Magazín
Čo pripravuje asociácia? Rozhovor s prezidentom SAKFST Borisom Mlsnom
dátum: 22.12.2016 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Nový prezident SAKFST Boris Mlsna vyslovil spokojnosť so 6. ročníkom podujatia Športfestival (festival neolympijských športov), ktorý sa pred piatimi dňami konal v Trenčíne, kde zasadal aj Výkonný výbor SAKFST. Na konci dňa plného zážitkov a niekoľkých pozoruhodných výkonov sme sa porozprávali so šéfom asociácie, ktorý tiež prezradil, aké zmeny čakajú asociáciu v najbližších dňoch.

Aký bol Športfestival 2016?

Už vlani, keď som bol na Športfestivale, ma toto podujatie uchvátilo. Je to úžasná myšlienka a perfektná propagácia nielen kulturistiky, fitnes, silového trojboja, ale aj ostatných športov. Tohto roku to bolo ešte lepšie ako vlani, celé podujatie bolo na vysokej úrovni, videli sme pekné športové výkony a o jeden taký sa postaral Fridrich Matejík, ktorý vytvoril slovenský rekord v tlaku na lavičke (320 kg). „Frido“ na súťaži potvrdil skvelú pripravenosť, jeho výkonnosť rastie, je super, že máme takého pretekára. Sme naozaj radi, že SAKFST toto podujatie zastrešuje. Veľká vďaka patrí viceprezidentovi Konfederácie športových zväzov Michalovi Čaplovi, ktorý spoluprácu rozvinul do veľkej šírky, ale poďakovať sa treba aj Milanovi Gabrhelovi, Pavlovi Gugovi, Marianne Holbovej a ďalším, ktorí sa pričinili o organizačný a športový úspech Športfestivalu. Ako poznám pána Čaplu, o rok bude toto podujatie ešte pompéznejšie. Veľmi sa tešíme z toho, že majsterku sveta vo fitnes Evu Bánikovú, ktorá je naše „fitnes dieťa“ (začínala v kategórii fitnes detí rovnako ako Dominika Multáňová, Táňa Kožuchová či Kristína Juricová), vyhlásili na Večere hviezd za najúspešnejšieho športovca neolympijských športových zväzov za rok 2016.

Na snímke sú prezident SAKFST Boris Mlsna (vpravo) a viceprezident KŠZ Michal Čapla počas slávnostného vyhlásenia najúpešnejších športovcov neolympijských športov za rok 2016, ktoré bolo vyvrcholením 6. ročníka Športfestivalu.

 

Na postoch štátnych reprezentačných trénerov nastanú zmeny. Kto ich nahradí?

Toto by sa malo rozlúsknuť v januári 2017, ale komisie budú zasadať ešte tento rok. Zatiaľ nie je nerozhodnuté, akým spôsobom sa noví štátni tréneri budú vyberať. Či ich vyberie komisia kulturistiky a fitnes v rámci výberového konania alebo či budú hneď navrhnutí komisiou a následne to VV prerokuje a schváli.

Bude pokračovať systém reprezentačných zrazov?

Siloví trojbojári majú veľmi dobre rozpracované reprezentačné zrazy, ktorých súčasťou sú lekárska prehliadka, prednášky o výžive a o všetkom čo by reprezentant mal vedieť. Podobným štýlom sa bude uberať aj vetva kulturistiky a fitnes. Uvidíme, či to budú jednodňové alebo viacdňové zrazy, prípadne sústredenia. Toto musíme nastaviť tak, aby to fungovalo a prinášalo výsledky.

Nastanú zmeny aj v organizovaní súťaží na Slovensku v jarnej sezóne 2017?

Súťaže ešte nie sú určené, ale čas nás tlačí, lebo v apríli je najväčší „súťažný boom“, v máji sú Majstrovstvá Európy v Santa Susanna (3. - 8. 5.) a v júni Majstrovstvá sveta vo fitnes detí. Evidujeme záujem o konanie súťaží, čo je dobré, len sa musíme rozhodnúť, či by to nebolo lepšie pre väčšiu atraktívnosť rozdeliť na viac pretekov, ktoré by boli kratšie, dva a pol až trojhodinové namiesto šesťhodinových. Tiež nie je dobré, ak sú súťaže stále na tom istom mieste, v tom istom meste. Máme záujem priniesť kulturistiku, fitnes a silový trojboj aj do ďalších slovenských miest, aby to bolo zaujímavé pre celé Slovensko.

Na čom ešte pracujete?

Veľmi dôležité je aktualizovať širšiu reprezentáciu a začať s ňou pracovať na zrazoch a sústredeniach. Pripravujeme vyhodnotenie najúspešnejších športovcov SAKFST za rok 2016, ktoré sa uskutoční do konca januára 2017. Presný termín zatiaľ nie je známy, záleží to na viacerých faktoroch, ale dúfam, že to bude čím skôr. Zároveň nás v marci čaká výročná konferencia SAKFST. Okrem toho oslovujeme „starých aj nových“ sponzorov, ktorí by radi podporili našich športovcov.

Vraj asociácia pripravuje aj nejaké novinky vo fitnes detí, o čo ide?

Jedným z našich zámerov je posunúť vekový strop vo fitnes detí až do 16 rokov. Chceme deti udržať v „športovom napätí“, aby mohli pokračovať ďalej v kariére a plynule prejsť do dorasteneckej a juniorskej kategórie. Radi by sme rozšírili počet kategórií tak, aby nestálo na pódiu 30 dievčat, ale polovica, čím by sa zjednodušila aj práca rozhodcov. Deti budú mať väčšiu motiváciu, bude viac víťaziek, viac medailí a pohárov. Tieto zmeny musíme najskôr v prípade pozitívnych ohlasov zaviesť do praxe na Slovensku. Myslím si, že to pomôže detskému fitnes. Keď to aplikujeme u nás, potom sa môžeme snažiť presadiť tieto zmeny aj na medzinárodnom fóre.

Komu asociácia umožnila prestúpiť do PRO tábora?

Na základe splnenia podmienok sme schválili štyri žiadosti na prestup do PRO ligy. Súhlas sme udelili trojici bikinárok Cakoci, Plevákovej i Pohankovej a kulturistovi Tabačiarovi. Celkovo bolo päť žiadostí, ale jednu sme zamietli, nakoľko nespĺňala kritériá na prestup.

Tvoje želanie do roka 2017?

Všetkým želám zdravie a šťastie. Čo sa týka asociácie, želám si, aby sme pokračovali v tom, čo bolo dobré a opustili to, čo sa nám nepáčilo. Želám našim športovcom veľa športových aj osobných úspechov, aby sa im vo všetkom darilo, aby sa im vyhýbali zranenia a boli zdraví, aby asociácia fungovala ako jedna veľká rodina...

Autor: Ľubomír Chochula

Foto: Marek Bučko