Magazín
Rozhovor s prezidentom SAKFST Borisom Mlsnom po návšteve u Santonju
dátum: 03.03.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Súčasný prezident SAKFST Boris Mlsna pred pár dňami navštívil spolu so svojou manželkou Gabikou, ktorá je bývalou trojnásobnou majsterkou sveta vo fitnes, sídlo IFBB v Madride, kde ich prijal prezident IFBB Rafael Santonja.

Čo bolo cieľom návštevy? O čom ste rokovali?

Pánovi prezidentovi IFBB Rafaelovi Santonjovi sme predstavili naše plány, hovorili sme o tom, ako fungujeme, čo chce nové vedenie SAKFST dosiahnuť. Pán Santonja nás veľmi milo privítal a venoval sa nám dva dni, až kým nemusel odletieť do Medellínu v Kolumbii na Olympia Amateur. Samozrejme, hovorili sme aj o fitnes detí a v tejto súvislosti som si neodpustil poznámku, ako som bol sklamaný z toho, že na Majstrovstvách Európy v detskom fitnes v Budapešti (október 2016) nebol prítomný žiadny delegát IFBB ani EBFF. Prezident IFBB to akceptoval a prisľúbil, že sa bude snažiť o to, aby sa to v budúcnosti nestalo, pričom práve Gabika by mohla byť jedným z delegátov už na Majstrovstvách sveta 2017 vo fitnes detí v Srbsku. Gabika rozprávala aj o tom, aké zmeny chceme urobiť nielen v tejto kategórii, ale aj vo fitnes celkovo na Slovensku. Našou ambíciou je to aplikovať aj do medzinárodných svetových pravidiel. U pána Santonju našla táto iniciatíva veľké pochopenie a teší nás, že chce dostať fitnes na vyššiu úroveň. Prezidenta IFBB som ešte požiadal o poverenie organizovať Majstrovstvá sveta vo fitnes detí v júni 2018 na Slovensku, ktoré nám bolo odovzdané. Tento šampionát sa pravdepodobne uskutoční v tradičnom júnovom termíne. Je to čerstvá informácia, zatiaľ sme sa nezamýšľali nad tým, v ktorom meste na Slovensku sa to bude konať, ale z hľadiska logistiky, prístupu k letisku a pod. je najlepším kandidátom Bratislava. Dúfam, že sa nám podarí na toto podujatie pritiahnuť pretekárov aj zo vzdialenejších krajín, napríklad z Mexika, s ktorým máme dobré vzťahy.

Slovensko je v IFBB váženým, úspešným a rešpektovaným členom. A taký by sa mohol uchádzať aj o organizovanie MS žien či mužov. Má SAKFST aj takúto ambíciu?

Určite takú ambíciu máme, ale treba na to ísť postupne. V roku 2018 budeme organizovať MS vo fitnes detí a pravdepodobne usporiadame aj ME v tlaku na lavičke. V máji 2017 na európskom kongrese v rámci ME v Santa Susanne a potom v novembri 2017 na svetovom kongrese v rámci MS v Benidorme bude priestor na to, aby sme zistili, aké sú možnosti organizovania najvýznamnejších športových podujatí v kulturistike a fitnes. Keďže dejisko európskeho šampionátu v Santa Susanne (muži, ženy, juniori, masters) sa tak skoro zrejme nezmení, do úvahy pripadajú napríklad majstrovstvá sveta vo fitnes a kulturistike žien.

Na stránke sakst.sk je zverejnená štátna dotácia na rok 2017 vo výške 521 051 €, ktorá je historicky najvyššia pre asociáciu. Čo to znamená pre najbližšiu budúcnosť kulturistiky a fitnes a ako to pocítia reprezentanti, prípadne organizátori súťaži a pod.?

Zo štátneho rozpočtu prostredníctvom rozpočtu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky je vyčlenených pre kulturistiku a fitnes 419 458 €, pre silové športy 53 593 € a pre SAKFST TOP Team, ktorý vyberalo ministerstvo na základe dosiahnutých medailových umiestnení na majstrovstvách sveta za uplynulé roky (Denisa Hargašová, Dominika Multáňová, Elena Masaryková, Eva Bániková, Ivana Horná a Timea Trajteľová) má prísť tento rok na účet 48 000 € (na prípravu vybraných pretekárov počas tohto roka). Čo sa týka ďalších reprezentantov, chceme dať šancu každému, kto bude mať na to, aby mohol reprezentovať Slovensko. Napríklad, keď budú dvaja až traja v jednej kategórii na zodpovedajúcej úrovni, už sa nestane, že zoberieme na 'Európu' či 'svet' iba jedného a dvaja zostanú doma. Ak budú mať adekvátnu výkonnosť, nominujeme všetkých troch. Tiež rozbiehame systém reprezentačných sústredení a to prvé sa koná v Rajeckých Tepliciach. Krátke sústredenia budeme organizovať aspoň raz mesačne, ak nám to termíny súťaží umožnia. Samozrejme, čím bližšie k súťažiam, tým sa okruh adeptov na reprezentáciu bude zužovať, ale aj ten, kto vypadne z toho zoznamu, bude mať v prípade dobrej formy šancu na návrat do reprezentačného kádra smerom na jesenný 'svet'. No a v neposlednom rade sa budeme snažiť o to, aby organizátori súťaží na Slovensku dostali z asociácie vyšší príspevok na to, aby mohli urobiť preteky na lepšej úrovni.

Kritéria pre zisk PRO karty sú stále diskutovanou témou, najmä čo sa týka úhrady transferového poplatku v sume 3000 €.

Keby sme trvali na požiadavke, že kulturista musí mať minimálne 14 súperov a vyhrať ME alebo MS, ale nemusí zaplatiť ani jedno euro, žiadny kulturista by sa k profíkom nedostal. Ten poplatok je napríklad nižší ako v Poľsku, kde činí 5000 €. Kritéria sú dané, musia to byť seniorské úspechy, preto nás prekvapilo, koľko juniorov a junioriek sa nás pýtalo, či by mohli prestúpiť. Dokonca jeden 19-ročný pretekár, ktorý súťaží 3 roky, chce ísť do PRO ligy, s čím sa výkonný výbor nestotožnil. Každú žiadosť o PRO kartu budeme ale posudzovať individuálne...

Autor: Ľubomír Chochula