Magazín
KRONIKA ROKA 2016 (6.) – november, december
dátum: 02.01.2017 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Záver roka patril majstrovstvám sveta. Kulturisti na MS v Benidorme na cenný kov nedosiahli, ale skutočná medailová žatva prišla na MS žien v Bialystoku, na ktorých Slovensko ziskom troch zlatých a päť strieborných medailí potvrdilo, že je vo fitness odvetviach svetovou veľmocou.

!!! Kupuj športové oblečenie: GORILLA WEAR V MOZOLANI FITNESS E-SHOP

NOVEMBER

5. 11. » na IFBB Majstrovstvách sveta v kulturistike a klasickej kulturistike v Benidorme sa v prvý súťažný deň predstavili dvaja slovenskí reprezentanti. Andrej Varga ako obhajca trofeje postúpil do finále v kategórii klasická kulturistika do 175 cm, kde napokon skončil piaty, Miroslav Škadra v kategórii kulturistika do 70 kg nepostúpil do finále a nebol v top 10.

6. 11. » V druhý súťažný deň na IFBB Majstrovstvách sveta 2016 v kulturistike a klasickej kulturistike v Benidorme zasiahol do bojov slovenský reprezentant Peter Tatarka, ktorý v kategórii kulturistika do 95 kg postúpil do finále a obsadil konečné 6. miesto.

12. 11. » V prvý súťažný deň na IFBB Majstrovstvách sveta 2016 vo fitness, bodyfitness, bikiny fitness a men's physique v Bialystoku získala Lucia Košecká zlatú medailu v bodyfitness nad 168 cm, Elena Masaryková si vybojovala striebornú medailu v bodyfitness do 163 cm. V kategórii bodyfitness do 168 cm obsadila Stanislava Tichá 10. miesto.

13. 11. » Slovenská medailová žatva na IFBB Majstrovstvách sveta 2016 vo fitness, bodyfitness, bikiny fitness a men's physique v Bialystoku pokračovala aj v druhý súťažný deň. V kategórii fitness nad 163 cm sa majsterkou sveta stala Eva Bániková a vo fitness do 163 cm získala titul vicemajsterky sveta Dominika Multáňová. Najviac slovenských reprezentantiek sa predstavilo v kategórii bikiny fitness. Zlatú medailu získala Saskia Cakoci (do 172 cm) a striebornú medailu si vybojovali Sabína Pleváková (do 160 cm), Timea Trajteľová (do 166 cm) i Olívia Pohanková (nad 172 cm). Na MS ešte štartovali tieto bikinárky: 6. miesto Michaela Kanuščáková, 8. miesto Jana Kleinová (obe do 160 cm), 13. miesto Veronika Guľášová (do 169 cm), 15. miesto Sandra Horňáková (do 172 cm), Martina Sedlárová sa nedostala do semifinále (do 169 cm). Celková bilancia Slovenska (14 pretekárov) na MS v Bialystoku: spolu 8 medailí, z toho 3 zlaté, 5 strieborných a 9 finálových umiestnení.

26. 11. » V Dome kultúry v Dubnici n. V. sa uskutočnila Veľká cena Dubnice (22. ročník), ktorú z poverenia VV SAKFST zorganizoval Olympic FC Dubnica n. V.. Boli to pohárové preteky juniorov (kulturistika, klasická kulturistika, men's physique), junioriek (fitness, bodyfitness, bikiny fitness), masters (kulturistika mužov) + súťaž pre neregistrovaných pretekárov v kulturistike mužov a bikiny fitness žien. Pre juniorov a pretekárov kategórie masters to bola nominačná súťaž na IFBB Majstrovstvá sveta juniorov a masters 2016 v Dominikánskej republike. V jednotlivých kategóriách zvíťazili: 1. René Nagy (kulturistika juniori do 80 kg), 1. Dominik Balga (kulturistika juniori nad 80 kg), 1. Michal Zaukolec (klasická kulturistika juniori open), 1. Maroš Demitrovič (men's physique juniori open), 1. Kristína Juricová (fitness juniorky open), 1. Viera Božíková (bodyfitness juniorky open), 1. Michaela Kanuščáková (bikiny fitness juniorky do 164 cm), 1. Timea Trajteľová (bikiny fitness juniorky nad 164 cm), 1. Roland Brosman (kulturistika masters open), 1. Jaroslav Jaško (neregistrovaní kulturisti open), 1. Veronika Fidlerová (neregistrované bikiny fitnesky open).

26. 11. » Po Veľkej cene Dubnice schválila Nominačná komisia SAKFST nomináciu na IFBB Majstrovstvá sveta juniorov a masters 2016 v Dominikánskej republike – fitness juniorky do 163 cm: Alexandra Kovalská, fitness juniorky nad 163 cm: Eva Bániková, Kristína Juricová, bodyfitness juniorky open: Viera Božíková, bikiny fitness juniorky do 160 cm: Sabína Pleváková, Michaela Kanuščáková, Jana Kleinová, bikiny fitness juniorky do 166 cm: Timea Trajteľová, klasická kulturistika juniori open: Michal Zaukolec, bikiny fitness masters nad 35 rokov: Jana Medunová, Diana Kulichová, kulturistika masters 40-49 rokov nad 90 kg: Roland Brosman.

