedením SAKFST, či by nebola vhodnejšia deväťdesiatka. Na Tatranskom pohári ma uvidia a podľa toho sa rozhodne, čo bude pre mňa lepšia.

Menili ste niečo v tréningu?
Ostávam pri svojom štandarde a každý deň mám dve fázy. Keďže v sobotu absolvujem súťaž v Opave, budem trénovať do piatku a stravu si upravím tiež podľa toho. Pôjdem len na bielkovinách, nebudem prijímať žiadne tuky a sacharidy, aby tých detailov na mne bolo vidieť čo najviac. Opakujem, chcem presvedčiť trénerov, že môžu so mnou počítať na MS a urobím pre to maximum. Som rád, že zdravotne som zatiaľ v poriadku. Dúfam, že to tak bude aj naďalej.

Ľubomír Chochula

Foto: archív TT

Súvisiace články

Tabačiar absolútnym víťazom Austria Cupu

Tabačiarov tréning v Mozolani Trainings

Tabačiar pravdepodobne prejde do kulturistiky

Reprezentačný zraz kulturistov v Trenčíne

Klasik Tabačiar trénuje najradšej ruky