Magazín
Slovenské želiezka v detskom fitness pred ME
dátum: 30.09.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Výkonný výbor Slovenskej asociácie kulturistiky fitness a silového trojboja určil po nominačnej súťaži v Starej Ľubovni nomináciu na IFBB majstrovstvá Európy v detskom fitness, ktoré sa uskutočnia 4. až 6. októbra v Budapešti.

Na snímke vľavo je Vanessa Lisziová, v strede je Tatiana Kožuchová.

Dôveru reprezentovať svoju vlasť dostali v kategórii dievčatá 8 a 9 rokov: Nelli Novodomská a Katarína Blašková, v kategórii 10 a 11 rokov: Sára Dydi a Nasťa Vrábelová, v kategórii 12 a 13 rokov: Mária Polerecká, Kristína Juricová a Anna Hepnerová, v kategórii 14 a 15 rokov: Tatiana Kožuchová a Vanessa Lisziová, v kategórii chlapci do 12 rokov: Denis Ambruš. Reprezentačnou trénerkou a predsedníčkou fitness detí v jednej osobe je Anna Mozoláni.

 

Latka je postavená vysoko. Slovensko na IFBB majstrovstvách sveta v Novom Sade, ktoré sa konali 15. až 17. júna 2013, získalo tri cenné kovy. Svetový titul si vybojovala Nelli Novodomská, na druhom mieste skončili Sára Dydi a Denis Ambruš. Prezident SAKFST Milan Čížek očakáva, že slovenská výprava sa z metropoly Maďarska nevráti domov bez medaily. "Teší nás, že deti majú dobré výsledky. Pred ME sme vybrali niekoľko Top talentov, ktoré absolvovali sústredenie v Žiline a to by im malo pomôcť. Verím, že sa všetci v Budapešti predvedú v dobrom svetle a ukážu pekné voľné zostavy. Uvidíme, ako to dopadne, ale myslím si, že dobre," verí Milan Čížek.

Na spomínanom tréningovom kempe v Žiline (bol 13. až 15. septembra) nám jeho účastníci povedali okrem iného aj toto:

Nelli Novodomská (na MS 2013 - zlato): "Z môjho tohtoročného titulu majsterky sveta mali radosť všetci v mojej rodine i v škole a zo zlata som sa veľmi tešila aj ja. Na ME 2013 by som chcela tiež zvíťaziť, vlani sa mi na "Európe" podarilo vyhrať. Tento šport ma baví a chcem sa mu venovať dovtedy, pokiaľ sa bude dať."

Katarína Blašková (na MS 2013 - 5. miesto): "Fitness robím od svojich piatich rokov. Na "Európe" chcem skončiť lepšie ako "svete" a dúfam, že sa mi to podarí."

Sára Dydi (na MS 2013 - striebro): "Venujem sa gymnastike i fitness, ale viac gymnastike, lebo ma baví skákať a pracovať so svojím telom. Striebro na svetovom šampionáte ma veľmi potešilo. Fitness trénujem len pred súťažou a gymnastike sa venujem každý deň okrem víkendu. Na ME chcem minimálne zopakovať výsledok z MS."

Nasťa Vrábelová (na MS 2013 - 11. miesto): "Fitness mám rada, venujem sa mu dva roky. Mojím cieľom je na ME skončiť do 3. miesta."

Mária Polerecká (na MS 2013 - 11. miesto): "Už len účasť na svetovom šampionáte bol pre mňa veľký úspech. Na druhej strane, keď už som tam bola, túžila som po lepšom umiestnení. O to väčšiu motiváciu mám teraz, aby som sa na ME pokúsila skončiť vyššie."

Kristína Juricová (na MS 2013 - 9. miesto): "S umiestnením na MS som spokojná, ale na ME by som chcela byť vyššie. Tomuto športu sa venujem šesť rokov a vybrala som si ho preto, lebo sa mi páčil viac ako tanec, na ktorý som chodila predtým."   

Anna Hepnerová (na MS 2013 neštartovala): "Fitness robím šiesty rok. Najviac si zatiaľ cením 4. miesto na MS 2010 v Bratislave v kategórii 8-9 rokov. Štartu na MS som podriadila všetko."

Tatiana Kožuchová (na MS 2013 - 5. miesto): "Tomuto športu sa venujem už siedmy rok. Piate miesto na MS bolo pre mňa do istej miery sklamaním, ale nič sa už nedá robiť, idem ďalej a na ME sa pokúsim o lepší výsledok. Vlani som v kategórii 12-13 rokov na európskom šampionáte zvíťazila. Pre úspech urobím maximum. V lete sme sa rozhodli pre zmenu. Potrebovala som nový impulz. Zintenzívnili sme tréning, viac som robila na zostave s novou trénerkou. Predtým som chodila na tréningy s menšími deťmi a tam sa venovali mladším babám, ktoré nemali až také dôležité súťaže, takisto ako nám starším. Teraz to bolo iné, každej babe sa trénerka venovala tak, ako potrebovala. Vo fitness by som chcela pokračovať aj v budúcnosti, ale nebránim sa ani iným možnostiam. Neviem, čo sa môže stať, uvidíme, ako sa to ďalej vyvinie a podľa toho sa budem rozhodovať."

Vanessa Lisziová (na MS 2013 - 8. miesto): "Už osem rokov som vo fitness. Moja mama kedysi robila športovú gymnastiku, lenže v Nitre nebola takáto možnosť, hľadali sme všade a nakoniec sme sa rozhodli pre fitness. Na MS som chcela skončil lepšie, ale konkurencia bola dosť veľká, a tak to nevyšlo. V doterajšej kariére si najviac vážim titul majsterky sveta v roku 2010 v Bratislave. Na ME vydám zo seba všetko, aby to dopadlo čo najlepšie."

Denis Ambruš (na MS 2013 - striebro): "Fitness robím dva roky, ale venujem sa aj športovému aerobiku. Chcem vyhrať ME, ale neviem, ako to dopadne. V budúcnosti by som bol rád fitness trénerom alebo niečo také."

Text a foto: Ľubomír Chochula