Magazín
KRONIKA ROKA 2016 (5.) – september, október
dátum: 30.12.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Top udalosťou v septembri bol Olympia Weekend v Las Vegas s účasťou Andreja Mozolániho a Adely Ondrejovičovej, ale potešili aj úspechy slovenských pretekárov na amatérskej scéne na pretekoch v Barcelone, Prahe, Lahti a Liverpoole. Na Slovensku sa v októbri konali tradičný Tatranský pohár a Mozolani Fitness Cup.

!!! Kupuj športové oblečenie: GORILLA WEAR V MOZOLANI FITNESS E-SHOP

SEPTEMBER

10. 9. » V priestoroch InPulse Fitness v Košiciach sa konal reprezentačný zraz mužov, žien, juniorov, ktorého sa zúčastnilo spolu 21 športovcov (7 pretekárov a 14 pretekárok). Formu členov reprezentačného kádra kontrolovali prezident SAKFST Milan Čížek a štátni reprezentační tréneri Ľuboš Matejíčka (muži a juniori) i Natália Lenártová (ženy a juniorky).

10. 9. » Vo veku 67 rokov náhle a nečakane zomrel dlhoročný športový novinár a šéfredaktor magazínu Muscle&Fitness Ľudovít Major.

17. 9. » Andrej Mozoláni na najprestížnejšej súťaži na svete v kulturistike, Mr. Olympia 2016 v Las Vegas, nesklamal. Hoci v najsilnejšej a najtvrdšej konkurencii nepostúpil do Top 15, jeho súťažný comeback v tomto roku po 10-ročnej prestávke bol obdivuhodný a aj debut na Olympii zvládol so cťou. V jeho kategórii Pro Men's Bodybuilding 212 lbs vyhral už po piaty raz za sebou Brit James Flex Lewis. V najviac sledovanej open kategórii profesionálnych kulturistov triumfoval spomedzi špičkovo pripravených ťažkotonážnikmi Američan Phil Heath, čo bol už jeho šiesty titul za sebou! Druhým slovenským zástupcom na Olympia Weekende bola Adela Ondrejovičová, ktorá si v kategórii Figure oproti roku 2015 polepšila o dve priečky a skončila na 12. mieste. Zvíťazila Američanka Latorya Watts.

24. 9. » Víťazom Arnold Classic Europe (ACE) v Barcelone v kategórii klasická kulturistika do 175 cm sa stal Andrej Varga. Ešte úspešnejšia na tejto súťaži bola Olívia Pohanková, ktorá najskôr vyhrala svoju kategóriu bikiny fitness nad 172 cm a potom získala aj absolútne prvenstvo medzi bikinárkami, čím si vybojovala právo požiadať o PRO kartu.

24. 9. » Adela Ondrejovičová sa zúčastnila pretekov Hurricane Pro Figure v Tampe na Floride, na ktorých obsadila 8. miesto.

25. 9. » Tomáš Tabačiar odchádzal do Barcelony na Arnold Classic Europe s víťaznými ambíciami a veľa nechýbalo, aby ich naplnil. V kategórii kulturistika do 95 kg obsadil 2. miesto za domácim Španielom Manuelom Caňadillasom.

OKTÓBER

1. 10. » Lucia Košecká zvíťazila na EVLS Prague v Tipsport aréne v pražských Holešoviciach v kategórii bodyfitness ženy nad 168 cm a Timea Trajteľová dokonca ukoristila dva najcennejšie kovy, keď najskôr triumfovala v bikiny fitness juniorky a potom v bikiny fitness ženy do 166 cm. Veronika Guľášová (bikiny fitness do 172 cm) a Jana Medunová (bikiny fitness masters) získali bronz.

1. 10. » Úradujúci majster sveta v klasickej kulturistike a čerstvý víťaz Arnold Classic Europe Andrej Varga triumfoval aj na EVLS Prague, tentoraz v kategórii do 180 cm. Tomáš Tabačiar získal v kategórii kulturistika do 90 kg striebornú medailu, teda kov rovnakého lesku ako pred týždňom v Barcelone, kde však vtedy štartoval do 95 kg.

1. 10. » Adela Ondrejovičová štartovala vo svojej kategórii Pro Figure na súťaži Border States Pro v San Diegu v Kalifornii, na ktorej obsadila 6. miesto.

9. 10. » Timea Trajteľová zvíťazila v kategórii bikiny fitness do 168 cm na súťaži Ben Weider Legacy Cup v Lahti.

15. 10. » V Liverpoole sa na konci prvého súťažného dňa IFBB Diamond Cup UK uskutočnilo úvodné kolo IFBB Elite World Cup. Toho sa v bikiny fitness (kategória open) zúčastnila aj slovenská reprezentantka Saskia Cakoci, ktorá skončila druhá iba o bod za prvým miestom.

