Magazín
Rozhovor s prezidentom SAKFST Borisom Mlsnom
dátum: 12.01.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Ponúkame vám ďalší rozhovor s prezidentom SAKFST Borisom Mlsnom nielen na tému noví štátni reprezentační tréneri.

Čo očakávate od nových štátnych reprezentačných trénerov?

Najskôr chcem povedať, že pred niekoľkými dňami Komisia kulturistiky a fitnes navrhla spomedzi viacerých adeptov nových štátnych reprezentačných trénerov, ktorých na zasadnutí v Žiari nad Hronom (7. 1.) Výkonný výbor SAKFST potvrdil do svojich funkcií. Štátnym trénerom pre mužov je Jozef Píry a jeho asistentom Roland Brosman, obaja sú to ešte aktívni kulturisti kategórie masters, ale dobré výsledky so svojimi zverencami dosiahli aj ako osobní tréneri. Štátnym trénerom pre ženy je Pavol Korpáš, ktorý ako osobný tréner stál na začiatku kariéry bikiny fitnesky Nikoly Weiterovej a objavil a priviedol k medailovým úspechom aj Olíviu Pohánkovú. Jeho asistentkou je Barbara Machalová, ktorá má zásluhu na tom, že jej zverenkyňa Nelli Novodomská je päťnásobnou majsterkou sveta v detskom fitnes. Je tiež trénerkou našej ďalšej skúsenej reprezentantky Tatiany Kožuchovej. Dohľadom nad reprezentáciou vo všetkých kategóriách je poverený veľmi skúsený funkcionár a tréner Ľubomír Hečko (je aj člen VV ako zástupca pretekárov pre kulturistiku a fitnes – pozn. red.), ktorý okrem iného v minulosti pôsobil aj vo funkcii štátneho trénera. Všetci majú moju plnú dôveru a verím, že sa osvedčia na svojich postoch. Očakávam od nich iný prístup, ako to bolo doteraz na týchto pozíciách, aby bol najdôležitejší pretekár, aby fungovala spolupráca štátneho trénera s osobným trénerom daného reprezentanta a v prípade detského fitnes aj s rodičmi.“

Zloženie jednotlivých komisií vo vetve kulturistiky a fitnes je už známe, ale vraj ešte uvažujete o ďalšej komisii?

Výkonný výbor menuje na každé významné medzinárodné podujatie realizačný tím a jeho šéfa. Na májové Majstrovstvá Európy v Santa Susanne, ktoré je obrovským podujatím, je to v podstate trikrát európsky šampionát (muži, ženy, juniori a masters), budeme potrebovať viac štátnych trénerov a väčší realizačný tím. Na júnové Majstrovstvá sveta vo fitnes detí v Novom Sade (Srbsko) bude mať realizačný tím iné zloženie, ale u detí je špecifikum to, že na každých 5 detí bude jeden tréner. Šéf realizačného tímu bude mať na starosti kompletnú prípravu na ME, resp. MS, ale to neznamená, že bude zasahovať do práce štátnych trénerov, jeho pozícia bude manažérska.

Kedy bude prvý reprezentačný zraz a vyhlásenie Najúspešnejší športovec SAKFST za rok 2016?

Obe sa uskutočnia v sobotu 21. januára v Žiari nad Hronom, reprezentačný zraz sa začne ráno a večer bude slávnostné vyhlásenie. Teraz to ešte bude zraz, ale potom už plánujeme sústredenia, ktoré majú siloví trojbojári veľmi dobre rozpracované. Podobným štýlom sa bude uberať aj vetva kulturistiky a fitnes, a tak už vo februári by mohli reprezentanti absolvovať dvoj až trojdňové sústredenie, ktorého súčasťou je pózovanie, kontrola formy, pohovor so štátnymi trénermi, prednášky o všetkom, čo by mal reprezentant vedieť (príprava, strava, doplnky výživy a pod.). Toto musíme nastaviť tak, aby to fungovalo a prinášalo výsledky.

Vo fitnes detí pripravuje asociácia niekoľko noviniek...

Fitnes detí bol na Slovensku veľmi dobre rozbehnutý, ale nebol zvládnutý prechod z detskej do juniorskej a seniorskej kategórie a nechalo sa to na náhodu. Dohľadom nad fitnes detí je poverená Gabika Mlsnová, ktorá túto kategóriu rozbiehala pred 10 rokmi najprv na slovenskej a potom aj na medzinárodnej úrovni. Vďaka Gabike sa organizujú od roku 2010 majstrovstvá sveta vo fitnes detí. Pod jej vedením sa pripravuje zmena pravidiel pre fitnes detí a fitnes ako také na Slovensku. Chceme posunúť kategóriu najstarších detí až do 16 rokov, zároveň umožniť 14-ročným deťom štartovať na dorasteneckých i juniorských súťažiach a 15-ročným súťažiť na seniorských pretekoch. Ďalej je naším cieľom zvýšiť počet oddielov vo fitnes detí. V súčasnosti sa na súťažiach zúčastňuje 5-6 oddielov, ale pred piatimi rokmi sme mali 12 aktívnych oddielov vo fitnes detí. Rozšíriť členskú základňu vo fitnes detí minimálne na 20 oddielov za naše funkčné obdobie je možno veľmi smelý plán, ale budeme sa o to usilovať. Robíme všetko pre to, aby celá asociácia fungovala čo najlepšie.

Autor: Ľubomír Chochula

Foto: Marek Bučko