27. 11. » Tomáš Tabačiar vyhral IFBB Diamond Cup v Aténach vo svojej kategórii kulturistika do 95 kg a potom bojoval o absolútne prvenstvo a PRO kartu, mal životnú formu, ale rozhodcovia napokon v absolutke uprednostnili domáceho Gréka Chrisa Pistolasa. Táto súťaž však mala dohru. Nakoľko jeden z účastníkov absolutky v kulturistike mužov, ďalší Grék Ioannis Magkos neuniesol verdikt rozhodcov a tvrdo fyzicky napadol moderátora, za čo dostal doživotný dištanc, bude za tento incident pykať celá grécka asociácia a výsledky všetkých Grékov na súťaži mali byť anulované.

DECEMBER

3. 12. » Vo voľbách na funkciu prezidenta SAKFST na 5-ročné obdobie uspel Mgr. Boris Mlsna, ktorý na volebnej konferencii SAKFST v Trenčíne získal v tajnom hlasovaní 80 hlasov, súčasný prezident SAKFST, MVDr. Milan Čížek, PhD., dostal 58 hlasov. Za členov Výkonného výboru SAKFST zvolili Mgr. Petra Antala (viceprezident pre kulturistiku a fitness, dostal 76 hlasov), Pavla Kovalčíka (viceprezident pre silový trojboj a tlak na lavičke, dostal 117 hlasov), Ing. Ľubomíra Hečka (zástupca pretekárov kulturistiky a fitness, dostal 72 hlasov) Ing. Pavla Müllera (zástupca pretekárov silového trojboja, dostal 122 hlasov) a Ing. Samuela Pavlíka (kontrolór, 129 hlasov). Volebnej konferencie SAKFST sa celkovo zúčastnilo 100 subjektov asociácie z celkového počtu 134, k dispozícii bolo 139 hlasov, nakoľko jednotlivé kluby disponovali buď jedným, dvomi, alebo tromi hlasmi (podľa členskej základne).

4. 12. » Slovenská profesionálka Adela Ondrejovičová vyhrala svoju kategóriu Figure na pretekoch San Marino Pro, čím obhájila prvenstvo z vlaňajška a zabezpečila si priamy postup na Olympia Weekend 2017. Na najprestížnejšej súťaži na svete v Las Vegas bude štartovať po tretí raz za sebou!

10. 12. » V prvý súťažný deň na IFBB Majstrovstvách sveta juniorov a masters 2016 v Santo Domingo (Dominikánska republika) zažiarilo Slovensko – Sabína Pleváková sa stala absolútnou svetovou šampiónkou v bikiny fitness, keď najskôr zvíťazila v kategórii bikiny fitness do 160 cm, v ktorej Michaela Kanuščáková bola štvrtá a Jana Kleinová ôsma. V kategórii bikiny fitness juniorky do 166 cm získala zlato Timea Trajteľová a titul juniorského majstra sveta v klasickej kulturistike open získal Michal Zaukolec. V bodyfitness juniorky open obsadila Viera Božíková 6. miesto.

11. 12. » Aj v druhý súťažný deň IFBB Majstrovstiev sveta juniorov a masters 2016 v Santo Domingo (Dominikánska republika) pokračovala slovenská spanilá medailová jazda. Zlatú medailu vo fitness juniorky nad 163 cm získala Eva Bániková. Na medaily si siahli aj ďalšie dve fitnesky, Alexandra Kovalská si vybojovala bronz vo fitness juniorky do 163 cm a Kristína Juricová získala kov rovnakého lesku vo fitness juniorky nad 163 cm. Pretekári kategórie masters dopadli takto: 7. miesto Roland Brosman (kulturistika 40-49 rokov a nad 90 kg), 13. miesto Jana Medunová a umiestnenie pod top 15 Diana Kulichová (obe bikiny fitness nad 35 rokov open).

17. 12. » Na výstavisku Expo center v Trenčíne sa uskutočnil 6. ročník festivalu neolympijských športov Športfestival 2016. Víťazmi v detskom fitness sa stali: 1. Katarína Dvorská (do 7 rokov), 1. Daniela Korečková (8-9), 1. Paulína Bajerlová (10-11), 1. Nelli Novodomská (12-13), 1. Anna Hepnerová (14-15), 1. Damian Korečko (chlapci do 12 rokov), 1. Denis Ambruš (nad 12). V bikiny fitness zvíťazili: 1. Martina Pavlovičová (do 166 cm). 1. Sofia Franclová (nad 166 cm. Na slávnostnom vyhlásení Večer hviezd v Trenčíne uspeli pretekári SAKFST. Za najúspešnejšieho športovca neolympijských športov za rok 2016 vyhlásili majsterku sveta vo fitness Evu Bánikovú, silový trojbojár Róbert Valach obsadil 6. miesto, majster sveta v kulturistike Igor Kočiš skončil na 7. mieste a za tretieho najlepšieho juniora vyhlásili juniorského majstra sveta v klasickej kulturistike Michala Zaukoleca.

17. 12. » Na zasadnutí Výkonného výboru SAKFST v Trenčíne sa rozhodlo aj o tom, komu asociácia na základe splnenia podmienok udelí súhlas na prestup do PRO ligy. Zelenú dostali kulturista Tomáš Tabačiar a tri bikiny fitnesky – Sabína Pleváková, Saskia Cakoci a Olívia Pohanková.

31. 12. » V Mozolani Fitness ZOC Max Žilina sa uskutočnil 4. ročník silovo-vytrvalostnej súťaže pre všetkých fanúšikov a sympatizantov. V mužskej kategórii zvíťazil Michal Brezovský a medzi ženami triumfovala Patrícia Pancuráková.