Magazín
Sagan na MS zaostal za medailou o 19 sekúnd
dátum: 29.09.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Iné športy
Majstrom sveta v cyklistike v pretekoch elite mužov sa na šampionáte v talianskej Florencii v nedeľu stal Portugalčan Rui Costa, Peter Sagan skončil šiesty. Costa na nesmierne náročnej 272,26 km dlhej trati z Luccy do Florencie zvíťazil v čase 7:25:44 h, v záverečnom súboji zdolal Španiela Joaquima Rodrígueza. Tretí skončil so odstupom 15 sekúnd ďalší Španiel Alejandro Valverde, ktorý obhájil bronzovú medailu z vlaňajších MS v Holandsku. Až štvrté miesto zostalo pre domáceho favorita Vincenza Nibaliho.

Na snímke je Peter Sagan.

Peter Sagan finišoval s viac ako odstupom na 6. mieste, čo je najlepší výsledok slovenského cyklistu v histórii pretekov elitnej kategórie mužov. Dvadsaťtriročný Žilinčan bol vlani na MS vo Valkenburgu štrnásty a predvlani v dánskej Kodani skončil na 12. priečke. Sagan zvíťazil v špurte silnej jedenásťčlennej skupiny. Tri sekundy pred ním došiel do cieľa Ukrajinec Andrij Grivko. 

O víťazovi rozhodol až záverečný z desiatich 16,7 km dlhých okruhov, ktoré sa jazdili po Florencii. Približne 10 km pred cieľom sa vpredu sformovala silná štvorica excelentných vrchárov Joaquim Rodríguez, Alejandro Valverde, Vincenzo Nibali, Rui Costa. Práve Portugalčan mal v závere najviac síl, keď napokon striasol zo seba všetkých troch súperov. Pre 26-ročného Costu (celým menom Rui Faria Alberto Da Costa) z tímu Movistar, ktorý podpísal na novú sezónu zmluvu s Lampre, je to životný úspech. Celý tento rok má však excelentný. Zvíťazil na domácom šampionáte v časovke, stal sa celkovým víťazom pretekov Okolo Švajčiarska a na Tour de France si pripísal dva etapové triumfy. 

Na snímke je poltucet Slovákov pred pretekmi s hromadným štartom.

Z poltucta Slovákov na štarte videl cieľ iba Peter Sagan. Na náročné podmienky v takmer neustálom daždi doplatili pádmi a odstúpením obaja bratia Velitsovci a tiež Juraj Sagan. Neskôr skončil po defekte Patrik Tybor a predčasne sa rozlúčil aj Matej Jurčo. Aj Peter Sagan musel 140 km pred cieľom meniť bicykel, ale podarilo sa mu zlikvidovať 40-sekundové manko na najväčších favoritov. Potom sa dlho držal na čele pelotónu pri najväčších favoritoch, ale rozhodujúci únik v záverečnom okruhu nezachytil. Zdolal však obhajcu titulu, Belgičana Philippa Gilberta (9.), a tiež švajčiarskeho favorita Fabiana Cancellaru (10.). 

Výsledky: 
Preteky Elite mužov (Lucca - Florencia, 272,26 km): 
1. Rui Costa (Portug.) 7:25:44 h, 2. Joaquim Rodríguez (Šp.) - rovnaký čas ako víťaz, 3. Alejandro Valverde (Šp.) +15, 4. Vincenzo Nibali (Tal.) +15, 5. Andrij Grivko (Ukr.) +31, 6. Peter Sagan (SR) +34, 7. Simon Clarke (Aus.) +34, 8. Maxim Iglinskij (Kaz.) +34, 9. Philippe Gilbert (Bel.) +34, 10. Fabian Cancellara (Švaj.) +34. 

Peter Sagan si váži aj 6. miesto 

Cyklista Peter Sagan potvrdil aj na majstrovstvách sveta vo Florencii pozíciu vo svetovej špičke a dosiahol najlepšie slovenské umiestnenie v pretekoch kategórie mužov-elite v histórii. Po náročných 272,26 km v daždi na klzkých cestách finišoval na 6. mieste so stratou 34 sekúnd na víťazného Ruia Costu. Doteraz bolo jeho maximom zo svetových šampionátov 12. miesto z Kodane 2011. Vlani vo Valkenburgu skončil štrnásty.

„Dnes som mal dobrý deň. Stali sa však niektoré veci, ktoré sa nemali a tie ma potom stáli dosť síl. Som spokojný, cítil som sa dobre, ale mal som aj trocha smoly. Na majstrovstvách sveta treba mať i šťastie,“ hovoril poldruha hodiny po skončení pretekov po absolvovaní dopingovej kontroly Peter Sagan. 
Až do príchodu na okruhy vo Florencii sa preteky vyvíjali podľa slovenských predstáv. Najmä s pomocou Petra Velitsa jazdil Peter Sagan na špici pelotónu. Na 16,6 km dlhom okruhu sa však začali diať nečakané veci. Na mokrých cestách, ktoré talianski organizátori pred šampionátom vyasfaltovali, sa jazdcom šmýkalo a prišli viaceré pády. Raz spadol aj slovenský líder, ktorý v závere prvého okruhu musel meniť bicykel. Pelotón mu ušiel a Sagan ho musel takmer dve kolá stíhať. To už nemal k dispozícii tímových kolegov, ktorí postupne vzdali. „Taliani na čele pelotónu to poriadne nakopli. Nebolo to kvôli mne. Vedeli síce, že som spadol, ale ich taktika bola postavená na tom, aby sa pelotón poriadne preriedil. Ja som balík potom dve kolá doháňal a stratil som dosť síl, čo sa podpísalo vo finále. Vážim si aj 6. miesto, na trati som nechal všetko. Cítil som sa dobre, forma vyšla v pravý čas, aj keď dnes chýbalo i potrebné šťastie,“ tvrdil Peter Sagan. 
Počas celého svetového šampionátu bolo príjemné teplé počasie, v nedeľu od rána v Toskánsku pršalo. Z 208 jazdcov na štarte v Lucce napokon prišlo do cieľa 61. Dvadsaťtriročný Žilinčan si po prvom kole dával väčší pozor. V pelotóne sa nespoliehal na nikoho pomoc a kontroloval si svoju pozíciu. „Keďže sa balík preriedil, nemal som problémy pohybovať sa vpredu. Škoda toho pádu, mohol som skončiť ešte lepšie. V závere mi chýbalo viac síl. Šieste miesto bolo dnes maximom,“ skonštatoval jazdec v službách Cannondale.

Text a foto: Sita