16. 10. » Dominika Multáňová sa na súťažnom pódiu predstavila po 1,5-ročnej pauze na IFBB Diamond Cup v Echo arene v Liverpoole. Bol to vydarený návrat, o čom svedčí strieborná medaila v kategórii fitness open. Na medailu takmer dosiahla aj Stanislava Tichá, ktorá v kategórii bodyfitness do 168 cm obsadila 4. miesto.

23. 10. » V priestoroch Športovej haly Hotelová akadémia v Prešove sa uskutočnil 36. ročník Tatranského pohára, ktorý z poverenia VV SAKFST zorganizoval Power club Prešov v spolupráci s PKO Prešov a Galaxy 2 Poprad. Pre kulturistov to boli nominačné preteky na majstrovstvá sveta.  Absolútnym víťazom Tatranského pohára sa stal Peter Tatarka. V jednotlivých kategóriách zvíťazili: 1. Miroslav Škadra (kulturistika do 85 kg), 1. Peter Tatarka (kulturistika nad 85 kg), 1. Andrej Varga (klasická kulturistika open), 1. Pavol Chodelka (men's physique do 180 cm), 1. Tomáš Hricko (men's physique nad 180 cm), 1. Lucia Košecká (bodyfitness open), 1. Timea Trajteľová (bikiny fitness do 166 cm), 1. Veronika Guľášová ( bikiny fitness nad 166 cm). Po Tatranskom pohári Nominačná komisia SAKFST určila nomináciu na IFBB Majstrovstvá sveta 2016 v Benidorme, v ktorej boli –  klasická kulturistika: Andrej Varga, kulturistika: Miroslav Škadra, Peter Tatarka.

30. 10. » V Dome odborov Žilina sa uskutočnil Mozolani Fitness Cup 2016, ktorý z poverenia VV SAKFST zorganizoval Mozolani Trainings. Bola to nominačná súťaž na majstrovstvá sveta žien. Absolútnymi víťazmi Mozolani Fitness Cupu 2016 (bol to 3. ročník) sa stali – v bodyfitness Lucia Košecká, v men's physique Pavol Chodelka, v bikiny fitness Olívia Pohanková. V jednotlivých kategóriách zvíťazili: 1. Dominika Multáňová (fitness open), 1. Elena Masaryková (bodyfitness do 163 cm), 1. Lucia Košecká (bodyfitness nad 163 cm), 1. Sabína Pleváková (bikiny fitness do 163 cm), 1. Timea Trajteľová (bikiny fitness do 168 cm), 1. Olívia Pohanková (bikiny fitness nad 168 cm), 1. Sandra Horňáková (bikiny fitness masters), 1. Pavol Chodelka (mens physique do 178 cm), 1. Matúš Satin (mens physique do 183 cm), 1. Ivan Ščibravý (mens physique nad 183 cm) + víťazi spomedzi neregistrovaných – 1. Viktória Póczosová (bikiny fitness open) a 1. Róbert Kaňuk (kulturistika muži open).

30. 10. » Po skončení Mozolani Fitness Cupu 2016 rozhodla Nominačná komisia SAKFST o nominácii Slovenska na IFBB Majstrovstvách sveta v Bialystoku. V nominácii boli – Dominika Multáňová (fitness do 163 cm), Eva Bániková (fitness nad 163 cm), Elena Masaryková (bodyfitness do 163 cm), Stanislava Tichá (bodyfitness do 166 cm), Lucia Košecká (bodyfitness nad 169 cm), Sabína Pleváková, Michaela Kanuščáková, Jana Kleinová (všetky bikiny fitness do 160 cm), Timea Trajteľová (bikiny fitness do 166 cm), Veronika Guľášová, Martina Sedlárová (obe bikiny fitness do 169 cm), Saskia Cakoci, Sandra Horňáková (obe bikiny fitness do 172 cm), Olívia Pohanková (bikiny fitness nad 172 cm).

30. 10. » Slovenskí reprezentanti v detskom fitness dosiahli na Majstrovstvách Európy 2016 v Budapešti výborné výsledky. Slovensko na tomto šampionáte získalo v individuálnych kategóriách 11 medailí, 3x zlato, 2x striebro, 6x bronz a celkovo v Pohári národov obhájilo 1. miesto. Medaily získali – dievčatá do 7 rokov: Katarína Kuzmová (zlato), Katarína Dvorská (striebro), Emma Červeňová (bronz), dievčatá 8-9 rokov: Daniela Korečková (bronz), dievčatá 12-13 rokov: Nelli Novodomská (zlato), Tatiana Ondrušková (bronz), dievčatá 14-15 rokov: Anna Hepnerová (bronz), chlapci do 12 rokov: Damián Korečko (zlato), Michal Mullner (bronz), chlapci 13-15 rokov: Ľubomír Kútnik (striebro), Denis Ambruš (bronz).