Magazín
Olívia Pohanková: „Stáť na pódiu s najlepšími je veľká výzva“
dátum: 17.01.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Úradujúca vicemajsterka sveta v bikiny fitness Olívia Pohanková si vlani absolútnym prvenstvom na prestížnej súťaži Arnold Classic Europe v Barcelone vybojovala PRO kartu. Nakoniec toto právo využila, podala si žiadosť a dostala súhlas na prestup.

Čo to pre teba znamená?

Nárok na PRO kartu som dostala v momente, keď mi Arnold Schwarzenegger odovzdal medailu a cenu za absolútne víťazstvo. Pôvodne som to nechcela využiť a chcela som súťažiť za amatérov, pretože som hrdá na to, že som reprezentovala našu krajinu a aj Slovenskú asociáciu. Lenže veľa vecí sa od tejto udalosti zmenilo a stalo. Pochopila som, že ak zotrvám na amatérskej scéne, tak zostanem stáť, ale ja rada rastiem a vyvíjam sa. Napriek tomu, že som realistka a viem, že v profíkoch vyhrávať pravdepodobne nebudem, povedala som si, že je to výzva. Stáť na pódiu s tými najlepšími. Môj sen vypočuť si hymnu na moju počesť sa nestal skutočnosťou, no zároveň už nechcem počuť hrať štvrtýkrát ruskú hymnu. Takže som si dala nové ciele, ktoré sú skôr také, čo sa mňa a môjho života týkajú.

Okrem teba získali PRO kartu aj Sabína Pleváková a Saskia Cakoci. Čo na to hovoríš?

Je to zvláštne, všetky tri sme úplne iné a to je na tom to krásne. To je najlepší dôkaz toho, že nie je daný presný vzor, ako má bikinárka vyzerať. Musíme byť komplexné a zladiť všetko dokopy. Osvalenie ako také, formu, vizáž, chôdzu a tak ďalej. Som hrdá na to, že máme také kvalitné pretekárky a nemyslím tým len nás profíčky, ale aj kopu kvalitných amatérok, ktoré len teraz začínajú. Slovensko je celkovo dobre známa krajina tým, že nosíme na internacionálne súťaže kvalitné pretekárky a vo veľkom počte. Dúfam, že v tom budeme pokračovať. A samozrejme, gratulujem Sabine aj Saskii k zisku PRO karty. Teším sa hlavne zo Sabči, lebo viem koľko rokov úsilia ju to stalo.

Na akej súťaži plánuješ zažiť svoj PRO debut?

Na túto otázku ešte neviem presne odpovedať. Uvedomujem si, že PRO scéna už nie je len hobby, ale je to práca, ktorá je zároveň mojím hobby. Preto som sa rozhodla to nerobiť len tak ledabolo, ale všetko premyslieť a spraviť maximum. Stojí za mnou výborný sponzor, ktorý ma podporuje a verí mi, za čo som veľmi vďačná. Príležitosti a možnosti sú výborné. Už len to správne naplánovať.

Budeš niečo meniť vo svojej príprave?

Zmením absolútne všetko. Už teraz som zmenila aj tréning aj systém stravovania sa v posúťažnom období, vďaka čomu som moc nepribrala a zároveň som po dlhej diéte zasa rozbehla metabolizmus. Telo na nový tréningový systém reaguje neskutočne dobre (až si vravím, čo som robila doteraz haha). Takže sa veľmi teším. Čo sa týka prezentácie aj vizáže, takisto zmením všetko. Ale to sa nechajte prekvapiť.

Si členkou Amix tímu, ale máš aj ďalších sponzorov?

Amix je mojím hlavným sponzorom, bez ktorého by nebolo možných veľa vecí a veľa ciest, ktoré absolvujem nielen na súťaže, ale počas celého roka. Ďalší sponzor, ktorého si nesmierne cením, je The Bikini Box, španielska značka pre mňa naozaj najluxusnejších bikín, aké vôbec sú. Myslím, že si stačí prezrieť fotky z pódia, aby človek mal predstavu. Nie sú bikini ako bikini. Mám pár ďalších menších sponzorov, ale nie je to nič fixné.

Rok 2016 bol pre teba úspešný. Absolutka na Arnolde a titul vicemajsterky sveta v Bialystoku. Je niečo, s čím si nebola spokojná?

No vždy som nespokojná. A vždy sa to väčšinou týka mňa a nie okolností. Každá jedna okolnosť a situácia sa deje pre niečo. Aby nás naučila a posunula ďalej. Som vďačná za každý jeden deň v roku 2016 a ešte viac za tie momenty, ako bol ten s Arnoldom na pódiu alebo v zákulisí, keď som sa ho opýtala, či si už môžem dať čokoládu...!

Aké ciele si dávaš, čo budeš chcieť dosiahnuť vo svojej prvej profesionálnej sezóne v roku 2017?

Chcem to zažiť a vidieť svet. Profíčky vyzerajú úplne inak ako amatérky, preto to bude všetko úplne iné, a tak nepočítam s ničím. Zároveň sa však nechcem stavať do úzadia. Samozrejme, že budem bojovať o to najlepšie, čo sa dá. Už to nebudú žiadne srandičky...

Autor: Ľubomír Chochula