Magazín
Andrej Varga získal PRO kartu, bude súťažiť v kat. classic physique
dátum: 03.02.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Andrej Varga dostal do VV SAKFST na základe svojej žiadosti takisto súhlas na prestup do PRO divízie. Porozprávali sme sa s ním o tom, čo na to hovorí a aké má najbližšie plány.

Prečo si sa rozhodol požiadať o PRO kartu?

Svoju prvú súťaž som absolvoval v roku 2008, ale vtedy ešte len tak pre radosť, potom som sa do toho viac dostal, prišli aj úspechy, ale nikdy som nemal v pláne stať sa profíkom. Lenže v klasickej kulturistike som ako amatér dosiahol všetko, čo sa dalo, a tak už bol čas sa posunúť ďalej. Som majster sveta, majster Európy, vyhral som Arnold Classic Europe i EVLS Prague, získal som striebornú medailu na Európskych hrách, zvíťazil som na pohárových pretekoch doma, v Európe i vo svete.

Prečo práve kategória classic physique?

V klasickej kulturistike som sa už nemal kam posunúť, navyše vždy sa bolo treba vtesnať do hmotnostného limitu (78-79 kg) mojej kategórie do 175 cm, vďaka čomu to už nebolo také, ako to malo byť, lebo keď sa potrebuješ niekde vtesnať a potom, keď odvodníš a máš nacukriť, tak koľkokrát to bolo na prvej súťaži dobré, na druhej už menej a na tretej si už bol ako dokrčený alobal. Mojou novou výzvou je kategória classic physique, v ktorej podľa nových kritérií môžem mať 88 kg, čo je o 10 kg svalov viac, ako som mohol mať na svoju výšku v klasickej kulturistike. O prestupe do amatérskej športovej kulturistiky som neuvažoval, keďže po zmene pravidiel vypadli odtiaľ niektoré kategórie a pri mojej výške 175 cm by som potreboval súťažiť v kategórii do 100 kg, nakoľko v kategórii do 90 kg sú maličkí a veľmi svalnatí borci, ktorých skôr preskočíš ako obídeš. Pri nich by som vyzeral moc subtílne. Vzhľadom na moju koncepciu postavy je pre mňa vyhovujúca kategória classic physique (hodnotia sa tam aj nohy, nesúťaží sa v šortkách, ale v plavkách, resp. boxerkách a je tam aj voľná zostava), v ktorej súťažia zatiaľ iba profesionáli, preto bolo treba požiadať o PRO kartu.

Kedy plánuješ svoj profesionálny debut na nejakej súťaži?

V prvom rade potrebujem nabrať svalovú hmotu. Aj predtým som v príprave naberal svalovú hmotu, ale potom, aby som sa zmestil do hmotnostného limitu, musel som zhadzovať aj zo svalov. Viac-menej som sa trápil, išiel som na rybách, znižoval som príjem sacharidov a robil som veľa kardia. V kategórii classic physique je oveľa väčší priestor, čo sa týka rozvoja svalovej hmoty. Táto klasika sa uberá tým smerom, že sa berie skôr dôraz na estetiku, na široké ramená a úzky pás, na symetriu, čo mi vyhovuje. Tento rok určite nebudem štartovať na žiadnej súťaži, lebo ako som spomínal, potrebujem nabrať svalovú hmotu, svalovinu treba skvalitniť, zhustiť, takže to nejakú chvíľu potrvá.

V strave sa teraz nemusíš krotiť...

To áno, lenže poznáš to, keď si v diéte, zjedol by si aj koňa, ale keď máš naberať, tak ti zasa nechutí, ale snažím sa robiť také jedlá, aby to bolo chutné. Určite musím zvýšiť príjem sacharidov a dávam si už aj tuky v podobe orechov, pričom ľúbim aj mandľové či arašidové maslo. Väčšinou sú to jedlá bohaté na tuky a sacharidy, bielkoviny si nepočítam, nikdy som to nerobil. Teraz to mám voľnejšie, trochu si oddýchnem, ale cvičím stále. Uvidím, ako to bude v konečnom dôsledku vyzerať, koľko svaloviny sa mi podarí nabrať, ale verím, že to bude dobré.

Autor: Ľubomír Chochula